EEC 2019

- Z ogromnymi nadziejami będziemy czekali na możliwość spotkania się na żywo podczas EEC i dyskusji, zarówno panelowych, jak i kuluarowych – powiedział Jarosław Wieczorek.

Z ogromnymi nadziejami czekamy na tegoroczną edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, aby dyskutować o funkcjonowaniu gospodarki po pandemii i doświadczeń, jakie powinniśmy z niej wyciągnąć przygotowując się do zażegnywania podobnych kryzysów w przyszłości – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Ważnym tematem będą także założenia Polskiego Ładu.

  • Z ogromnymi nadziejami będziemy czekali na możliwość spotkania się na żywo i dyskusji, zarówno panelowych, jak i kuluarowych – powiedział Jarosław Wieczorek.
  • Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) zostanie zorganizowany w dniach 20-22 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.  Ostatnie dni trwa rejestracja (TUTAJ)
  • Wśród ścieżek tematycznych tegorocznego EEC będą „Infrastruktura i inwestycje”, „Gospodarka, człowiek, rozwój” oraz „Międzynarodowa współpraca gospodarcza”.
- Te kilkanaście miesięcy odcisnęło ogromne piętno na całym procesie gospodarczym, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Myślę, że dominującym tematem dyskusji będzie to, jak funkcjonować po pandemii i jak przygotować się do działania w wypadku pojawienia się w przyszłości kolejnych tego typu zagrożeń na świecie – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Jak dodał, w tej sytuacji z ogromnymi nadziejami będziemy czekali na możliwość spotkania się na żywo i dyskusji, zarówno panelowych, jak i kuluarowych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ważnym elementem będzie rozmowa o tym, jak zabezpieczyć gospodarkę światową, żeby poszczególne branże mogły funkcjonować przy zagrożeniach, jakie przyniosła pandemia. Przede wszystkim chodzi o przerwy, jakie spowodowała w łańcuchach dostaw, doprowadzając do konieczności zatrzymywania pracy fabryk, ze względu na brak komponentów.

Szanse w łańcuchach dostaw

Na pewno można wysnuwać wnioski dotyczące łańcuchów dostaw. Jak poszczególne branże gospodarcze mogą pracować przy tego typu zagrożeniach. - Na pewno ważna będzie dyskusja na temat Zielonego ładu i neutralności klimatycznej, ale także Polskiego Ładu i jego założeń przyjętych przez Radę Ministrów – powiedział Jarosław Wieczorek i przypomniał, że Polski Ład zakłada daleko idące zmiany podatkowe, nowe rozwiązania w zakresie inwestycji, ochrony zdrowia czy zarządzania ryzykiem w kryzysowych sytuacjach, a także nowe rozwiązania dla samorządów.

Czytaj także: Koniec aut spalinowych to szansa. Polska branża automotive musi ją wykorzystać

- Dyskusja będzie bardzo interesująca, bo mamy już te doświadczenia kilkunastu miesięcy pandemii i wiele wniosków zostało wyciągniętych. Teraz wszystko zależy od tego, na ile będziemy w stanie dobrze wyciągnięte wnioski zaimplementować w gospodarce i biznesie – powiedział Jarosław Wieczorek.

Z punktu widzenia województwa śląskiego jako regionu, który w najbliższych dwóch, trzech dekadach czekają fundamentalne zmiany w gospodarce, ta sytuacja staje się dodatkową szansą. - Dzięki ponad 200 mld złotych przekazanym w ramach tarcz antykryzysowych udało się utrzymać niemal wszystkie miejsca pracy. Dzięki temu przedsiębiorstwa były gotowe na poprawę sytuacji i dziś mocno na tym korzystamy. W drugim kwartale tego roku uzyskaliśmy ponad 11 proc. wzrostu PKB, co daje nam już odbicie i sięgnięcie pułapu sprzed pandemii. Dziś, kiedy większość Europy jeszcze nadgania to, co zostało utracone przez pandemię, my jesteśmy na realnej fazie wzrostowej – powiedział Jarosław Wieczorek.

Inwestorzy zainteresowani Polską

Według Jarosława Wieczorka dzięki temu mamy szanse stać się realnym partnerem dla międzynarodowych firm poszukujących możliwości skracania łańcuchów dostaw. - Widać to choćby po zainteresowaniu inwestorów zagranicznych lokowaniem nowych przedsięwzięć w Europie Środkowej. Polska jako lider regionu jest beneficjentem tego trendu – powiedział Jarosław Wieczorek.

Czytaj także: Kluczowe tematy, żywe zainteresowanie, duża skala. Europejski Kongres Gospodarczy tuż tuż

Najbardziej dostrzegalne są inwestycje w branży automotive, w gałęziach związanych z elektryfikacją, nowoczesnymi rozwiązaniami wodorowymi czy w technologiach medycznych. Wysoko wykształcona kadra sprzyja również sadowieniu się w regionie branży IT czy sektora usług dla biznesu.

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w Katowicach od 20 do 22 września. Zaplanowano podczas imprezy ponad 100 sesji tematycznych oraz wydarzenia towarzyszące.
Główne nurty tegorocznych dyskusji? Czas odbudowy w gospodarce, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii oraz cyfryzacja. Ważnym zagadnieniem będzie także „Obywatel i konsument w czasach nowej normalności”.
Wydarzeniu towarzyszą również kolejne edycje konkursów Start-up Challenge 2021, Top Inwestycje Komunalne oraz  Inwestor bez Granic.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie