Podczas XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Grupa Veolia w Polsce została nagrodzona w konkursie "Inwestor bez granic". Doceniono jej inwestycje w obszarze zielonej transformacji.
Grupa Veolia w Polsce koncentruje się na sektorze ciepłowniczym. Wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska.
Zagraniczni inwestorzy, którzy realizują prorozwojowe projekty w Polsce oraz polskie firmy, które skutecznie rozwijają działalność na zagranicznych rynkach odebrali nagrody w konkursie "Inwestora bez granic" w pierwszy wieczór XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
W tym roku wydarzenie przypadło w 20. rocznicę polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP i pomysłodawca Europejskiego Kongresu Gospodarczego, bez członkostwa w Unii Europejskiej, bez wolnorynkowych swobód i nowych możliwości, jakie otworzyło ono przed inwestorami, firmy nie mogłyby realizować swoich planów, a polska gospodarka nie rosłaby wraz z nimi.
Veolia znalazła się w tym prestiżowym gronie jako jeden z inwestorów zagranicznych. Doceniono wkład firmy w rozwój zrównoważonej gospodarki, konsekwentne budowanie partnerstw z samorządami i przemysłem, a także dbałość o jakość tworzonych miejsc pracy i jej warunki.
Tym, co bezpośrednio wpłynęło na decyzję kapituły, była skala inwestycji poczynionych przez Grupę Veolia w Polsce. Inwestycje te przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej, dekarbonizacji oraz redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery, przy jednoczesnym wsparciu przemysłu i samorządów pod względem bezpieczeństwa energetycznego.
Przykładem jednej z nich jest finalizowany obecnie projekt związany z uruchomieniem nowych bloków kogeneracyjnych w Poznaniu, które przybliżą miasto do pełnej dekarbonizacji dzięki rocznej redukcji emisji CO2 na poziomie 390 tys. ton.
Z kolei w Lidzbarku Warmińskim, na terenie należącym do Veolii, powstała Ciepłownia Przyszłości wykorzystująca wysokosprawne układy pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła wysoko- i niskoparametrowego. System ciepłowniczy będzie zasilany energią pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Projekt w Lidzbarku jest obiektem referencyjnym, co oznacza że podobne inwestycje będą w przyszłości powstawać w innych instalacjach należących do Grupy w Polsce.
Odbierając nagrodę Paweł Orlof - wiceprezes zarządu, dyrektor operacyjny Grupy Veolia w Polsce, mówił, że działania Veolii wpisują się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Dodał, że w 2025 roku Poznań będzie liderem wśród miast w Polsce na drodze do pełnej dekarbonizacji. - Analogiczne działania związane z transformacją ekologiczną planujemy w Łodzi. Naszą ambicją jest odejście od wykorzystywania węgla we wszystkich naszych instalacjach w perspektywie do 2030 roku - powiedział.
Jak podkreślił Luiz Hanania, dyrektor generalny i prezes zarządu Grupy Veolia w Polsce, działania firmy koncentrują się na budowaniu trwałych podstaw dla zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki.
- Dziś w Veolii stawiamy na innowacje oraz rozwój technologii cyfrowych, efektywność energetyczną oraz partnerstwa strategiczne. To dzięki zaufaniu i niezawodnym partnerstwom z samorządami oraz innowacyjnym rozwiązaniom dla przemysłu należymy do ścisłej czołówki firm w Polsce. Firm, które znajdują się w dynamicznym procesie zielonej transformacji - zaznaczył Hanania.
Grupa Veolia nagradzana już była w konkursie "Inwestor bez granic" podczas IX oraz XIV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W latach 2021-2022 projekty takie jak: odzysk energii ze ścieków oraz magazyn ciepła, zrealizowane przez Veolię w Poznaniu, znalazły się także w "Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych", który stanowi przegląd najciekawszych, najbardziej pomysłowych i efektywnych działań, służących ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie