EEC 2019

Na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach pojawi się m.in. Leszek Balcerowicz

W XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym uczestniczyć będą uznani polscy ekonomiści, w tym m.in. Leszek Balcerowicz. Podczas paneli, spotkań, ale także w ramach nowej formuły debaty EEC Talks zaprezentują swoje opinie o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.

  • Na pytanie, co czeka polską gospodarkę w najbliższych kwartałach, odpowiedź będą próbowali znaleźć eksperci, którzy przyjadą do Katowic.
  • Budżet, inflacja, stopy procentowe, dług publiczny to niektóre z tematów spotkań z udziałem specjalistów.
  • XVI Europejski Kongres Gospodarczy rozpocznie się w Katowicach już 7 maja. Trwa rejestracja na wydarzenie.

Dyskusja o wyzwaniach czekających polską i unijną gospodarkę w najbliższych latach będzie jednym z wiodących tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC - European Economic Congress), który już za tydzień rozpocznie się w Katowicach.

Już od lat właśnie na EEC można dowiedzieć się od ekspertów, jaki może być poziom inflacji, kiedy spodziewane są obniżki stóp procentowych, co dzieje się z zadłużeniem państwa oraz dlaczego tak ważne są eksport i przewidywalny kurs złotego.

Co istotne, przedstawione oceny nie stanowią gotowej recepty dla rządzących, ani dla prezesów dużych firm prowadzących działalność gospodarczą.

Ekonomiści na EEC nie tylko ocenią obecny stan gospodarki, ale także przedstawią scenariusze na przyszłość

Ekonomiści najchętniej oceniają to, co już wydarzyło się w gospodarce, ale na EEC można się także dowiedzieć, jakie należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby wzrost PKB był zgodny z założeniami budżetowymi, a deficyt finansów publicznych możliwe jak najniższy.

Zaproszenie do udziału w dyskusji o polskiej gospodarce przyjął minister finansów Andrzej Domański, który ma przed sobą zadanie zbilansowania budżetu.

Z jednej strony konieczne są oszczędności, z drugiej strony oczekiwania społeczne dotyczące świadczeń społecznych są mocno rozbudowane. 

Nieco słabszy od oczekiwań wzrost gospodarczy i nadal niższa konsumpcja wewnętrzna powodują, że wpływy podatkowe, zwłaszcza w podatku VAT, są niższe od zakładanych.

Bardzo długa lista ekonomistów, którzy będą uczestniczyć w EEC, wskazuje, że można liczyć na ciekawe diagnozy, nieoczywiste propozycje i autorskie analizy.

Prof. Leszek Balcerowicz w ramach EEC Talks przedstawi swoje poglądy ekonomiczne

Na Europejskim Kongresie Gospodarczy w Katowicach pojawi się choćby prof. Leszek Balcerowicz - były wicepremier i minister finansów, były prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

Obok udziału w eksperckich panelach Leszek Balcerowicz zaprezentuje swoje opinie na temat uwarunkowań ekonomicznych rozwoju Polski w ramach cyklu rozmów EEC Talks. Podczas otwartego spotkania, w rozmowie jeden na jeden, poznamy poglądy ekonomisty i jego ocenę najbliższej przyszłości.

W ciągu trzech dni w Europejskim Kongresie Ekonomicznym uczestniczyć będą też między innymi:

- Piotr Arak - główny ekonomista VeloBanku,

- Rafał Benecki - dyr. biura analiz makroekonomicznych ING Banku Śląskiego,

- Eugeniusz Gatnar - wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, były członek zarządu NBP i były członek RPP,

- Teresa Czerwińska - wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, była minister finansów,

- Stanisław Kluza - wykładowca akademicki, były minister finansów, były prezes Komisji Nadzoru Finansowego,

- Ryszard Petru - przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, oraz członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych,

- Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - wykładowca akademicki, była główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan,

- Kamil Sobolewski - główny ekonomista Pracodawców RP,

- Witold Orłowski - wykładowca akademicki,

- Paweł Wojciechowski - wykładowca ekonomiczny, przewodniczący rady programowej Instytutu Finansów Publicznych, były minister finansów.

Relacje z paneli z udziałem ekonomistów będzie można oglądać także on-line. Najważniejsze tematy podejmowane w dyskusji zostaną zaprezentowane w bieżących relacjach w WNP.PL.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie