EEC Online – wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zdalnie i dostępne w 100 proc. w Internecie, odbędzie się w zaplanowanym pierwotnie terminie 18-20 maja. Internetowa wersja Kongresu będzie wypełniona transmisjami live, prezentacjami, rozmowami, webinariami i debatami online poświęconymi gospodarce, która – znalazłszy się w całkowicie nowej sytuacji – szuka odpowiedzi na podstawowe pytania.
(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i Kongresu Wyzwań Zdrowotnych)
Dbałość o budżet płatnika. Krótkoterminowa polityka z długofalowymi konsekwencjami. Zrównoważony rozwój w farmacji. Jak mądrze zarządzać procesem na każdym etapie? Wpływ pandemii SARS-CoV-2 na sytuację sektora farmaceutycznego w Polsce. Niedobory leków: przyczyny, konsekwencje, rozwiązania. Jak wzmocnić krajową produkcję leków?
Sesja tłumaczona symultanicznie PL/EN
Sesja tłumaczona symultanicznie PL/EN
Podsumowanie pierwszego etapu funkcjonowania tarcz antykryzysowych. Efekty, doświadczenia, wnioski. Co zmieniły w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej regulacje „covidowe”? Kalendarz odmrażania i komunikacja – kluczowe dla biznesu. Jakich zmian dokonały firmy, by przetrwać i jakie ryzyka rodzi powrót na rynek? Perspektywy odbudowy gospodarki w świetle danych finansowych i prognoz makroekonomicznych.
Odmrażanie obrotu gospodarczego w skali globalnej i lokalnej – tempo, bariery, pułapki. Protekcjonizm na fali – zagrożenia dla polskiej gospodarki. Wsparcie eksporterów i inwestorów na rynkach zagranicznych – skuteczne modele działania na czas globalnej recesji. Logistyka międzynarodowa wobec nowych realiów, wyzwań i szans.
Wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. W pogoni za płynnością – dostępne narzędzia, taktyki i ich ograniczenia. Standardowe i stosowane w warunkach ekstremalnych działania restrukturyzacyjne w firmach. Negocjacje z kontrahentami i wierzycielami. Prawo restrukturyzacyjne czy tarcze antykryzysowe? Perspektywa bliska czy długoterminowa? Sądowe postępowanie restrukturyzacyjne – kiedy podjąć trudną decyzję?
Samorząd, turystyka. Skala zapaści w branży turystycznej – próby reaktywacji. Nowe realia – nowa, alternatywna oferta. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak skutecznie współpracować? Rola turystyki w strategii miasta.
(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)
Przetwarzanie w chmurze – kluczowy element IV rewolucji przemysłowej. Potencjał funkcjonowania firm w chmurze i online. Technologie Cloud wobec przyspieszenia cyfryzacji – co z popytem na usługi i rozwiązania chmurowe? Poziom absorpcji chmury wśród przedsiębiorstw w Polsce i Europie. Inwestycje w infrastrukturę chmurową.
Inteligentne fabryki i robotyzacja jako odpowiedź na wyzwania ekonomiczne, demograficzne i zagrożenia zdrowia publicznego. Co czwarta rewolucja przemysłowa zmieni w relacjach producent-odbiorca? Przemysłowy internet rzeczy jako sposób doskonalenia produktów i procesów. Bariery rozwoju Przemysłu 4.0. Rynek pracy a kompetencje pracowników.
Białe plamy na mapie infrastruktury telekomunikacyjnej kraju. Słaba infrastruktura – bariera cyfryzacji, hamulec rozwoju. Pandemia wyostrza niedostatki. Kluczowa rola dostępu do nowych technologii, internetu, sprzętu, oprogramowania dla utrzymania części życia społecznego w czasie pandemii. Wykluczenie cyfrowe: punkt widzenia administracji rządowej, rekomendacje samorządów, organizacji pozarządowych. Jak skutecznie realizować projekty? Rola państwa, samorządów i firm telekomunikacyjnych.
Wykorzystanie możliwości 5G dla budowy e-państwa, innowacji w przemyśle i inteligentnej gospodarki. Technologie i modele biznesowe. Kto jest już „5G Ready”? Bezpieczeństwo infrastruktury. Przetargi i finansowanie budowy. Najbardziej zaawansowane wdrożenia komercyjne. Pierwsze doświadczenia – w świecie i na polskim gruncie.
Kondycja europejskiego przemysłu przed i w trakcie pandemii. Przemysłowy potencjał Polski w sieci powiązań kooperacyjnych. Koszty energii, regulacje związane z ochroną klimatu, konkurencja pozaeuropejska. Perspektywy branż energochłonnych. Reshoring i zmiany w architekturze światowych powiązań gospodarczych. Powrót do aktywności – co z popytem w czasie recesji?
Fundusze strukturalne na froncie walki z kryzysem. Jak zmienią się zasady wykorzystania funduszy unijnych? Przyspieszenie, uproszczenie, ułatwienie. Nowa alokacja – potencjalne skutki dla polskiej gospodarki i inwestycji. Priorytety czasu recesji. Wieloletnie ramy finansowe 2021-2027 jako strategiczna perspektywa. W kierunku zielonych inwestycji. Inwestycje w energetyce odnawialnej nadal wspierane – przykład stabilności w niepewnych czasach i potencjalny motor koniunktury.
Koszty ekonomiczne i społeczne procesów transformacji tradycyjnych regionów przemysłowych. Problemy wyostrzone poprzez gospodarczo-społeczne skutki pandemii. Plany, potrzeby, działania – na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym. Fundusz i mechanizmy sprawiedliwej transformacji jako integralny element unijnej strategii odbudowy.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie