EEC 2019

Wartości są coraz ważniejsze dla inwestorów, instytucji finansujących, klientów, kontrahentów, ale i pracowników - mówili uczestnicy dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Ikea otworzyła w Wiedniu sklep dla klientów bez samochodów, ING Polska pracuje nad kredytem, którego marża uzależniona jest od stopnia zaangażowania w ochronę środowiska kredytobiorcy, Velux sadzi drzewa w Ugandzie - to niektóre przykłady działań firm, które dbają o zasoby świata.

  • Firmy w Polsce zaczynają mieć w DNA zrównoważony rozwój, uważa Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
  • - Pracujemy z firmami, które są gotowe podjąć ambitne zobowiązania i cele, nawet jeśli dziś szkodzą środowisku - mówi Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. 
  • O tym, jak biznes może angażować się w ochronę środowiska i klimatu dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na sesji "Firmy, które odnawiają zasoby świata". 

Czy przedsiębiorcy mają świadomość problemów środowiskowych?  Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan mówi, że polskie firmy zaczynają mieć zrównoważony rozwój w swoim DNA . - Mamy w Konfederacji 4 tys. firm i większość z nich to rozumie - podkreśla i wymienia: BASF, DHL, BP.

Zrównoważony rozwój buduje konkurencyjność

Jest wiele firm, które chcą być niezależne energetycznie albo inwestują w gospodarkę obiegu zamkniętego. - Zrównoważony rozwój to budowa konkurencyjności. To coraz częściej przemawia do biznesu i znajduje odzwierciedlenie w nowych planach dla firm. Firmy słuchają potrzeb klientów, realizują je - podkreśla Dorota Zawadzka-Stępniak. 

Ewa Chodkiewicz z WWF Polska mówi: - Pracujemy z firmami, które są gotowe podjąć ambitne zobowiązania i cele, nawet jeśli dziś szkodzą środowisku. Chcemy obserwować ich realną zmianę. Staramy się jednoczyć partnerów ze środowiska biznesowego i naukowego. Staramy się być też obecni przy tworzeniu prawa - mówiła. 

Michał Mrozek, wiceprezes ING Banku Śląskiego przypomniał, że w 2030 roku bank chce być zeroemisyjny.

- Jako bank postrzegamy się jako ważny element ekosystemu. Chcemy więc nie tylko finansować działania prośrodowiskowe, ale także przez najbliższe lata dokonać transformacji np. w naszej energetyce. Stawiamy na edukację skierowaną do dzieci i młodzieży. Michał Mrozek dodał, że ING Bank Śląski pracuje nad konstrukcją kredytu, którego marża będzie powiązana z celami ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny). - Chcemy nagradzać w ten sposób firmy za to, że wpisały wartości w swoje cele i realizuje je - mówił.

- Mamy ambicje stać się firmą cyrkularną do 2030 roku - podkreśliła Anita Ryng, dyrektorka ds. komunikacji w Ikei. - Realizujemy ten projekt od 2012 roku, ale wiemy, że czas nas goni.
Wymienia konkretne działania: - Do 2030 roku wszystkie dostawy będą odbywać się pojazdami zeroemisyjnymi. Już dziś 6,5 tys. z 9,5 tys. produktów Ikea wyprodukowanych jest  z materiałów odnawialnych, z recyklingu albo możliwych do recyklingu. Niebawem w Ikei pojawi się możliwość kupowania mebli z drugiej ręki - firma będzie je odzyskiwać od klientów, naprawiać i sprzedawać ponownie. Ikea otworzyła w Wiedniu sklep dla klientów bez samochodów, nie ma tam parkingu, a klienci przyjeżdżają wyłącznie rowerami i komunikacją publiczną. - Od 2016 roku sprzedajemy panele słoneczne, instalujemy je też na naszych sklepach i magazynach. Do 2025 roku połowa produktów w restauracjach będzie oparta na produktach roślinnych - dodała Ryng. 

Zdaniem Jacka Siwińskiego, prezesa Velux Polska, aby dokonać transformacji potrzebna jest szeroka współpraca. Velux Polska przed rokiem podjął ją z WWF Polska. Velux zobowiązał się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. i ograniczenia o połowę emisji gazów cieplarnianych z całego łańcucha dostaw, jak również do zrekompensowania emisji historycznych poprzez projekty ochrony i sadzenia lasów. WWF ma zapewnić tutaj wiedzę naukową i doświadczenie. W tej chwili projekt wdrożony jest już w Ugandzie, gdzie firma sadzi drzewa, zapewniając w ten sposób także pracę mieszkańcom.

Wartości ważne dla milenialsów

Wartości są coraz ważniejsze dla inwestorów, instytucji finansujących, klientów, kontrahentów, ale i pracowników. - Dla pokolenia milenialsów są niezwykle ważne. Jeśli chcemy mieć dobrych pracowników, musimy je im zaoferować - podkreślił Michał Mrozek, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie