EEC 2019

Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson weźmie udział w debacie pt. "Sektor energii w Europie Centralnej", która odbędzie się 7 maja 2024 roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Kadri Simson jest działaczką pochodzącą z Estonii, gdzie pełniła również funkcję ministra gospodarki i infrastruktury. Od 2019 roku jest członkiem Komisji Europejskiej, gdzie odpowiada za sprawy energii.
  • W swoich wypowiedziach Kadri Simson niejednokrotnie wskazywała na potrzebę wspierania rozwoju OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, a także upowszechniania działań mających na celu oszczędzanie energii.
  • Swój punkt widzenia przedstawi w trakcie debaty pt. "Sektor energii w Europie Centralnej". Odbędzie się ona 7 maja 2024 roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, a samo wydarzenie potrwa do 9 maja.

W trakcie debaty pt. "Sektor energii w Europie Centralnej", z udziałem Kadri Simson, unijnej komisarz ds. energii, zaplanowanej na 7 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, będzie mowa między innymi o tym, jak przebiega transformacja energetyki w krajach regionu. Omówiona także zostanie specyfika poszczególnych krajów, ich miksów energetycznych oraz polityk dotyczących energetyki. Ważnym tematem do dyskusji będzie również kwestia współpracy międzynarodowej w kontekście transformacji energetycznej, w tym odejścia od paliw z Rosji, a także bezpieczeństwa energetycznego.

Transformacja energetyczna potrzebna na już. Zmiany klimatyczne nie czekają

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson od dawna mówiła o potrzebie transformacji energetycznej, bowiem zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej, a ludzie praktycznie pod każdą szerokością geograficzną narażeni są na anomalie pogodowe coraz groźniejsze w skutkach.

Transformacja energetyczna obejmować będzie między innymi przechodzenie na odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej oraz dywersyfikację dostaw energii.

Kadri Simson wskazuje przy tym, że Europejski Zielony Ład ma zapewnić sprawiedliwą transformację dla wszystkich obywateli i krajów.

Mówiąc o transformacji energetycznej, należy też pamiętać o kryzysie energetycznym, do którego doszło po inwazji Rosji na Ukrainę.

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskiej energii. Odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczna to dwa główne filary, na których powinniśmy budować naszą odpowiedź - wskazywała Kadri Simson.

Potrzeba skutecznych decyzji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w Europie

Zaznaczała również, że potrzebując importu energii, należy kontynuować współpracę z innymi krajami w celu dywersyfikacji dostaw. Przy tym trzeba to realizować w sposób zgodny z unijną ambicją osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy stulecia.

Kadri Simson jest działaczką pochodzącą z Estonii, gdzie pełniła również funkcję ministra gospodarki i infrastruktury. Od 2019 roku jest członkiem Komisji Europejskiej jako komisarz do spraw energii.

Po inwazji Rosji na Ukrainę wskazywała ona, że dla Europy istotne jest zredukowanie zależności energetycznej od Rosji. Stąd też potrzeba skutecznych decyzji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Pomocne ma tu być między innymi wspieranie rozwoju OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, a także upowszechnianie działań mających na celu oszczędzanie energii.

W 2023 roku Unia Europejska przyjęła, że ma dojść do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Dzięki temu do 2050 roku UE ma się stać neutralna dla klimatu. Realizowana transformacja energetyczna obejmuje między innymi przechodzenie na odnawialne źródła energii.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie