Niestety nasze możliwości w kwestii produkcji surowców w kraju są ograniczone. Przyszłość dopiero pokaże, co będzie jeszcze możliwe - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w resorcie klimatu i główny geolog kraju.
Jak mówił podczas sesji "Surowce krytyczne i transformacja" w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i główny geolog kraju – do kształtowania polityki surowcowej Polski brane pod uwagę są obecnie dwa główne dokumenty. Pierwszym sprzed dwóch lat jest rządowy dokument tego dotyczący, drugim jest przyjęty przez EU Critical Rraw Materials Act, który wszedł w życie trzeciego maja.
- W tym rozporządzeniu pojawia się lista 34 surowców krytycznych i 17 surowców strategicznych. Niestety nasze możliwości co do własnej produkcji ich w naszym kraju są ograniczone, a przyszłość dopiero pokaże, co będzie jeszcze możliwe – przyznaje urzędnik.
Według Galosa, punktem wyjścia kształtowania naszej polityki surowcowej muszą być jednak dobre prognozy zapotrzebowania na surowce.
Pewnym problemem jest także nasze Prawo górnicze i geologiczne, które od momentu uchwalenia na początku poprzedniej dekady podlegało 8 istotnym nowelizacjom i aż 33 razy drobniejszym. W efekcie jest to dokument trudny w stosowaniu. Teraz konieczna będzie zaś następna nowelizacja.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie