EEC Trends. Inwestycje kontra spowolnienie w gospodarce
Adam Sofuł - 13-02-2020
Warszawska konferencja EEC Trends (25 lutego) będzie okazją do diagnozy obecnego stanu rzeczywistości gospodarczej i dyskusji o trendach, które mogą ją kształtować w przyszłości. Wśród gości wydarzenia nie zabraknie reprezentantów rządu, prezesów i menedżerów spółek oraz przedstawicieli najważniejszych instytucji sektora przemysłowego.
EEC Trends to nowe wydarzenie na polskiej scenie gospodarczych eventów, które zastąpi cykl Zmieniamy Polski Przemysł, animowany od 20 lat przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. portalu WNP.PL i magazynu "Nowy Przemysł".
W konferencji uczestniczyć będzie ponad 100 panelistów ze świata gospodarki, polityki i nauki.
Lista potwierdzonych gości wydłuża się. Na EEC Trends można się jeszcze zarejestrować. Zapraszamy!
EEC Trends - konferencja poprzedzająca majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach - podobnie jak poprzednie „wcielenie” tego wydarzenia, czyli Forum Zmieniamy Polski Przemysł, będzie okazją do dyskusji nad obecnym stanem oraz perspektywami polskiej gospodarki i jej globalnym otoczeniu.
Tematów do dyskusji jest aż nadto - od zaczynającego się spowolnienia gospodarczego poprzez możliwe wydarzenia w nadchodzących miesiącach, które owo spowolnienie mogą zamienić w kolejny kryzys. Pamiętajmy bowiem, że nieznane są jeszcze konsekwencje brexitu (negocjacje umów handlowych wciąż jeszcze przed nami), losy kruchego rozejmu w wojnach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, musimy się też liczyć ze wzrostem protekcjonizmu. A to wszystko w burzliwych czasach rewolucji technologicznej i gwałtownych zmian świadomości ekologicznej, także w biznesie.
Każdy z tych czynników może zmusić przedsiębiorców do nagłego przemodelowania swoich celów biznesowych. Uczestnicy EEC Trends będą mogli wysłuchać podczas wywiadów i sesji panelowych (i oczywiście wymienić poglądy w kuluarach) wskazówek, realizacja jakich scenariuszy może być dla nich szczególnie dotkliwa, z której strony może przyjść zagrożenie i jak się przygotować na cięższe czasy.
W trakcie dyskusji będzie można - pośród wielu innych panelistów - wysłuchać m.in. Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju, i Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Szczególnie istotny w tym kontekście będzie czynnik, który przez organizatorów EEC Trends został (niebezpodstawnie) wytypowany jako jedne z wiodących kierunków dyskusji - a mianowicie inwestycje. Bez nich nie można myśleć o szybkim, trwałym i stabilnym rozwoju. Mamy z nimi w Polsce pewien problem - mimo trwającego od kilkunastu miesięcy odbicia, wciąż pozostają one - w relacji do PKB - poniżej europejskiej średniej, a na pewno poniżej naszych aspiracji.
Uczestnicy EEC Trends będą się zatem zastanawiać, w jaki sposób zwiększyć (albo przynajmniej utrzymać na dotychczasowym poziomie nakłady inwestycyjne w okresie spowolnienia, ale i coraz cięższej sytuacji finansowej samorządów, które zapowiadają cięcia w projektach inwestycyjnych. Wątkiem wartym rozważanie będzie również zapewne wpływ znaczącej podwyżki płacy minimalnej (zwiększającej koszty płacowe) na skłonność do inwestowania.
Dyskusje na warszawskim kongresie będą dotyczyły również wpływu obserwowanych obecnie trendów na skłonność do inwestycji. Czy ambitne cele klimatyczne, jakie stawia sobie Unia Europejska, wymuszą na przedsiębiorcach wymianę parku maszynowego na bardziej energooszczędny, na ile będą chcieli się włączyć (i jak ich do tego skłonić) w rewolucję technologiczną, co będzie też będzie wymagało wyłożenia niemałych pieniędzy na technologie cyfrowe. Inwestycyjne bariery i zachęty będą znaczącym wątkiem na EEC Trends, a w dyskusjach na ten temat wezmą udział m.in. prezes Fluor SA Grzegorz Czul, i Marcin Nowak, Head of Management Board w ABSL.
Obu tym tematom będą dedykowane odrębne sesje, ale tematyka ta będzie się przewijała przez całą konferencję, bo trudno mówić np. o przestawieniu gospodarki na cyfrowe tory i o nowych technologiach bez poruszania tematu, ile pieniędzy musi zainwestować przedsiębiorca (i w co konkretnie), by nie pozostać na marginesie cyfrowej rewolucji. Bo aby przetrwać, a tym bardziej odnieść sukces w szybko zmieniającym się świecie, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Dlatego właśnie wielowątkowa dyskusja na EEC Trends będzie przydatna, by stawić czoła biznesowym wyzwaniom przyszłości.