EEC 2019

Piotr Nerwiński

Jak stwierdził Piotr Nerwiński z kancelarii Dentons podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, jest kilka wyzwań związanych z finansowaniem inwestycji w morskie farmy wiatrowe, a największym jest udzielenie długoletniego finansowania w polskiej złotówce.

  • Największym wyzwaniem jeśli chodzi o finansowanie morskich farm wiatrowych jest udzielenie długoletniego finansowania w polskiej złotówce.
  • - Wiemy, że ustawa o offshore przewiduje wsparcie i cenę czy to przyznawaną w decyzji, czy w aukcji w złotówkach. Nie ma żadnego mechanizmu adresującego ryzyko kursowe, przychody będą po prostu w złotówkach - mówił Piotr Nerwiński.
  • Jak wskazał Nerwiński, skala przygotowywanych inwestycji jest olbrzymia, a to dla sektora finansowego szansa i wyzwanie.

Piotr Nerwiński, partner w kancelarii Detons, wziął udział w debacie „Offshore” przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podkreślił, że wsparcie finansowe jest absolutnie kluczowe dla powodzenia realizacji farm wiatrowych na Bałtyku ze względu na rozmiary kosztów inwestycji i długoterminową perspektywę zwrotu z inwestycji.

- Bardzo dobrą wiadomością jest to, że ustawa o offshorze w rozwiązaniach dotyczących wsparcia finansowego wykorzystuje wiele elementów z działającego i bankowalnego systemu wsparcia w ramach ustawy OZE – stwierdził Piotr Nerwiński.

Niemniej, jak wskazał, skala przygotowywanych inwestycji jest olbrzymia, a to dla sektora finansowego szansa i wyzwanie.

- Z naszych rozmów wynika, że ustawa offshorowa jest odbierana bardzo pozytywnie. Jest tam kilka elementów wartych wskazania , które poprawiają bankowalnosć i świadczą o tym, że projekty będą finansowane przez banki - komentował Piotr Nerwiński.

Wśród rozwiązań korzystnych z punktu widzenia finansowania projektów morskich farm wiatrowych Piotr Nerwiński wymienił m.in. 25 letni okres wsparcia i możliwość przesunięcia terminu realizacji inwestycji.

- Kolejnym dobrze odebranym elementem jest kwestia ryzyka przyłączeniowego, ewentualnej rekompensaty w razie niemożności wprowadzenia energii do sieci. To też jest ryzyko, o które banki często pytają i są zadowolone, że jest to zaadresowane – stwierdził Piotr Nerwiński.

Zarazem jak stwierdził Piotr Nerwiński, jest też kilka wyzwań związanych z finansowaniem inwestycji w morskie farmy wiatrowe, a największym jest udzielenie długoletniego finansowania w polskiej złotówce.

- Wiemy ,że ustawa o offshore przewiduje wsparcie i cenę czy to przyznawaną w decyzji, czy w aukcji w złotówkach. Nie ma żadnego mechanizmu adresującego ryzyko kursowe , przychody będą po prostu w złotówkach. Szczególnie dla banków zagranicznych , które nie mają polskich depozytów, to będzie wzywanie, żeby udzielić wieloletniego finansowania jeżeli udzielałaby go w euro czy dolarach, kiedy przychody są w złotych- wyjaśniał Piotr Nerwiński.

Ocenił, że dużym wzywaniem przy strukturyzowaniu transakcji będzie kwestia niedopasowania kwoty kredytu, który będzie raczej w złotówce ze względu na przychody z kosztami budowy, które w dużej mierze w części będą w walutach obcych.

 - Przy takiej skali inwestycji każde drobne wahnięcie kursu złotówki do euro,czy dolara będzie wpływało na CAPEX projektu, a wiadomo, że  finansowanie od banków czy innych podmiotów sztucznie nie będzie się powiększać. To trzeba będzie zabezpieczyć - stwierdził Piotr Nerwiński, wskazując, że kolejnym wyzwaniem jest okres kredytowania.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie