Polska w Unii, jej bezpieczeństwo energetyczne, kluczowe projekty infrastrukturalne i technologiczna przyszłość. To niektóre z tematów rozmów EEC Talks, które odbędą się już 8 lutego 2024 roku w ramach EEC Trends, czyli prologu do Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Już 8 lutego odbędzie konferencja EEC Trends, najważniejsze wydarzenie przygotowujące majowy Europejski Kongres Gospodarczy. To skumulowanych jednego dnia 9 debat w doborowej obsadzie, podczas których rozmawiać będziemy o najważniejszych dla gospodarki tematach, takich jak transformacja sektora energii, zrównoważona gospodarka, wpływ migracji na rynek pracy, relacje państwo-biznes-prawo, cyfrowa rewolucja, finansowanie inwestycji oraz odbudowa Ukrainy.
Wydarzeniem towarzyszącym EEC Trends jest cykl rozmów ujęty w formacie EEC Talks: scena, dialog, osoba. Tu najważniejszy jest ten ostatni składnik, czyli rozmówcy, których zapraszamy do otwartej dyskusji na scenie, bo tylko dialog w tak niepewnych czasach pozwala na wypracowanie najlepszych rozwiązań.
Za nami wybory parlamentarne, który przyniosły nam całkowitą zmianę politycznego krajobrazu. Przed nowym rządem wiele wyzwań, a oczekiwania wobec rządzących są jeszcze większe. Dlatego trzeba rozmawiać, by nie marnować czasu i zająć się jak najszybciej najistotniejszymi z perspektywy kraju, biznesu i przedsiębiorców kwestiami.
Na scenę EEC Talks zaprosiliśmy tych, którzy kształtują i poruszają się w biznesie, ale także polityków, dyplomatów, ekonomistów i osobistości świata kultury i życia społecznego. To z nimi chcemy określić najważniejsze obecnie kwestie dla polskiej gospodarki i wypracować rekomendacje dla rządzących.
O pozycji Polski w Unii Europejskiej z Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką, podsekretarz stanu, odpowiedzialną za pion ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozmawiać będzie Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute, członkini Rady Doradczej The Alliance of Her.
Przyszłość flagowego projektu infrastrukturalnego poprzedniej ekipy rządzącej będzie tematem rozmowy z prezesami lotnisk. O Centralnym Porcie Komunikacyjnym dyskutować będzie Adam Sierak, dziennikarz portalu WNP.PL, a jego gośćmi będą Tomasz Szymczak, prezes Modlin Airport oraz Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Katowice Airport..
O nowoczesnym, praktycznym podejściu do gospodarki cyrkularnej z Andrzejem Losorem, członkiem zarządu Heidelberg Materials oraz Bartłomiejem Koralem, Business Development Manager z firmy EMKA rozmawiać będzie dziennikarka serwisu PortalSamorzadowy.pl Kalina Olejniczak.
Z kolei dyskusję o sztucznej inteligencji, jej roli w przemyśle, armii i społeczeństwie przyszłości z Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską, prorektorką ds. współpracy z zagranicą i ESR z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie rozmawiać będzie Adam Sierak, dziennikarz WNP.PL.
Drugi blok rozmów na scenie EEC Talks również rozpoczniemy od szerszego, międzynarodowego spojrzenia na przyszłość Polski w kontekście jej relacji z Wielką Brytanią. Kraj ten od lat jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polskich. O tym, jak brexit i konsekwencje rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską wpływają na wzajemne relacje i gdzie szukać nowych okazji do pogłębiania współpracy z Jennifer Tyldesley, radcą ministerialnym ds. gospodarczych w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej rozmawiać będzie dziennikarka WNP.PL Aleksandra Helbin.
Na scenie EEC Talks nie mogło zabraknąć najważniejszego od wybuchu wojny na Ukrainie tematu bezpieczeństwa energetycznego Polski, dla którego strategiczne znaczenie ma infrastruktura krytyczna. O jej bezpieczeństwie, koniecznych inwestycjach, ale też przyszłości w kontekście nieuniknionej zielonej transformacji z Mirosławem Skowronem, prezesem firmy PERN - zarządzającej siecią rurociągów oraz baz surowcowych rozmawiać będzie Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL, PulsHR.pl, PortalSamorzadowy.pl.
Debaty na scenie EEC Talks zakończymy lokalnym spojrzeniem, ale na kluczowy dla Polski region. Mowa o Śląsku, na który - jako na przemysłowe serce kraju - stawia teraz nowy rząd.
O transformacji regionu i roli uczelni wyższych w tym procesie z prezydentem Katowic Marcinem Krupą i rektorką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Celiną Olszak rozmawiać będzie Adam Sierak, dziennikarz portalu WNP.PL.
Konferencji EEC Trends co roku towarzyszy gala WNP Awards, w trakcie której wyróżniamy osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które w ostatnim czasie wywarły znaczący, przełomowy wpływ na polską gospodarkę.
WNP Awards przyznawane są tym, którzy poprzez odważnie podejmowane działania i skutecznie realizowane przedsięwzięcia wskazują trendy i kierunki rozwoju polskiej gospodarki.
W tym roku laureatami WNP Awards zostali: BLIK, Cognor, Danfoss Polska, Elemental Holding, Empik, Władysław Grochowski i Arche, grupa KRUK, Aleksandra Przegalińska, TDJ, VIVE Textil Recycling.
Konferencja EEC Trends jest wydarzeniem zapowiadającym i przygotowującym merytoryczny grunt dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego tego typu wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.
Do obszarów tematycznych, które podczas tegorocznego EEC mogą zyskać status szczególnie ważnych, będzie należała problematyka transformacji sektora paliw i energii oraz całej gospodarki w kierunku wyeliminowania ich negatywnego wpływu na klimat. Wśród nurtów tematycznych warto też wskazać cyfryzację i nowe technologie, bezpieczeństwo i surowce, geopolitykę i gospodarcze relacje międzynarodowe, przyszłość Unii Europejskiej, finanse, inwestycje, infrastrukturę i budownictwo.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie