Majowy Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie w niezwykłym czasie i przyniesie wiele nowości. Trwają prace nad agendą wydarzenia. Wkrótce poznamy tematykę trzydniowej debaty.
Obszerny i zróżnicowany zakres tematyczny trzydniowego wydarzenia będzie wkrótce rozpisany na poszczególne debaty i dyskusje. Przybędzie w tym roku form alternatywnych wobec tradycyjnych debat krótszych, bardziej dynamicznych i kierowanych dokładnie do węższych grup zainteresowanych, opracowanych i realizowanych z naciskiem na praktykę i przykłady.
Spotkanie połączonych gremiów - członków Rady EEC i EEC Members - odbyło się w Warszawie w ramach konferencji EEC Trends i było poświęcone programowaniu najbliższej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (7-9 maja, Katowice). Podkreślano, że agenda tej największej tego typu cyklicznej imprezy w naszej części Europy od jej zarania powstaje w szerokim, otwartym dialogu środowisk i instytucji - z mocnym głosem biznesu, zarówno wielkich firm i inwestorów jak mniejszych podmiotów tworzących potencjał polskiej i europejskiej gospodarki.
Spotykamy się, by dobrze przygotować majowy Kongres – ze świadomością, jak wyczekiwany i potrzebny jest dialog między środowiskiem gospodarczym i politycznym - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Kongresu i gospodarz spotkania.
Istotne, na co zwrócono uwagę w trakcie, spotkania, że tegoroczny Kongres odbywa się w szczególnym momencie: po wyborach samorządowych, przed wyborami do Europarlamentu i niemal dokładnie w czasie, gdy będziemy obchodzić 20-rocznicę akcesji polski do Unii Europejskiej. Taki kontekst z pewnością będzie profilował tematykę tegorocznej edycji EEC.
Jednym z trendów w organizacji Kongresu jest jego coraz większa internacjonalizacja. Oprócz gości z Europy - wśród nich najwyższych urzędników UE - organizatorzy spodziewają się w Katowicach delegacji z odległych, ale ważnych gospodarczo rejonów świata.
W trakcie spotkania zwrócono uwagę na takie aktualne kwestie jak nowa polityczna konfiguracja i oczekiwania dotyczące odnowienia dialogu miedzy światem polityki i biznesu. Jego treścią powinna być m.in. rola państwa w gospodarce, stabilizacja regulacyjnego otoczenia gospodarki i tworzenie lepszego klimatu dla inwestycji.
W obszarze inwestycji biznes oczekuje działań mających zapewnić local content w w kluczowych projektach (przede wszystkim tych związanych z transformacją sektora energii) oraz zapewnienia równych i uczciwych warunków konkurowania firmom europejskim i polskim.
Przedstawiciele największych firm sektora logistycznego i budownictwa dołączali się do głosów podkreślających wagę tematów ukraińskich”. Wpływ wojny na gospodarkę, plany odbudowy i polska obecność w Ukrainie, problemy związane z tranzytem ukraińskich towarów, europejskie aspiracje toczącego wojnę kraju - ten tematyczny segment będzie jednym z najważniejszych nurtów majowej debaty.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie