EEC 2019

Nagrody WNP Awards tradycyjnie wręczane są podczas corocznej konferencji EEC Trends

Blik, Cognor, Danfoss w Polsce, Elemental Holding, Empik, Władysław Grochowski i Arche, Grupa Kruk, TDJ, Vive Textile i Aleksandra Przegalińska to tegoroczni laureaci nagród WNP Awards.

  • WNP Awards kontynuują tradycję prestiżowych wyróżnień "Tego, który zmienia polski przemysł". W ten sposób redakcja portalu WNP.PL i Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł” honoruje tych, których działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę.
  • Gala wręczenia tych prestiżowych tytułów była częścią konferencji EEC Trends, będącej prologiem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach.
  • Tegoroczni laureaci WNP.PL to firmy, przedsiębiorcy i osobowości, którzy poprzez odważnie podejmowane działania i skutecznie realizowane przedsięwzięcia wskazują kierunki rozwoju i aktywnie odpowiadają na nowe wyzwania. Wyznaczają trendy w gospodarce.  

Nagrody WNP Awards tradycyjnie wręczane są podczas corocznej konferencji EEC Trends, wydarzenia poprzedzającego Europejski Kongres Gospodarczy. W tym roku gala odbyła się 8 lutego w Warszawie.

- Tegoroczni laureaci WNP Awards odnieśli wymierny sukces, ale - co ważne - wpływają pozytywnie na całą polską gospodarkę w jej najważniejszych, zmieniających się branżach i dziedzinach. Mam tu na myśli zieloną transformację gospodarki, inwestycje w odnawialne źródła energii i w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, digitalizację i robotyzację, nowoczesną infrastrukturę, działalność badawczo-rozwojową czy ekspansję zagraniczną polskiego biznesu - mówił podczas uroczystej gali w Warszawie Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, założyciel i wydawca "Nowego Przemysłu" oraz portalu WNP.PL.

W tym roku statuetki WNP Awards trafiły w ręce 10 laureatów. W ich gronie znaleźli się: operator płatności mobilnych Blik, firmy Cognor, Danfoss w Polsce, Elemental Holding, Empik, Grupa Kruk, TDJ, Vive Textile, a także Aleksandra Przegalińska, Władysław Grochowski i założona przez niech firma Arche.

- Portal WNP.PL gromadzi polskich przedsiębiorców, dociera do wielu menedżerów z licznych firm. Naszą dumą jest to, że możemy kultywować ducha przedsiębiorczości - mówił podczas gali Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu WNP.PL. 

Aleksandra Przegalińska za popularyzację wiedzy o nowych technologiach

Pierwszą nagrodę WNP Awards podczas tegorocznej gali wręczyła Katarzyna Rozenfeld, dyrektorka w Grantham, członkini Stowarzyszenia LiderShe. 

Wyróżnienie trafiło w ręce Aleksandry Przegalińskiej, polskiej filozofki, futurolożki, badaczki nowych technologii, wicerektorki Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Polska naukowczyni jest znana i ceniona za swoje osiągnięcia w dziedzinie humanoidalnej sztucznej inteligencji, gdzie podejmowała najtrudniejsze tematy roli AI w gospodarce i rozwoju społecznym w czasie, kiedy nie był to jeszcze tak „gorący” temat.

Prowadziła badania w MiT w Bostonie. Była ekspertką Parlamentu Europejskiego.

Należy do międzynarodowej społeczności Women in AI promującej udział kobiet w świecie sztucznej inteligencji.

- To wyróżnienie dla wszystkich kobiet działających w obszarze AI i w imieniu ich wszystkich, jak i własnym dziękuję bardzo za tę nagrodę - mówiła Aleksandra Przegalińska.

Najważniejsze trendy technologiczne przyszłości, w tym właśnie AI jako ikona cyfrowej rewolucji, będą jednym z głównych nurtów tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach.

BLIK za rewolucję w płatnościach mobilnych „made in Poland”

Kolejną nagrodę WNP Awards wręczył prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

Laureatem został operator systemu BLIK, który zrewolucjonizował płatności mobilne, podbijając w ciągu kilku lat polski rynek. Teraz staje się unikatowym towarem eksportowym.

- Jesteśmy w okolicach dekady Blika. Dziękuję Wam, bo statystycznie 70 proc. z was wykonuje transakcje Blikiem – mówił, odbierając nagrodę Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.

Udziałowcami Polskiego Standardu Płatności (PSP), odpowiadającego za rozwój BLIKA, są wiodące na polskim rynku banki: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

By pokazać skalę sukcesu, wystarczy wspomnieć, że w 2022 r. użytkownicy BLIKA wykonali ponad 1,2 mld transakcji. Ubiegły rok, choć jeszcze nie podliczony, z pewności przyniesie kolejny rekord. Obecnie firma pracuje nad rozwiązaniem, które obejmie całą strefę euro i planuje stopniowe wejście na rynki międzynarodowe.

I właśnie międzynarodowa ekspansja polskich technologii będzie jednym z kluczowych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W Katowicach w eksperckim gronie rozmawiać będziemy o tym, jak rozwiązania „made in Poland” podbijają zagraniczne rynki i czego potrzeba, by polscy przedsiębiorcy mogli z sukcesem wypływać na globalne wody.

Cognor za budowanie bezpieczeństwa i niezależności w polskim przemyśle stalowym

W świat idą jednak nie tylko polskie technologie, ale także polski przemysł, co pokazuje kolejny laureat WNP Awards, firma Cognor. Ten prywatny producent stali, eksporter i inwestor, prowadząc zakrojone na szeroką skalę inwestycje w Polsce, przeprowadza jednocześnie zagraniczne akwizycje, budując rozpoznawalność firmy w Europie. O skali jej działalności świadczą zyski: przekraczają sześćset milionów złotych przy przychodach przekraczających trzy miliardy sześćset milionów.

Nagrodę WNP Awards wręczył Artur Popko, prezes firmy Budimex.

- To jest bardzo cenna nagroda, bo wręczona przez portal WNP.PL i Grupę PTWP, które od lat wspierają biznes. W 2004 r. odbieraliśmy w tym miejscu nagrodę "Tego, który zmienia polski przemysł" i teraz mogę zapewnić, że przez te 20 lat nadal zmieniamy ten polski przemysł na lepsze - mówił Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Cognor, odbierając wyróżnienie.

Cognor w Siemianowicach Śląskich buduje walcownię prętów i kształtowników – jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Trwa modernizacja stalowni w Gliwicach oraz walcowni w Krakowie. Inwestycje te podnoszą poziom gospodarczej niezależności w czasach geopolitycznych turbulencji.

Danfoss Poland za wartościowe inwestycje dla miasta, przemysłu i środowiska

Nagrody WNP Awards trafiają nie tylko w ręce polskiego biznesu. W gronie tegorocznych laureatów znalazł się także globalny dostawca technologii dla wielu branż przemysłowych, duńska firma Danfoss. 

W ciągu trzydziestu lat Danfoss zainwestował w Polsce około miliarda złotych. Opracowuje technologie i tworzy rozwiązania dla miast i przemysłu umożliwiające racjonalne gospodarowanie energią.

Firma wybudowała w Grodzisku Mazowieckim efektywną energetycznie, zasilaną czystą energią fabrykę nowoczesnych zaworów dla sektora chłodniczego. Dzięki temu w Polsce powstał trzeci co do wielkości kampus koncernu w Europie.

W ten sposób duńska firma swoją inwestycją pokazuje, że przemysł się zmienia z myślą o klimacie. To również jeden z wątków Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas którego będziemy pokazywać, jak nowe rozwiązania technologiczne mogą pomóc nam w walce o przyszłość planety.

- Ta nagroda, to dla nas duża satysfakcja. W pandemii udało nam się wybudować zeroemisyjną fabrykę, która ma 45 linii produkcyjnych. To dowód, że można marzyć i te marzenia spełniać - mówił Adam Jędrzejczak, prezes firmy Danfoss Poland. Wyróżnienie wręczył Piotr Markowski, prezes firmy Corab.

Elemental Holding za wdrażanie w surowcowej branży idei gospodarki obiegu zamkniętego

W ten nurt tematyczny doskonale wpisuje się również działalność kolejnego laureata WNP Awards, którym jest grupa Elemental Holding. To jeden ze światowych liderów recyklingu metali szlachetnych i sprzętu elektronicznego, który współtworzy bezpieczeństwo surowcowe, wpisując się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego.

Spółka Elemental Strategic Metals zapowiada otwarcie w Zawierciu zakładu, który zajmie się pozyskiwaniem metali ze zużytych baterii. Elemental H2 Tech zbuduje tam za czterysta milionów złotych hutę miedzi i metali odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego.

- Jesteśmy polską firmą, z globalnymi ambicjami. Zakład w Zawierciu to pierwszy, najważniejszy etap o wiele większego projektu, dlatego proszę trzymać kciuki za jego powodzenie - mówił Paweł Jarski, prezes Elemental Holding, odbierając nagrodę z rąk Sebastiana Jabłońskiego, prezesa Respect Energy.

EMPIK za przeniesienie z sukcesem kultury do cyfrowego świata

Kolejny laureat WNP Awards to nieodłączny element krajobrazu polskiego handlu. W ciągu siedemdziesięciu pięciu lat obecności na polskim rynku, Empik – bo o tej firmie mowa – umocnił swoją pozycję w stawce innowacji i transformacji cyfrowej.

EMPIK jest liderem omnichannel. W unikatowym ekosystemie łączy ponad 350 salonów stacjonarnych i empik.com – jedną z czołowych platform e-commerce w Polsce – oraz rosnący marketplace.

- Jesteśmy chyba najstarszą nagrodzoną firmą. Obchodziliśmy niedawno jubileusz 75-lecia istnienia firmy. Można powiedzieć, że jesteśmy staruszkiem, ale dopiero się rozkręcamy. Wciąż jesteśmy start-upem - mówiła Ewa Szmidt, prezeska firmy Empik, odbierając nagrodę z rąk Agnieszki Kubery, prezeski Accenture Poland.

Grupa Kruk za ekspansję w zarządzaniu wierzytelnościami

Kolejny laureat nagrody WNP Awards to Grupa Kruk, lider rynku zarządzania wierzytelnościami w centralnej Europie i jeden z największych windykatorów w całej Europie.

- Rozkładamy długi na raty, takie możliwe do spłaty i sprzątamy po bankach - żartował, odbierając nagrodę z rąk wiceprezesa ING Banku Śląskiego, Michała H. Mrożka, prezes Grupy Kruk Piotr Krupa. 

Prezes Grupy Kruk podziękował przy tej okazji całej swojej załodze, która liczy już ponad 3,5 tys. osób.

- Jestem już 26 lat w biznesie i dostrzegłem pewną prawidłowość,  że ludzie dzielą się na tych, którzy gadają i na tych, którzy  działają. Tych pierwszych wciąż jest więcej, ale to ci drudzy zmieniają świat i zmieniają nas. Tu zgromadzili się właśnie ci drudzy - mówił Piotr Krupa.

Grupę Kruk tworzą spółki zapewniające kompleksowy, nowoczesny i zintegrowany pakiet usług windykacyjnych – dopasowany do realiów różnych krajów i rynków. Grupa jest obecna w Rumunii, we Włoszech, w Hiszpanii, w Czechach i Słowacji, ma aktywa w Niemczech.

TDJ za zdywersyfikowane inwestycje i zieloną transformację

Kolejny laureat to rodzinna firma, która wyrosła z tradycyjnego przemysłu, a dziś rozwija z sukcesem działalność biznesową na wielu rynkach w Polsce i za granicą, inwestując w transformację sektora energii, w nowoczesne technologie i rozwój miast.

- Staramy się dbać i rozwijać tradycyjne aktywa, ale nie zapominamy także o trendach i pomagamy gospodarce się rozwijać. Dziękuję, że te działania zostały dostrzeżone - mówił, odbierając wyróżnienie Tomasz Domogała, prezes rady nadzorczej TDJ. Nagrodę WNP Awards wręczył mu Krzysztof Niemiec, wiceprezes Grupy Track Tec.

Największy z obszarów inwestycyjnych firmy – TDJ Equity – obejmuje budowanie długoterminowej wartości poprzez inwestowanie w dojrzałe spółki o wysokim potencjale eksportowym oraz konsolidacyjnym, z własnym produktem. W tym portfelu TDJ ma między innymi spółki notowane na GPW, takie jak Grenevia i Zamet Industry oraz spółki niepubliczne –  Impact Clean Power Technology, Projekt Solartechnik, teamtechnik Poland, PGO, FPM, Glinik Drilling Tools i Elgór+Hansen. Firmy z portfela TDJ eksportują wyroby do 30 krajów, a są w nim reprezentowane nie tylko podmioty branż przemysłowych, ale także firma weterynaryjna (Edina Vetcare Group) czy kosmetyczna (Miya Cosmetics).

W obszarze nazywanym TDJ Estate grupa angażuje się na znaczącą skalę w sektor nieruchomości. Z kolei TDJ Venture to inwestycje w innowacyjne spółki wywodzące się ze sceny startupowej, będące na etapie skalowania i posiadające zweryfikowane przez rynek rozwiązania. Szczególnie bliskie inwestorowi są obszary Industry Tech i Climate Tech, ale w portfolio inwestora są podmioty działające w obszarze inteligentnej medycyny domowej (StehoMe) czy wykorzystujące w marketingu dane lokalizacyjne i sztuczną inteligencję (Cosmose AI).

TDJ Foundation, korzystając z doświadczeń wielu lat realizacji programów edukacyjno-rozwojowych,buduje szerokie partnerstwa biznesowe zapraszając do współtworzenia Wioski Edukacyjnej Campus Bemke, która jest jedną z największych inicjatyw filantropijnych w Polsce. Realizowany na południu Polski Campus staje się miejscem modelowym rozwoju edukacji, pasji i inicjatyw społecznych. To miejsce wyjątkowe, nowoczesne i innowacyjne w skali kraju, które będzie miało realny wpływ na przyszłość i kondycję wielu pokoleń.

VIVE Textile Recycling za innowacje i biznes w duchu gospodarki cyrkularnej

Kolejny laureat WNP Awards został doceniony za wdrażanie idei gospodarki cyrkularnej w branży, która ma sporo na sumieniu, jeśli chodzi o kwestię marnowania surowców i zaśmiecania planety.

Firma VIVE Textile Recycling poprzez sieć sklepów VIVE Profit nie tylko zagospodarowuje używane tekstylia w duchu gospodarki obiegu zamkniętego, ale działa na skalę globalną. Profesjonalnie sortowane i pakowane produkty z ponad 800 różnych grup asortymentowych trafiają do ponad 70 krajów na świecie.

Konsekwentnie poszukuje też wciąż nowych zastosowań odpadów tekstylnych, stawiając sobie za cel stuprocentowe wykorzystanie odzieży używanej. Firma wraz ze spółką VIVE Innovation stworzyła innowacyjny kompozyt tekstylny VIVE Texcellence, mający zastosowanie w przemyśle. Ponadto przedsiębiorstwo produkuje czyściwo przemysłowe wykorzystywane przez przedsiębiorstwa wielu branż.

- Ta nagroda to dla nas docenienie tego, jak łączymy podejście biznesowe z zieloną transformacją. Jako VIVE Textile sprzątamy świat i jest to transformacja radykalna. Gospodarka obiegu zamkniętego to już w naszym wydaniu ponad 90 proc. Nie zatrzymujemy się i chcemy mieć 100 proc. - mówił Jarosław Urban, wiceprezes zarządu VIVE Textile Recycling, odbierając nagrodę z rąk Michała Wypychewicza, prezesa ZPUE.

Władysław Grochowski i Arche za pokazywanie, że w biznesie nie liczy się tylko zysk

Arche, kolejny laureat WNP Awards, to firma deweloperska, która zyski z działalności deweloperskiej, jak i hotelarskiej, inwestuje w renowację pałaców, dworków, starych cukrowni i fabryk. Przywraca je do życia, nadaje im nowe funkcje, zamienia w dochodowe hotele.

Jednak nagroda trafiła w ręce Władysława Grochowskiego, twórcy i prezesa Arche, nie tylko za działalność biznesową. Firma zapisuje też piękną kartę, mądrze i skutecznie wspierając ukraińskich uchodźców: bezinteresownie udostępnia im swoje zasoby hotelowe, adaptuje na mieszkania kolejne budynki.

Władysław Grochowski, właściciel i prezes Arche, wraz z żoną Leną założyli Fundację Leny Grochowskiej, aby pomagać Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju wrócić do ojczyzny.

Działalność Fundacji stopniowo rozszerza się i obejmuje różnorodne przedsięwzięcia wspierające inkluzję społeczną, a także działania w zakresie kultury, sztuki i tradycji. Dzisiaj głównym obszarem działań jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Żyję trochę w innym świecie i dlatego to dla mnie szczególne wyróżnienie. Wspólnie z inwestorami ratujemy nasze dziedzictwo. Co roku co najmniej 5 nowych obiektów dopuszczamy do użytku. Zarabiamy pieniądze, ale też potrafimy się nimi dzielić - mówił podczas gali Władysław Grochowski. Nagrodę wręczył biznesmenowi Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland.

Konferencja EEC Trends, podczas której odbyła się gala WNP Awards, była wprowadzeniem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zaplanowanego na 7-9 maja 2024 roku.

Dyskusję nad agendą Kongresu rozpoczęła już 22 września 2023 roku Rada Europejskiego Kongresu Gospodarczego – ciała złożonego z ludzi gospodarki, nauki, samorządowców oraz z polityków. Efektem tych prac jest przekrojowa agenda, w której znalazły się najważniejsze nurty tematyczne dla współczesnej gospodarki.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: eecpoland.eu

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie