Łatwiejszy dostęp do finansowania innowacji, a także do zielonej energii, to obok granicznej opłaty wyrównawczej CBAM, safeguardu i darmowych uprawnień do emisji CO2 dla przemysłu konieczne warunki skutecznej dekarbonizacji przemysłu stalowego. - Plan dekarbonizacji dla oddziału w Dąbrowie Górniczej powstanie w ciągu kilku miesięcy – powiedział także Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.
Europejskie hutnictwo chce być "Fit for 55", tj. dostosować się do wymagań nowej, ambitniejszej agendy klimatycznej UE. Najważniejsi gracze w branży już się do tego przygotowują.
– Aby to osiągnąć, potrzebujemy efektywnego połączenia instrumentów ochronnych i odpowiednich ram prawnych. Pierwszym elementem powinno być wsparcie rządowe w finansowaniu niezbędnych inwestycji, drugim – dostęp do zielonej energii, a trzecim efektywny mechanizm wyrównawczej opłaty węglowej – mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
– Według branży stalowej Safeguard, CBAM i bezpłatne pozwolenia na emisje dla przemysłu powinny ze sobą współistnieć, szczególnie w etapie przejściowym, zanim CBAM osiągnie udowodnioną skuteczność – mówi Sanjay Samaddar.
Czytaj także: ArcelorMittal Poland i AGH chcą wspólnie zagospodarować odpady żelazonośne
ArcelorMittal ogłosił już bardziej ambitne cele dekarbonizacyjne.
– W Europie emisje CO2 chcemy ograniczyć o 35 proc. do roku 2030. Nasz poprzedni cel zakładał redukcję na poziomie 30 proc. To oczywiście pokłosie zapowiedzi pakietu „Fit for 55”. Aby móc zrealizować te cele, będziemy potrzebowali wsparcia w finansowaniu rozwoju innowacyjnych technologii – mówi Sanjay Samaddar.
Dekarbonizacja, zdaniem Samaddara, nie zakończy się sukcesem, jeżeli przemysł nie będzie miał dostępu do zielonej energii. Wzrost zapotrzebowania na energię wyniesie ok. 50-60 proc.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie