Regionalizacja jest dziś zasadniczą zmianą, z jaką mamy do czynienia po ostatnich zawirowaniach na rynkach światowych - powiedział w trakcie sesji "Globalny handel i inwestycje" podczas Eurropejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezes Respect Energy Tomasz Zadroga.
Doświadczyliśmy w minionym roku blokad dostaw gazu ziemnego do europejskich odbiorców. Sankcje nałożone przez Unię Europejską na import ropy i diesla z Rosji spowodowały generalną zmianę geografii dostaw. Problemy na unijnym rynku energii stały się dostrzegalne gołym okiem.
- Biznes zdał sobie sprawę, czym jest regionalizacja. W przypadku problemów z zaopatrzeniem w surowce okazało się, że trzeba działać pragmatycznie. My zajmujemy się handlem detalicznym i hurtowym energią elektryczną. Jednak dla nas tak samo ważne jest zagwarantowanie dostaw dla naszych odbiorców - powiedział wiceprezes Respect Energy Tomasz Zadroga.
Spółka obecna jest na ponad 20 rynkach europejskich i na ten rok planuje ekspansję na inne kontynenty. W tej branży właśnie wykorzystanie lokalnych możliwości produkcyjnych daje przewagę konkurencyjną.
Obok tego ważne jest, aby wpisać się w trend korzystania z odnawialnych źródeł energii. W ocenie Tomasza Zadrogi, chcąc realizować oczekiwania na dostawy zielonej energii, będziemy inwestować w takie projekty. Jego zdaniem dziś nie ma odwrotu od ekologicznej produkcji żywności i rozwoju zielonej energii.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie