EEC 2019

Legalni bukmacherzy muszą się cały czas mierzyć z szarą strefą, która wynosi dziś około 40 procent rynku zakładów wzajemnych - uważa prezes spółki Superbet Adam Lamentowicz

Według szacunkowych danych obroty branży hazardowej w 2022 roku wyniosły około 11 miliardów złotych - o ponad 1 miliard złotych więcej niż rok wcześniej - powiedział podczas sesji "Branża hazardowa w gospodarce" prezes firmy Superbet Adam Lamentowicz.

W 2022 roku obroty polskiej branży bukmacherskiej, prowadzącej tak zwane zakłady wzajemne, wzrosły do 11 miliardów złotych. Przed rokiem było to około 10 miliardów złotych. Obecnie koncesje na prowadzenie działalności, wydane przez resort finansów, mają 23 podmioty, z których aktywnie działa 20. W Polsce rynek bukmacherski rozwija się w tempie 15-20 procent rocznie.  

W 2011 roku, kiedy ten biznes startował ze swoją ofertą w Polsce, szara strefa stanowiła 90 procent. Dziś jest to tylko 40 procent, ale biorąc pod uwagę wzrost przychodów, nadal są to wartości liczone w miliardach złotych. 

- Nadal mamy problem z nieuczciwą konkurencją. Legalni bukmacherzy przestrzegający zapisów ustawy muszą się mierzyć z gigantami, często działającymi z zagranicy, którzy nie przestrzegają ustalonych reguł. My płacimy bardzo wysokie podatki od gier plus normalne daniny, takie jakie VAT, CIT, pensje pracowników i wszystkie składki. Są modele walki z szarą strefą i warto zapewnić legalnym podmiotom możliwość konkurowania na rynku - powiedział prezes spółki Superbet Adam Lamentowicz.

Ostatnia nowelizacja przepisów dotycząca podmiotów działających w branży hazardowej weszła w życie w 2017 roku. Od tego czasu zaszło bardzo dużo zmian, szczególnie na rynku cyfrowym, umożliwiających wprowadzenie nowych rozwiązań typu on-line. To wymaga dostosowania rozwiązań legislacyjnych i warto jak najszybciej rozpocząć dyskusję na ten temat.

Kiedy mowa jest o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji i nielegalnych formach zakładów bukmacherskich, paneliści zgodzili się, że warto jest prowadzić akcję informacyjną w stosunku do klientów, aby wiedzieli, że korzystanie z usług firm nie posiadających koncesji jest karalne. 

Legalni bukmacherzy przekonują, że stopniowe ograniczanie szarej strefy przyniesie korzyści w postaci zwiększenia wpływów do budżetu państwa oraz zapewni ochronę klientom.  

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie