Stabilna polityka fiskalna i monetarna to zdaniem prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza klucz do realizacji programu finansowego na najbliższe kilkadziesiąt lat. - W przypadku inwestycji pocovidowych należy uwolnić banki od podatku bankowego - podkreślił.
Członkowie zarządów banków oraz eksperci z zakresu finansów rozmawiali o sposobach kredytowania na sesji "Rynek finansowy a gospodarka" zorganizowanej w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dyskusje toczyła się w kontekście wpływu pandemii COVID-19 na rynek finansowy oraz inwestycyjny.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zaczął od nakreślenia sytuacji jeszcze sprzed pandemii i problemów, które wówczas występowały, a następnie przeszedł do omówienia stanu aktualnego i przyszłości. Co do teraźniejszości podkreślił, że zainteresowanie kredytami i liczba udzielanych kredytów na pewno rosną. W kontekście przyszłości powiedział wprost.
- Na najbliższych 30-40 lat mamy jasny program i nie ma alternatywy - zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz, wskazując m.in. dekarbonizację gospodarki i zieloną ekonomię.
Prezes ZBP wymienił obszary, w których szanse na duże inwestycje i co za tym idzie wsparcie finansowe banków, są największe.
- Ogromną szansą jest ciepłownictwo i transport – przerobiony na niezanieczyszczający środowiska. Także mieszkalnictwo, bo nadal brakuje nowych mieszkań. To ogromne projekty, które mogą być projektami rozwojowymi - wymienił.
Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił jednak uwagę, że do tego niezbędna jest stabilna polityka fiskalna i monetarna.
- Jeśli inwestycje finansowe mają wejść w kredytowane gospodarki, to nie mogą być za to karane. Dlatego głośno mówimy – w kontekście kredytów na inwestycje i działania pocovidowe – żeby w pierwszej kolejności uwolnić banki od podatku bankowego. To byłby ogromny i pozytywny impuls to realizacji takich projektów - podkreślił prezes ZBP.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie