EEC 2019

Kongres otwiera debata z udziałem europejskich i polskich polityków. Wydarzenie jest jednak dedykowane przede wszystkim ludziom gospodarki.

Trudne czasy sprzyjają dialogowi. Uczestnicy XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zmierzą się wspólnie z najważniejszymi dylematami społeczno-gospodarczej rzeczywistości.

  • Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) niemal od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej towarzyszy przeobrażeniom ostatniego 20-lecia. To szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.
  • Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo - rekordowo pod wieloma względami: doborowej obsady, zainteresowania uczestników i mediów, skali wydarzenia i rozległości tematyki, rozmaitości form składających się na program trzydniowego Kongresu.
  • W inauguracji Kongresu wzięli udział Ursula von der Leyen i Donald Tusk. W debatach weźmie udział 1200 prelegentów, a Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach pomieści blisko 10 tys. uczestników.

Tegoroczna, 16. edycja Europejski Kongres Gospodarczy - największego tego typu wydarzenia w naszej części Europy - odbywa się w szczególnym czasie, przyciągnęła niezwykłe grono gości, opisuje w programie pełny zakres wyzwań i zachodzących wokół głębokich i niełatwych zmian – zgodnie z hasłem „Transformacja dla przyszłości”.

Inauguracja na najwyższym poziomie: poznamy założenia planu dla Europy

Oczekiwania uczestników rosną podobnie jak napięcie; już od dziś będziemy je mogli weryfikować w praktyce, śledząc wydarzenia EEC w portalu WNP.PL lub uczestnicząc w nich osobiście.

Kongres zacznie się - jeśli chodzi o prestiż - od wysokiego C: wystąpienia otwierające wygłoszą Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej do Europarlamentu i Donald Tusk, premier i były przewodniczący Rady Europejskiej. 

Śmiało można założyć, że ten dwugłos będzie miał solidny ciężar gatunkowy: jesteśmy wszak u progu kampanii wyborczej, na miesiąc przed niezwykle ważnym dla Europy aktem demokracji. Wszystko wskazuje na to, że z kongresowej trybuny usłyszymy o założeniach programu dla Europy.

- Obecność Ursuli von der Leyen oraz Donalda Tuska nadaje tej edycji wyjątkowy prestiż, a sesja inauguracyjna będzie nie tylko okazją do podsumowania 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ale także wyznaczenia ścieżek rozwoju - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Kongresu.

Inauguracja będzie multidebatą rozpisaną na głosy polityków i dużego biznesu

Otwierający Kongres blok wydarzeń pod hasłem „Europa – transformacja dla przyszłości” rozpocznie debata polskich i europejskich polityków poświęcona bilansowi 20 lat członkostwa Polski w UE i nowej architekturze europejskiego bezpieczeństwa. W dyskusji nie zabraknie kwestii członkostwa Ukrainy we Wspólnocie.

Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, w okresie 1997-2001 premier i od lat przewodniczący Rady EEC, Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej oraz Kadri Simson, komisarz UE ds. energii wspólnie będą szukać odpowiedzi na pytanie, jakiej chcemy Europy i jak to osiągnąć?

Europejska gospodarka, jej globalna konkurencyjność, potencjał i ekspansja to tematyczne ramy kolejnej dyskusji – tym razem na scenie spotkają się przedstawiciele największych firm działających w Polsce, ale biznesowo aktywnych w Europie i na świecie. 

Transformacja sektora energii, ale także bezpieczeństwo energetyczne to jeden z głównych nurtów EEC. fot.

Rafał Brzoska, założyciel InPostu, Andrew Bester, reprezentujący globalne struktury zarządcze ING, Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, Anna Pruska, prezes zarządu Comarchu, podzielą się poglądami na to, w jaki sposób perspektywy polskiej i europejskiej gospodarki są kształtowane przez megatrendy składające się na hasło EEC. Chodzi o transformację sektora energii, dążenie do zrównoważonej produkcji, innowacje, technologie i digitalizację oraz przeobrażenia wolnego rynku.

Przede wszystkim o gospodarce. Do Katowic przyjechał wielki globalny biznes i krajowi przedsiębiorcy wielu branż

Globalny punkt widzenia w inauguracyjnym zestawie wydarzeń przyniesie rozmowa pod hasłem „Świat, współpraca, inwestycje” z udziałem przedstawicieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich reprezentujących świata polityki i biznes.

Wśród gości Kongresu znajdą się ministrowie polskiego rządu (szefowe i szefowie 8 resortów związanych z gospodarką), a także politycy europejscy, przede wszystkim z krajów Europy Centralnej (Litwa, Ukraina, Słowacja,  Czechy, Bawaria). Bogato reprezentowane będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indie i Brazylia. W składzie poszczególnych delegacji: biznes, politycy i dyplomacja.

Jednak najważniejsi na imprezie gospodarczej będą jak zwykle przedsiębiorcy, menedżerowie, inwestorzy - w pełnej rozpiętości skali działania i branż. Od polskich, europejskich i światowych potentatów po małe i średnie firmy; różnorodność i otwartość jest wpisana w DNA Kongresu, stanowi o jego sile i atrakcyjności.

Wśród gości EEC będą w tym roku przedstawiciele zarządów największych firm i instytucji w Polsce, m.in.: Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Dominika Bettman, dyrektorka generalna Microsoft; Alan Beroud, prezes PKP; Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ; Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska; Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy; Dawid Jakubowicz, prezes Kulczyk Investments; Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland; Paweł Jarski, CEO Grupy Elemental; Agnieszka Kubera, prezeska Accenture Poland; Grzegorz Lot, prezes Tauron Polska Energia; Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej; Szymon Midera, wiceprezes PKO Banku Polskiego; Artur Popko, prezes Budimeksu; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED; Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland; Michał Sołowow, właściciel Synthos czy Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Cognor Holding.

Pierwszy dzień EEC upłynie pod znakiem Europy, geopolityki, społeczno-gospodarczych strategii

Każdy z trzech kongresowych dni ma swoją specyfikę. Pierwszy zwykle wyznacza główne nurty debaty, otwiera obszary tematyczne, które w kolejnych dniach są rozwijane i kontynuowane w ramach specjalistycznych dyskusji.

W tym roku Kongres zbiega się w czasie z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE, a ważny kontekst dla EEC tworzy kampania i wybory do Europarlamentu, które za miesiąc zdecydują o przyszłości Wspólnoty i kierunkach koniecznych zmian.

Wśród tematów dzisiejszych debat znajdujemy tak kluczowe kwestie jak: globalne usytuowanie UE i jej gospodarki, europejskie ambicje Ukrainy, bezpieczeństwo (polityczno-militarne, surowcowo-energetyczne i żywnościowe), polityka migracyjna i demografia czy perspektywy rozszerzenia strefy wspólnej europejskiej waluty.

20 lat Polski w UE i przyszłość Wspólnoty to ważny kontekst tegorocznej edycji EEC. Jesteśmy wszak u progu kampanii wyborczej, na miesiąc przed niezwykle ważnym dla Europy aktem demokracji. Fot. shutterstock/Paul Barbar 20 lat Polski w UE i przyszłość Wspólnoty to ważny kontekst tegorocznej edycji EEC. Jesteśmy wszak u progu kampanii wyborczej, na miesiąc przed niezwykle ważnym dla Europy aktem demokracji. Fot. shutterstock/Paul Barbar

Politycy (w tym architekci polskiej akcesji), samorządowcy, ludzie gospodarki i finansów podsumują 20 lat Polski w Unii w panelowej debacie pod tym właśnie hasłem. Wspomnienia i bilans będą tu punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak sprostać geopolitycznym, wewnętrznym i transformacyjnym wyzwaniom piętrzącym się przed wspólną Europą.

Kongres się zmienia. W nowej formule każdy znajdzie to, co najbardziej go interesuje

16. edycja wydarzenia przyniesie zmiany, które podniosą rangę wydarzenia, ale również wzmocnią rozwój najmocniejszych atutów marki EEC. Ulepszone zostaną formuły wystąpień oraz powiększona zostanie przestrzeń wydarzenia. Wśród gości Kongresu pojawi się większa liczba przedstawicieli zagranicznych firm, instytucji i organizacji pozarządowych.

Wydarzeniu jak co roku towarzyszyć będą konkursy, gale i bankiety. Rozstrzygnięte zostaną też kolejne edycje konkursów: EEC Startup Challenge, Top Inwestycje Komunalne oraz Inwestor bez granic. 

Przestrzeń między Międzynarodowym Centrum Kongresowym a ikonicznym katowickim Spodkiem wypełni „EEC Green Planet” – starannie  i oryginalnie zaaranżowana przestrzeń poświęcona wydarzeniom związanym z ochroną klimatu, zrównoważoną gospodarką i odpowiedzialnym biznesem. Efektowne namioty stworzą wielofunkcyjną przestrzeń konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach pomieści blisko 10 tys. uczestników EEC. Fot. PTWP

Drugi dzień Kongresu będzie najbardziej pracowitym czasem - przede wszystkim dla przedstawicieli firm, którzy w zestawie kilkudziesięciu wydarzeń będą musieli wybrać to, co najciekawsze z punktu widzenia ich biznesowych potrzeb i zainteresowań. Tego szczególnego dnia równie bogato wyglądają w programie wszystkie najważniejsze nurty Kongresu: transformacja energetyczna i cyfrowa, zielona, proklimatyczna rewolucja w gospodarce, finanse, inwestycje i infrastruktura, międzynarodowa współpraca gospodarcza.

Program ostatniego dnia EEC poświęcony jest w sporej części rosnącym w znaczenie społecznym kontekstom gospodarki i działalności biznesowej: rynkowi pracy i migracjom, ochronie zdrowia, kulturze, dialogowi i przemysłowi spotkań, budownictwu i samorządności. Będzie to z pewnością czas sprzyjający interdyscyplinarnemu poszerzeniu horyzontów.

Format EEC Talks pozwoli w krótkich dynamicznych publicznych dialogach na otwartej scenie prezentować ciekawe postacie biznesu, polityki i dyplomacji, kultury i życia społecznego. Fot. PTWP

Nowy, ale już sprawdzony, format - EEC Talks pozwoli w krótkich dynamicznych publicznych dialogach na otwartej scenie prezentować ciekawe postacie biznesu, polityki i dyplomacji, kultury i życia społecznego. Kluczowymi kryteriami doboru gości na EEC Talks są osobowość, otwartość, talent komunikacyjny oraz istotna treść, którą mają do przekazania. Na elitarnej scenie EEC Talks zobaczymy i usłyszymy m.in. legendy polskiej transformacji i tenisa: Leszka Balcerowicza i Wojciecha Fibaka. 

Programowy rdzeń EEC - debaty i dyskusje - uzupełnią bogato w tym roku zaplanowane wydarzenia towarzyszące: koncerty, gale, bankiety, rozmowy i spotkania sprzyjają aktywnemu networkingowi - utrzymywaniu i tworzeniu nowych relacji.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie