EEC 2020

Nie tylko branża rolno-spożywcza, ale cała gospodarka po fazie związanej z transformacją cyfrową, teraz weszła w fazę transformacji zrównoważonej.

Rolnictwo oczekuje rewolucyjnych zmian ze względu na problemy z klimatem. Do sektora wchodzi cyfryzacja i zrównoważony rozwój.

Jak wskazuje Aleksandra Niżyńska, project manager RIS (Regional Innovation Scheme), EIT Food, istnieje stereotyp, że rolnictwo to branża konserwatywna. Pamiętajmy jednak, że rolnicy muszą być bardzo elastyczni w swoim działaniu ze względu na pogodę i zmiany klimatu. Dlatego też zmiany związane z koronawirusem zostały przyjęte przez sektor ze spokojem. Natomiast nowe regulacje związane z European Green Deal to duże wyzwanie dla branży.

Rolnikom może pomóc digitalizacja zapewniająca przejrzystość łańcucha żywności. - Od pola do stołu to jedna ze strategii unijnych dotycząca zielonego ładu. Ma ona zapewnić większą wiarygodność i zaufanie konsumentów do branży rolniczej, co w tej chwili stawowi pewne wyzwanie - mówi Aleksandra Niżyńska.

Fot. PTWP
Aleksandra Niżyńska podkreśla, że nie tylko branża rolno-spożywcza, ale cała gospodarka po fazie związanej z transformacją cyfrową, teraz weszła w fazę transformacji zrównoważonej.

- Idee związane ze zrównoważonym rozwojem stają się coraz ważniejsze. Przestaną być elementem strategii PR-owych, CSR-owych czy komunikacyjnych, ale będą sednem biznesu. Zarówno wymogi unijne jak i nasz świat wskazują, że jest to niezbędne i musimy zacząć działać na rzecz klimatu - komentuje Niżyńska.

* Cytaty pochodzą z debaty "Kalejdoskop trendów. Food Foresight: scenariusze przyszłości dla rynku spożywczego. Praca zdalna, hybrydowa czy biurowa. E-commerce", która odbyła się w ramach drugiego dnia konferencji EEC Trends.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie