W XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym uczestniczyć będą uznani polscy ekonomiści, w tym m.in. Leszek Balcerowicz. Podczas paneli, spotkań, ale także w ramach nowej formuły debaty EEC Talks zaprezentują swoje opinie o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.
Dyskusja o wyzwaniach czekających polską i unijną gospodarkę w najbliższych latach będzie jednym z wiodących tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC - European Economic Congress), który już za tydzień rozpocznie się w Katowicach.
Już od lat właśnie na EEC można dowiedzieć się od ekspertów, jaki może być poziom inflacji, kiedy spodziewane są obniżki stóp procentowych, co dzieje się z zadłużeniem państwa oraz dlaczego tak ważne są eksport i przewidywalny kurs złotego.
Co istotne, przedstawione oceny nie stanowią gotowej recepty dla rządzących, ani dla prezesów dużych firm prowadzących działalność gospodarczą.
Ekonomiści najchętniej oceniają to, co już wydarzyło się w gospodarce, ale na EEC można się także dowiedzieć, jakie należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby wzrost PKB był zgodny z założeniami budżetowymi, a deficyt finansów publicznych możliwe jak najniższy.
Zaproszenie do udziału w dyskusji o polskiej gospodarce przyjął minister finansów Andrzej Domański, który ma przed sobą zadanie zbilansowania budżetu.
Z jednej strony konieczne są oszczędności, z drugiej strony oczekiwania społeczne dotyczące świadczeń społecznych są mocno rozbudowane.
Nieco słabszy od oczekiwań wzrost gospodarczy i nadal niższa konsumpcja wewnętrzna powodują, że wpływy podatkowe, zwłaszcza w podatku VAT, są niższe od zakładanych.
Bardzo długa lista ekonomistów, którzy będą uczestniczyć w EEC, wskazuje, że można liczyć na ciekawe diagnozy, nieoczywiste propozycje i autorskie analizy.
Na Europejskim Kongresie Gospodarczy w Katowicach pojawi się choćby prof. Leszek Balcerowicz - były wicepremier i minister finansów, były prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Obok udziału w eksperckich panelach Leszek Balcerowicz zaprezentuje swoje opinie na temat uwarunkowań ekonomicznych rozwoju Polski w ramach cyklu rozmów EEC Talks. Podczas otwartego spotkania, w rozmowie jeden na jeden, poznamy poglądy ekonomisty i jego ocenę najbliższej przyszłości.
W ciągu trzech dni w Europejskim Kongresie Ekonomicznym uczestniczyć będą też między innymi:
- Piotr Arak - główny ekonomista VeloBanku,
- Rafał Benecki - dyr. biura analiz makroekonomicznych ING Banku Śląskiego,
- Eugeniusz Gatnar - wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, były członek zarządu NBP i były członek RPP,
- Teresa Czerwińska - wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, była minister finansów,
- Stanisław Kluza - wykładowca akademicki, były minister finansów, były prezes Komisji Nadzoru Finansowego,
- Ryszard Petru - przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, oraz członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych,
- Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - wykładowca akademicki, była główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan,
- Kamil Sobolewski - główny ekonomista Pracodawców RP,
- Witold Orłowski - wykładowca akademicki,
- Paweł Wojciechowski - wykładowca ekonomiczny, przewodniczący rady programowej Instytutu Finansów Publicznych, były minister finansów.
Relacje z paneli z udziałem ekonomistów będzie można oglądać także on-line. Najważniejsze tematy podejmowane w dyskusji zostaną zaprezentowane w bieżących relacjach w WNP.PL.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie