EEC 2020

Cyfryzacja sądownictwa poprawi bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

Ostatnie lata doprowadziły do kompleksowej zmiany funkcjonowania administracji publicznej i całej gospodarki. Wszystkie rozliczenia podatkowe, rejestracja działalności gospodarczej, realizacja przelewów bankowych, składanie wniosków odbywa się w ramach e-administracji. Niestety na szarym końcu cyfryzacji pozostał wymiar sprawiedliwości.

Efektem pandemii i wprowadzenia rozlicznych obostrzeń było przyspieszenie wprowadzenia rozwiązań w ramach e-administracji. Dotyczy to obecnie urzędów skarbowych, urzędów wojewódzkich, instytucji kontrolnych, korespondencji elektronicznej z pracownikami i efektywnym stosowaniem elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Podobne rozwiązania wprowadziły instytucje finansowe i ubezpieczeniowe.

Niestety na szarym końcu cyfryzacji pozostał wymiar sprawiedliwości. Praktycznie jedynym rozwiązaniem, które na stałe zostało przyjęte, jest możliwość zdalnego przesłuchiwania świadków i biegłych oraz przeprowadzanie zdalnych rozpraw.

- Bezwzględnie dla dobrego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa prowadzenia biznesu konieczna jest większa dostępność wymiaru sprawiedliwości dla przedsiębiorców. Ważne jest także szersze konsultowanie zmian legislacyjnych. Ze strony polskiej adwokatury proponujemy otwartość i pełne zaangażowanie w prace, które pozwolą przygotować lepsze prawo. Rozwiązania proponowane przez ekspertów branżowych w połączeniu z naszą wiedzą prawniczą powinny dać dobry efekt. Chcemy także pomóc w przygotowaniu odpowiednich procedur, które pomogłoby w procesie cyfryzacji sądów. Dziś mamy bowiem zderzenie dobrze zinformatyzowanych firm i wymiaru sprawiedliwości działającego w oparciu o pisma w formie papierowej- powiedział podczas panelu " Polska przedsiębiorczość na zakręcie" podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati

Implementacja nowych technologii w sądownictwie zdecydowanie powinna przyspieszyć procedury i wydawanie wyroków. Od tempa postępowania i wydania na przykład  nakazu egzekucyjnego zapłaty zależy czy firma przetrwa.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie