EEC Online – wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zdalnie i dostępne w 100 proc. w Internecie, odbędzie się w zaplanowanym pierwotnie terminie 18-20 maja. Internetowa wersja Kongresu będzie wypełniona transmisjami live, prezentacjami, rozmowami, webinariami i debatami online poświęconymi gospodarce, która – znalazłszy się w całkowicie nowej sytuacji – szuka odpowiedzi na podstawowe pytania.
PolChambers – Stowarzyszenie Polskich Izb Handlowych za Granicą – geneza i cele. Działalność izb handlowych w Brazylii, Francji, Gruzji, Hongkongu, Izraelu i USA (Silicon Valley): główne pola aktywności polskich firm, obszary współpracy. Bieżąca sytuacja i odpowiedzi poszczególnych krajów na kryzys wywołany pandemią koronawirusa – rozwiązania ważne dla handlu zagranicznego. Budowa międzynarodowej wymiany towarów i usług w nowych warunkach: zasady, oferta. Potencjał rozwoju po pandemii.
Tarcza 1.0, 2.0, 3.0, tarcza finansowa... Czas goni. Kolejne odsłony pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii. Potrzeby a skala, kierunki i narzędzia pomocy rządowej. Jak z kryzysu wyjść z tarczą, a nie na tarczy? Możliwości wsparcia dla firm w czasie pandemii – wątpliwości, kwestie sporne, interpretacje, praktyczne problemy i bariery w korzystaniu z pomocy formułowane przez przedsiębiorców.
Moderacja: Aleksandra Helbin, redaktor, WNP.PL
Nagranie jest wprowadzeniem do sesji Z tarczą na wirusa (sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days), która odbędzie się 15 maja 2020 r. o godz. 11:00.
Realna wartość pomocy państwa dla biznesu – spektrum ocen po pierwszych doświadczeniach przedsiębiorców. Impuls fiskalny, w tym dotacje bezpośrednie. Pomoc horyzontalna czy specnarzędzia kierowane do branż, które najsilniej ucierpiały? Rola gwarancji kredytowych. Ochrona rynku pracy. Prawda o redukcji obciążeń administracyjnych. Jak rezerwy finansowe firm skierować na inwestycyjną ścieżkę? Co dalej? Tarcze antykryzysowa 2.0, 3.0 i 4.0 – potrzeby, postulaty, możliwości. Plan na okres odnowy gospodarki – kardynalne punkty.
Pierwszy dzień EEC Online rozpoczniemy od przedstawienia naszym gościom idei powołania internetowej wersji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zaraz potem postaramy się znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie o charakterze gospodarczym, cywilizacyjnym, kulturowym, społecznym – jak będzie wyglądał świat po pandemii. Dziedziny, w których zmieni się najwięcej: handel zagraniczny i logistyka, transport i mobilność, usługi, bezpieczeństwo i medycyna. Popyt na energię. Sytuacja na rynku pracy. Jakie zmiany w gospodarce będą miały charakter trwały, a jakie przejściowy? Czy cyfryzacja przyspieszy? Pandemia jako dramat, który może prowadzić do pozytywnych zmian. Wnioski z pandemii, które warto wyciągnąć już teraz.
PL-EN translation provided
Szybkość i skala reakcji UE a działania państw członkowskich. Krytycy: państwowe partykularyzmy, biurokratyczna ociężałość, opory przed zwiększeniem budżetu. Antykryzysowe zasilanie systemów ochrony zdrowia i gospodarek. Jak ukształtować wieloletni budżet Wspólnoty na lata 2021-2027, by był on częścią odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią. Nowe wieloletnie ramy finansowe nowym Planem Marshalla dla UE? Priorytety, ich hierarchia, harmonogram podejmowania decyzji i działań – cyfryzacja, dekarbonizacja, walka ze zmianami klimatu, Zielony Ład. Wieloletni budżet Unii jako silny sygnał inwestycyjny – opinie sektora finansowego i przedsiębiorców. Podsumujmy – aktualne perspektywy UE i jej przyszły wpływ na restart gospodarek.
PL-EN translation provided
Przyszłość sektora energetycznego po koronawirusie. Konsekwencje dla strategii energetycznej państwa i dla firm: producentów, odbiorców i cen energii, a także dla rynku i inwestycji w energetyce. Czy zmiany w gospodarce, w życiu i w polityce (popyt na energię, cyfryzacja, struktura inwestycji, przetasowania na rynku, rola państwa) tworzą środowisko hamujące zmiany w sektorze energii, czy przeciwnie – sprzyjające przyspieszeniu transformacji? Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyki. Co z cenami energii – ewentualne interwencje na rynku. Jak wykorzystać spadające wraz z popytem ceny hurtowe energii? Czy teraz warto zmieniać energetycznego dostawcę? Co planuje państwo/regulator, jeśli chodzi o rynek energii, stabilizowane cen? Przyszłość systemu EU ETS i ceny uprawnień do emisji CO2?
(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)
Kryzys otworzył już na tym etapie drzwi cyfryzacji. Procesy przyspieszają? Jak być digital w czasie kryzysu? Działania na poziomie biznesu i inwestowania w cyfryzację mające priorytet w okresie odmrażania gospodarki i później – w czasie recesji. Czy transformacja cyfrowa gospodarki (także branż, które nie były dotychczas liderami tych zmian) może wpłynąć pozytywnie na tempo odrabiania strat? Jak kształtować strategie, jak wspierać, by cyfryzacja nie pogłębiała różnic – dostęp do technologii, finansowania, zjawiska wykluczenia.
(Podsumowanie dotychczasowej realizacji projektu EEC Defence z wykorzystaniem wyników badania opinii przedsiębiorców przeprowadzonego przez BCMM i portal WNP.PL)
Scenariusze dla polskiej gospodarki na czas odmrażania i recesji. Przykłady wspólnych działań biznesu na rzecz obrony podstaw gospodarki rynkowej, koniunktury, dorobku polskiej transformacji. Wiedza, wymiana informacji, odpowiedzialność w procesie wychodzenia z kryzysu. Nowa rola samorządu gospodarczego, związków zawodowych. Jak doświadczenie koronawirusa wpłynie na strategie firm, na postrzeganie partnerów, konkurencji, ryzyka.
(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)
W jakiej kondycji są obecnie poskie start-upy? Jak ograniczenia i reguły czasu pandemii wpływają na szanse rozwojowe młodych firm? Co zmieni się w finansowaniu start-upów? Zachowawczość czy ofensywa – inwestorzy w czasach koronawirusa. Ich rola jako doradców i mentorów w kryzysowym otoczeniu.
(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)
Cyfrowa rewolucja w handlu – w miesiąc. Online gwiazdą wzrostów – co z handlem tradycyjnym? E-grocery – zainteresowanie przerosło możliwości. Łańcuchy dostaw: krótsze, bardziej elastyczne, bezpieczniejsze. Logistyka dostaw – wrażliwy partner. E-handel napędza popyt na magazyny. Nowe i starsze narzędzia: płatności online, click&collect, dostawy bezstykowe. E-konsument w kwarantannie kupuje rozważniej.
Wpływ epidemii na działalność i zadania samorządów oraz na ich dochody budżetowe. Państwo i samorząd – zadania i ich finansowanie. Samorządowe inwestycje – cięcia w perspektywie? Co z wydatkowaniem środków z UE? Ratujmy swoich, czyli samorządy wspierają lokalny biznes. Bezrobocie i polityka społeczna – nowe wyzwania i skąpe środki. Nowe otwarcie gospodarki – co to w praktyce znaczy w przypadku miast i gmin?
Komu kryzys nie wyrządził krzywdy? Branże wykorzystujące internet – sukces w pandemii? Trwała migracja handlu do netu – nadzieje i miraże. Jakie sektory po epidemii odbudują się szybko? Czy i jak wzmacniać branże względnie odporne na kryzys? Znaczenie stabilnych, perspektywicznych branż na rynku pracy i kształcenie dla nich kadr.
Kogo kryzys dotknął najboleśniej? Branże o szczególnej ekspozycji na wpływ ograniczeń związanych z pandemią. Usługi, przemysł spotkań, turystyka, transport – skala załamania i szanse na przetrwanie. Doraźne potrzeby i szanse ich zaspokojenia. Czy największe wsparcie powinni dostać najbardziej poszkodowani? Rola branżowej solidarności, relacje z klientami, partnerami. Nowe, alternatywne formy aktywności i ich przychodowość. Czas odmrażania, czas niepewności – taktyka na teraz, strategie na jutro.
Branża spożywcza odporna na kryzysy – czy tak będzie i tym razem? Eksport żywności w dobie obostrzeń, zamkniętych granic; widmo protekcjonizmu. Bezpieczeństwo żywności – podwójnie ważne w dobie pandemii. Produkcja żywności i praca. Wpływ polityki kadrowej i dostępności siły roboczej na sytuację firm. Co z popytem – zamknięcie sektora HoReCa. Koronawirus zrani, susza dobije? Wpływ tych zjawisk na ceny żywności i kondycję firm.
Przyszłość inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków publicznych i unijnych. Luka w podaży nowych kontraktów? Rewizja planów inwestycyjnych. Inwestycje samorządów – szacunki, pytania, niewiadome. Nowe ryzyka na rynku budowlanym i środki zaradcze. Jakie segmenty rynku budowlanego zachowają stabilność. Rynek pracy w budownictwie. Co z zapleczem, z łańcuchami dostaw materiałów, elementów wykończeniowych, maszyn czy urządzeń?
Koronawirus zmieni biznes i przedsiębiorców – jakie będą firmy przyszłości? Czy praca zdalna usadowi się w firmach na trwałe? Przykłady zmian i ich konsekwencje dla managementu i załóg. Czego nauczył nas wirus, jeśli chodzi o stosowanie nowych technologii. Jak organizować telepracę z wykorzystaniem dostępnych technologii? Jakie błędy popełniają firmy szybko przechodzące w tryb zdalny? Typowe problemy pojawiające się w przedsiębiorstwach (produkcyjnych), w których część działalności musi odbywać się „w realu”. Jak im zaradzić? Rola korporacji i start-upów w „nowej gospodarce” – perspektywa firm zarządzanych przez 20- i 30-latków kontra doświadczeni przedsiębiorcy.
Koniec rynku pracownika? Jaki krajobraz się wyłania z chaosu? Praca zdalna, nowe standardy życia codziennego przekształcają rynek pracy i relacje pracodawca-pracownik. Co zmieni się w obszarze popytu na pracę – ilościowo, jakościowo? Cudzoziemcy w Polsce – kryzys pokazał ich wartość. Czy wobec oczywistego, silnego spowolnienia gospodarki będą potrzebni? Koronawirus jako okazja do postulowanej poprawy ich statusu i zabezpieczeń w pracy. Postulowane regulacje na rynku pracy na czas kryzysu. A może deregulacja? Czy zbyt sztywno stosowane narzędzia ochrony pracownika mogą mu zaszkodzić? W jakich kwestiach twardo bronić, a w jakich luzować gorset regulacyjny? Pracodawca, pracownik, prawo pracy. Jaka komunikować zmiany, zwalniać i rekrutować? Miejsca pracy, zdrowie i wydajność – czas na nowe podejście?
Znaczenie zerwanych łańcuchów logistycznych i handlowych. Jak je odtwarzać w realiach wciąż trwającego kryzysu? Jak być teraz atrakcyjnym partnerem w ramach międzynarodowej współpracy gospodarczej? Konieczne korekty strategii. Programy wsparcia inwestycji polskich firm za granicą – jakich korekt wymagają? Gwarancje i ubezpieczenia. Rola komunikacji międzynarodowej: agencje, izby handlowe, ambasady i konsulaty. Przetasowania na rynku globalnym szansą dla łowców okazji. Fuzje i przejęcia międzynarodowe w świetle doświadczeń polskich firm.
Koronakryzys testem dla sektora finansowego. Pomoc płynnościowa w Europie i na świecie w dobie koronawirusa. Klienci w dołku – strategie banków na czas kryzysu i recesji. Prawo upadłościowe. Konieczne zmiany w nadzwyczajnej sytuacji – z punktu widzenia sektora finansowego. Jakie kredytowanie w kryzysowych warunkach? Po pierwsze płynność – jak ją utrzymać? Ubezpieczenia i faktoring jako potencjalne remedia. Obrona przed wrogim przejęciem – obecne regulacje, potrzeba zmian – a polityka podmiotów finansujących.
(Inicjator sesji: organizacje samorządowe i ogólnopolskie organizacje przedsiębiorców – Unia Metropolii Polskich, Stowarzyszenie „Metropolia Warszawa” oraz Rada Przedsiębiorczości)
Debata przedstawicieli rządu, samorządu i przedsiębiorców. Wspólne działania i konieczne warunki, by płynnie wyjść z kryzysu, minimalizując jego skutki dla gospodarki. Jak budować jej trwałą odporność na ewentualne kolejne zawirowania.
Konieczność przywrócenia efektywnego dialogu organizacji i samorządów z rządem. Konkretne, adekwatne do sytuacji i wspólnie realizowane rozwiązania dla polskiej gospodarki, przedsiębiorczości i samorządów: możliwości i priorytety. Tempo, kierunki i spodziewane efekty procesu odmrażania gospodarki. Zadania samorządu i polskich metropolii w okresie „restartu”. Biznes w realiach pandemii i recesji; potrzeby i wyzwania. Rola samorządu gospodarczego. Czego potrzebuje polska gospodarka, by skutecznie przeciwstawiać się przyszłym zawirowaniom, załamaniom koniunktury i kryzysom?
Prognozy dla poszczególnych segmentów rynku nieruchomości komercyjnych – perspektywa krótko - i średnioterminowa. Centra handlowe: pokiereszowane stosunki właściciele-najemcy, problemy z płynnością i ofensywa e-commerce. Magazyny jako czarny koń pandemii. Jaka będzie logistyka przyszłości? Hotele w poszukiwaniu ratunku przed bankructwem. Biura – nowe reguły gry i kryzys na horyzoncie. Inwestorzy i deweloperzy a ryzyko. Co z rozpoczętymi i planowanymi inwestycjami wobec aktualnego popytu.
Ostatnie 30 lat oceniamy jako jeden z najlepszych okresów w historii Polski. 30 lat temu 27 maja, odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządów w wolnej Polsce. Co mówią w rocznicę znani lokalni liderzy? Przedstawiamy rozmowy PortalSamorzadowy.pl na ten temat.
Część rozmów powstała we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.
11.30-11.45
Wręczenie wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce
11.45-12.30
Centralizacja czy decentralizacja administracji publicznej? Czy samorządy są dziś samodzielne i same się rządzą? Finansowanie, zadania zlecone i dochody własne. Przyszłość współpracy rząd – samorząd.
13.00-13.15
Wręczenie wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce
13:15-14:00
Dostępność środków unijnych w ciągu ostatnich kilkunastu lat umożliwiła samorządom realizację tysięcy inwestycji. Czy tę proinwestycyjną tendencję zahamuje epidemia? Co dalej?
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie