Światowa gospodarka wciąż jeszcze odczuwa popandemiczne wstrząsy – zakłócenia łańcuchów dostaw (np. półprzewodników), narastające w niektórych segmentach rynku bański spekulacyjne. Nie wiemy jednak jeszcze kto na nim zyskał w dłuższej perspektywie, a kto stracił i jak zmieniły się łańcuchy dostaw. Poszukamy odpowiedzi na te pytania podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Okres ubiegłorocznego kryzysu spowodowanego pandemią to czas wielkich turbulencji – na jej początku załamały się łańcuchy dostaw z Azji, w wyniku wprowadzenia lockdownu w Chinach. Potem obostrzenia w Europie sprawiały, że gospodarka pracowała na pół gwizdka. Dziś odczuwamy wstrząsy wtórne – światowa gospodarka na drodze do ożywienia łaknie surowców i komponentów. I pojawia się problem z zaspokojeniem tego popytu.
Podczas sesji „Międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii”, która odbędzie się 20 września w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego poszukamy odpowiedzi na pytanie na ile trwałe są zmiany, jakie zaobserwowaliśmy w czasie pandemicznego kryzysu. Czy zapowiedzi skrócenia łańcuchów dostaw i przeniesienia produkcji z Azji do Europy i USA są już realizowane? Jak wreszcie wyeliminować obecne wąskie gardła światowej gospodarki i czy jest to tylko zjawisko przejściowe, czy też na stałe zmieni geografię gospodarczą świata.
Dyskusja na ten temat będzie się odbywała w doborowym gronie. Udział w niej zapowiedzieli: Weronika Achramowicz, partner w Baker McKenzie, Marcin Chludziński, prezes KGHM, Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego, Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu i Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE. Dyskusję moderować będzie Andrzej Bobiński, dyrektor zarządzający w Polityka Insight.
Paneliści zastanowią się jak będzie wyglądał światowy handel po pandemii, jakie nowe wyzwania się pojawią i w jaki sposób polskie i europejskie firmy mogą stawić im czoła. To nie są łatwe tematy. Ale Europejski Kongres Gospodarczy nigdy nie stronił od trudnych tematów.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie