EEC 2020

Sesja „Offshore” będzie poświęcona w całości perspektywom rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) zdominują dyskusje o energetycznej transformacji i zmianach na rynku energii oraz sesje poświęcone cyfryzacji i nowym technologiom. Bogaty zestaw wydarzeń uzupełnią spotkania dyskusyjne z obszaru przemysłu i handlu, inwestycji i infrastruktury.

  • Jak co roku w kolejnych dniach EEC specjaliści rozwijają w dyskusjach wątki i trendy zasygnalizowane w strategicznych debatach pierwszego dnia Kongresu.
  • Energia i technologia, handel i inwestycje, wielki biznes i znani politycy, laureaci prestiżowych konkursów i rankingów. To wszystko w drugi, niezwykle bogaty w wydarzenia, dzień największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej.
  • Bogato reprezentowany będzie nurt poświęcony digitalizacja gospodarki. W kilku sesjach padną pytania o dalszy scenariusz i skutki cyfrowego przyspieszenia czasu pandemii.

Rozpędzony w pierwszy dzień XIII Europejski Kongres Gospodarczy przemierzy dziś kolejne rozlegle obszary tematyczne. W programie kilkadziesiąt sesji i innych wydarzeń podejmujących najważniejsze tematy popandemicznej „gospodarki w odbudowie”. Jutro zakończenie trzydniowej imprezy.

Ścieżka tematyczna „Energia i transformacja” będzie w programie drugiego dnia Kongresu szczególnie mocno reprezentowana. W sesji Energia odnawialna w Polsce i na świecie weźmie udział m.in. Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Warta uwagi jest przybliżenie tematyki zielonej energetyki w sesji „Offshore” poświęconej w całości perspektywom rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. „Geotermia w transformacji energetycznej potencjał i wykorzystanie” to kolejna sesja o pokrewnej tematyce. Z tego zestawu ma szansę powstać wszechstronny obraz polskiej energetyki odnawialnej. Portret zmieniającego się sektora energii uzupełni sesja na niezwykle nośny obecnie temat – „Wodór – paliwo przyszłości”.

Od energii do cyfryzacji

Ale zainteresowanych energią gości Kongresu z pewnością zainteresują sesje poświęcone kompleksowej, długo wyczekiwanej informatyzacji rynku energii (CSIRE – informatyczny przełom w polskiej energetyce), technologicznym i strategicznym zmianom w sektorze dystrybucji („Dystrybucja energii – czas na smart”). Szczególnie mocna obsada i aktualność tematyki przyciągnie zapewne licznych słuchaczy do debaty „Rynek gazu w Europie i w Polsce”.

Bogato reprezentowany będzie w drugim dniu Kongresu inny z najważniejszych nurtów kongresowej debaty poświęcony digitalizacja gospodarki. W kilku sesjach padną pytania o dalszy scenariusz i skutki cyfrowego przyspieszenia czasu pandemii. Jak pandemia weryfikuje postęp technologiczny? Jakie technologie zdały egzamin, czego się o nich nowego dowiedzieliśmy? Na jakie aspekty cyfryzacji należy zwrócić szczególną uwagę w popandemicznych realiach?


Sieci 5G a rozwój gospodarczy kraju, Sztuczna inteligencja, Inteligentna automatyzacja procesów biznesowych, Finansowanie innowacyjności w polskiej gospodarce, Cyfrowa fabryka, Przemysł 4.0 – faza realizacji – to tytuły zaplanowanych na dziś sesji przybliżających technologiczne uwarunkowania rozwoju nowoczesnej gospodarki opartej na wszechstronnym wykorzystaniu danych.

Gwałtowne przyspieszenie procesów digitalizacji to jednak także pytania o „skutki uboczne” uzależnienia od technologii i zagrożenia, które niosą galopujące przemiany. O tym zapewne rozmawiać będą uczestnicy sesji „Cyberbezpieczeństwo wobec postępującej zależności od technologii".

Rośnie też siła wielkich platform internetowych. Czym to grozi? Jak regulować ich pozycję rynkową dużych platform internetowych? O tym w ramach sesji „Dominacja, konkurencja, regulacja”.
Kongresowy nurt pod nazwą „E-commerce” rozwinie cyfrowe wątki i przybliży problematykę nowego konsumenta, nowych modeli zachowań oraz technologicznych i organizacyjnych przemian w handlu.

Geopolityka i inwestycje

W sesji „Polska europejskim zapleczem e-mobilności?” wezmą udział przedstawiciele obecny w Polsce potentatów branży motoryzacyjnej. Ciekawie zapowiadają się debaty o emisyjności gospodarki i raportowaniu ESG – to wielkie wyzwania stające przed firmami w związku z nowymi regulacjami dotyczącymi zrownoważonej gospodarki.
Zwarty zestaw problemów geopolityki przyniesie nurt tematyczny „Międzynarodowa współpraca gospodarcza”. W tych ramach debaty o szansach na reaktywację Trójkąta Weimarskiego („Europejscy sąsiedztwie – szanse na ożywienie”) . Tu także – debaty o roli Polski w Unii Europejskiej oraz o koniecznych zmianach w polityce Zachodu wobec państw autorytarnego Wschodu.

Politycy w ringu: niepierwsze starcie

W ramach nowego cyklu EEC Politics przedstawiciele najważniejszych sił na polskiej scenie politycznej będą spierać się o podatki, miejsce Polski w świecie, o klimat i zieloną transformację gospodarki. Debaty polityków będą krótsze i zapewne bardzo dynamiczne.

W obsadzie m.in. Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł na Sejm RP, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Katarzyna Lubnauer, posłanka na Sejm, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Koalicji, Dobromir Sośnierz, poseł Konfederacji oraz Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Polska (PiS).


Laury i splendory dla innowatorów i inwestorów

Program dzisiejszego dnia to także wydarzenia towarzyszące debatom. Poznamy 18 finalistów konkursu Start-up Challenge w 6 kategoriach konkursowych 
Start-up Challenge, którzy zostaną nagrodzeni w trakcie wieczornej gali.

Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych, czyli najciekawszych, najbardziej pomysłowych i efektywnych projektów służących ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w polskiej gospodarce to nowy projekt portalu WNP.PL i serwisu Zielony Indeks. Wśród wyróżnionych – inwestycje największych firm przemysłowych w kraju.

I wreszcie TOP Inwestycje Komunalne – gala prestiżowych wyróżnień dla najlepszych inwestycji w Polsce. Cykliczny projekt portalusamorządowego.pl ma na celu wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz wskazanie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Tym razem także gala 10-lecia projektu i laureaci w skali dekady.

Bieżące informacje z Kongresu, najciekawsze wypowiedzi, a także transmisje wybranych sesji w portalu WNP.PL oraz na stronie dedykowanej wydarzeniu.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie