- Wskaźnik PKB jest bardzo skoncentrowany na kwestii dochodowej, a jeśli chcemy stawiać na zrównoważoną gospodarkę, liczy się coś więcej - przekonuje Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy UN Global Compact Network Poland.
Zrównoważona gospodarka nie ogranicza się jedynie do kwestii środowiskowych czy ekonomicznych, ale obejmuje również aspekty społeczne, dlatego nie powinna być postrzegana tylko przez pryzmat PKB - to jeden z najważniejszych wniosków dyskusji dotyczącej zrównoważonej gospodarki, która odbyła się w ramach EEC Trends.
- Odejdźmy od PKB, bo to jest po prostu fałszywy wskaźnik, on jest bardzo skoncentrowany na kwestii dochodowej i np. nie mówi o takich fenomenach jak wysoko rozwinięta Japonia, gdzie od czterech lat w sprzedaży jest więcej pieluch dla dorosłych niż pieluch dla dzieci - i to jest przerażający wskaźnik - przekonywał podczas debaty Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy UN Global Compact Network Poland.
Jego zdaniem jeśli chcemy mówić o zrównoważonej gospodarce, powinniśmy patrzeć na nią przez pryzmat HDI, czyli Indeksu Rozwoju Ludzkiego, który poprzez uwzględnianie edukacji i długości życia pomaga zrozumieć, jak rozwój gospodarczy wpływa na jakość życia ludzi.
Indeks Rozwoju Ludzkiego (HDI) jest miarą opracowaną przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), która ocenia jakość życia w różnych krajach. HDI uwzględnia trzy kluczowe wskaźniki: długość życia, edukację i dostatni standard życia. Te trzy wskaźniki są normalizowane i łączone w jedno liczbowe przedstawienie poziomu rozwoju społeczeństwa.
- Indeks Rozwoju Ludzkiego (HDI) jest głównym wskaźnikiem Polskiej Długookresowej Strategii Rozwoju przynajmniej od dwóch i pół dekady, tyle tylko, że się nie przebił do świadomości publicznej. Cały czas politycy i media operują PKB - stwierdził Wyszkowski.
I dodaje: - Jeśli patrzymy na HDI, to tam są takie fenomeny jak jakość życia w zdrowiu. Wytłumaczę to na przykładzie: wiceprezydentka Warszawy zadbała o to, że z 18 tys. kopciuchów w mieście zostało już tylko 2 tys., czyli oddycha się nam dzięki temu lepiej, zatem jakość życia w zdrowiu nam się ewidentnie poprawiła. Czy jest jakieś odwzorozwanie tego w PKB? Oczywiście nie, a w HDI tak - mówił Wyszkowski podczas dyskusji w ramach EEC Trends.
Przedstawiciel krajowy UN Global Compact Network Poland zaznaczył, że HDI dostarcza kompleksowych informacji o rozwoju społeczeństw, uwzględniając różnorodne aspekty życia ludzi. W kontekście zrównoważonej gospodarki, gdzie równowaga między społeczeństwem, gospodarką i środowiskiem jest kluczowa, HDI stanowi istotne narzędzie pomiaru postępu i jakości rozwoju.
- Dostęp do natury, czyli dostęp do lasów i parków narodowych, też jest HDI. Dostęp do dóbr wynikających z powszechnych praw człowieka, takich jak prawo własności, prawo do samostanowienia czy innych spraw tak fundamentalnych jak niezgoda na mobbing czy odpowiednie standardy pracy - to jest znowu w HDI - zauważył Wyszkowski.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie