Zmniejszenie opakowania o 1 milimetr może sprawić, że w naczepie ciężarówki zmieści się 15 proc. więcej produktów. Dzięki temu transport będzie bardziej efektywny kosztowo. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni ładunkowej może też znacząco ograniczyć ślad węglowy transportu.
Wożenie powietrza jest poważnym problem transportu drogowego. Jak wyliczył podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Reinier Schlatmann, CEO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmy DS Smith, producenta opakowań posiadającego zakłady także w Polsce, w 2022 roku przewieziono w naszym kraju 40 mln m sześc. powietrza. To 40 razy tyle, ile ma kubatura Stadionu Narodowego w Warszawie.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej pozwala nawet na 30 proc. obniżkę kosztów transportu w łańcuchu dostaw.
- Jeżeli zainwestuje się 100 tys. euro w stworzenie projektu lepszego opakowania, możemy uzyskać nawet 2 mln euro oszczędności. To bezpośredni zysk dla naszych klientów, ale jest także zysk pośredni, bo odbiorcy artykułów przez nich produkowanych będą na nie lepiej patrzeć, widząc, że producent dba o środowisko - powiedział Reinier Schlatmann.
Jego zdaniem nowe podejście do towaru i jego opakowania, charakterystyczne dla generacji Z (urodzeni w latach 1994-2012) to najważniejszy czynnik, oprócz uregulowań administracyjnych, unijnych czy poszczególnych rządów, wpływający na decyzje biznesowe producentów dóbr i przemysłu opakowaniowego.
Fundamentalne znacznie dla budowy zrównoważonego łańcucha dostaw ma świadomość wszystkich stron, które go tworzą. DS Smith edukuje w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego 30 tys. swoich pracowników w 30 krajach. Prowadzi też działalność innowacyjną, np. w ośrodku działającym obok nowo otwartej fabryki opakowań w Bełchatowie.
- Staramy się dotrzeć z wiedzą także do pracowników na linii, żeby wiedzieli, że pracując optymalnie przy swojej maszynie pomogą ograniczyć potrzeby transportowe firmy, w efekcie czego np. cztery ciężarówki nie pojadą niepotrzebnie w trasę. To działa i daje bardzo dużo - powiedział w Katowicach CEO DS Smith w Europie Środkowo-Wschodniej.
W optymalizacji łańcucha dostaw pomagają także rozwiązania cyfrowe, w tym analiza danych czy śledzenie paczek.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie