EEC 2020

Do 2040 r. Ciech planuje osiągnąć neutralność klimatyczną - powiedział Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu

W części środowiskowej strategia ESG grupy Ciech koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Do roku 2026 Ciech zamierza obniżyć emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 chce odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 planuje osiągnąć neutralność klimatyczną - powiedział Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Rok 2021 r. będzie rokiem przełomowym dla ochrony klimatu na świecie. Jesteśmy przed kolejnym szczytem klimatycznym, jaki odbędzie się w Glasgow, niedawno opublikowano kolejny raport IPCC, z którego wynika, że ostatnia dekada była cieplejsza o ok, 1,07 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów przedprzemysłowych i jesteśmy na ścieżce do przekroczenia temperatury o 11,5 stopnia - powiedział Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Jak przyznaje, rok 2021 r. dla grupy Ciech nie był wielką cezurą.

Dekarbonizacja już trwa

- Od lat realizujemy strategię dekarbonizacji i dokonujemy zmian naszego miksu energetycznego, analizujemy Europejski Zielony Ład pod kątem zarządzania ryzykami jak wzrost cen CO2 i zmiana nawyków konsumentów - dodaje Dawid Jakubowicz .

Przyznaje, że odbiorcy, kupujący produkty Ciechu zwracają uwagę na zmiany klimatu,

- Na rynku istnieje presja na bycie bardziej eko i zmniejszenie emisji. To nie jest zmiana, jaka nastąpi w przyszłości, to już się dzieje - podkreśla Dawid Jakubowicz.

Zwraca uwagę, że w części środowiskowej strategia ESG grupy Ciech koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Do roku 2026 Ciech zamierza obniżyć emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 chce odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 planuje osiągnąć neutralność klimatyczną.

Ambitne cele kontra realia firm

Zaznacza przy tym, że bardzo ważne jest tempo zmian.

- Jesteśmy za tym, żeby się dekarbonizować, ale w tym procesie musimy wziąć pod uwagę realia przedsiębiorstw. W grupie Ciech potrzebujemy dużych ilości pary technologicznej, obecnie nie ma innych, skomercjalizowanych technologii do produkcji pary niż węgiel, gaz i biomasa - podkreśla Dawid Jakubowicz. 

W Polsce grupa Ciech ma dwie elektrociepłownie węglowe, planowane jest ich zastąpienie instalacją termicznego przekształcania odpadów oraz instalacją gazową.

- Mówi się o małych reaktorach jądrowych i technologiach wodorowych, ale one obecnie nie są skomercjalizowane, a wytwarzanie pary technologicznej za ich pomocą będzie drogie. Lepiej zmiany wprowadzać krok po kroku, etapowo. Będziemy chcieli wdrażać nowe technologie, ale nie zawsze te technologie są dostępne - dodaje Dawid Jakubowicz.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie