- Chcemy nastawić się na współpracę i cieszymy się na inwestycje z państwa strony - powiedział w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rashed Al Blooshi, podsekretarz Departamentu Rozwoju Gospodarczego Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
- Nasza gospodarka jest nastawiona na transformację. Staramy się korzystać z innowacji, ale także staramy się zadbać o odporność - tak o potencjale współpracy gospodarczej pomiędzy Europą a krajami arabskimi mówił Rashed Al Blooshi. Przypomniał także o wyzwaniach, przed jakimi cały czas staje świat, jak choćby pandemia COVID-19. - W 2022 roku nasza gospodarka rozwijała się w tempie prawie 9 proc., w kolejnych latach także mieliśmy pozytywny wzrost gospodarczy - w 2022 roku było to 7,2 proc., a rok później około 5 proc. Taki wzrost wymaga inwestycji - zaznaczył podsekretarz z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi.
- Kiedy przyjechaliśmy do Polski po raz pierwszy kilka lat temu - a teraz jesteśmy tu już czwarty raz - widzimy, że wasz kraj rozwija się prężnie. W ciągu ostatnich dwóch lat handel pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wzrósł 20 procent - zaznaczył Rashed Al Blooshi i podał, że inwestycje wyniosły 2,1 miliarda dolarów. - To pokazuje, że jeżeli odpowiednio prowadzimy rozmowy i mamy okazję do tego, aby zacieśniać naszą współpracę, rzeczywiście przekłada się to na bardzo dobre rezultaty - dodał.
Jakie sektory są atrakcyjne z emirackiego punktu widzenia? Al Blooshi wymienia rolnictwo, ale także energetykę jądrową. - Bardzo duże wysiłki wkładamy w to, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe - to dla nas niezwykle ważna kwestia - zaznaczył gość EEC i wspomniał, że problematyczny w tej kwestii jest klimat, jaki jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- W kwestii przemysłu mamy w Abu Zabi bardzo jasny cel: chcemy podwoić wielkość tego sektora w perspektywie najbliższych lat. Kiedy wracamy do Polski widzimy, jak zmienia się tutejszy przemysł, staramy się korzystać z know-how, z jakiego możemy czerpać - podkreślił Rashed Al Blooshi.
Ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na XVI Europejski Kongres Gospodarczy przybyła liczna, bo 46-osobowa delegacja. - To są przedstawiciele różnych sektorów, różnych branż. Potencjał tu jest ogromny i mamy nadzieję, że przełoży się na konkretne wyniki - nie ukrywał podsekretarz z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi.
- Polska jest znacznie bardziej licznym krajem pod względem ludności. Chcemy nastawić się na współpracę i cieszymy się na inwestycje z państwa strony. Obecnie 90 proc. populacji ZEA to nie są rdzenni mieszkańcy. Dlatego ważne jest inwestowanie za granicą. Co robimy? Zawieramy umowy, porozumienia - w ciągu ostatnich dwóch lat zawarliśmy 14 umów z różnymi krajami o wartości 41 miliardów dolarów. To jest ogromny potencjał i w ostatnich latach widzimy na tym polu wzrost około 30 proc. Koncentrujemy się na sektorach innowacji, także gospodarki cyfrowej. Ostatnio w ciągu zaledwie tygodnia podpisaliśmy trzy nowe umowy - i to jest sposób na to, by sektor prywatny skorzystał na tych pomostach pomiędzy krajami. Chcemy w ten sposób wzmocnić wymianę wiedzy i współpracę, która będzie korzystna dla wszystkich - przyznał Rashed Al Blooshi.
Kluczem do sukcesu we współpracy z firmami z ZEA powinna być komunikacja i wymiana. - Warto jest odwiedzać się wzajemnie, bo mówi się, że zobaczyć to znaczy uwierzyć. W tym przypadku przyjechaliśmy do Polski na trzy dni i mamy okazję do odbycia ponad 60 spotkań z przedstawicielami wielu branż - wyjawił Al Blooshi.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie