EEC 2020

W ocenie byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz polska gospodarka jest odporna na kruzys

Nasza gospodarka jest zaskakująca odporna na kryzys. Paradoksalnie to brak zdefiniowanej specjalizacji w poszczególnych branżach pozwolił nam przetrwać spowolnienie gospodarcze - mówiła na sesji "Odporna gospodarka Europy" posłanka PiS, była wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Otwarte staje się pytanie, czy podanie przez poszczególne rządy krajów unijnych kroplówki z pomocą publiczną prowadzi w konsekwencji do zaburzenia obowiązujących zasad konkurencji. Dziś wszystkie firmy działające w Unii Europejskiej, w tym także polskie mają do czynienia z ogromnymi dylematami związanymi z lokalizacją nowych inwestycji.

- Potrzebujemy bardzo odpornej gospodarki. Jednak dziś musimy podjąć reakcją na decyzje podjęte przez administrację amerykańską w ramach pakietu antyinflacyjnego. Europa nie jest w stanie konkurować w tym wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska nie będzie mogła przeznaczyć tak dużych środków na wsparcie inwestycji - powiedziała podczas sesji "Odporna gospodarka Europy" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach posłanka Prawa i Sprawiedliwości, była wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jednak polska gospodarka na tle państw unijnych ma jedną zasadniczą przewagę, my jesteśmy odporni na kryzys. Brak jasno określonej specjalizacji w gospodarce paradoksalnie okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do Czech czy Słowacji, gdzie przemysł samochodowy stanowi istotną część PKB (Produktu Krajowego Brutto) oraz eksportu, my mamy dużo większy poziom dywersyfikacji.

W ocenie Jadwigi Emilewicz nasza odporność na kryzys jest już niemal przysłowiowa. Brak specjalizacji gospodarczej okazał się dobrym rozwiązaniem. Dziś już oczywiste jest zaangażowanie  państwa w gospodarce, do rozstrzygnięcia pozostaje zakres publicznej obecności w prywatnym sektorze, mówiła.

Ważne jest jednak koordynowanie polityki gospodarczej na poziomie wspólnych decyzji, bowiem tylko wtedy będzie ona naprawdę skuteczna.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie