EEC 2019

Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy

Unia Europejska mierzy się z problemem braku wzrostu. Mamy już dekady upośledzenia wzrostu gospodarczego - mówił w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy. Jego zdaniem, to m.in. skutek przeregulowania gospodarki.

- Unia Europejska tkwi w problemie braku wzrostu, mamy już dekady upośledzenia wzrostu gospodarczego w UE - wskazywał w trakcie sesji "Polityka klimatyczna i zrównoważona gospodarka" Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy.

- To też skutek przeregulowania gospodarki. Doraźnie protekcjonizm wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jednak długoterminowo potrzebna jest deregulacja i zachęty na wzór tych ze Stanów Zjednoczonych oraz przyspieszenie procesów inwestycyjnych. W dobrych czasach politycy robią to, co im się podoba. Natomiast w złych to, co muszą. I muszą deregulować, żeby gospodarka mogła się rozwijać. Oczekuję, że Europa będzie się deregulować - zaznaczał Sebastian Jabłoński.

Wiele wyzwań stoi przed UE, jeżeli chodzi o kwestie konkurencyjności

Także Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca i członkini niezależna rady nadzorczej BNP Paribas, wskazywała, że wiele wyzwań stoi przed Unią Europejską, jeżeli chodzi o kwestie konkurencyjności. Ważne będą tu sprawy dostępu do surowców czy też rozwoju nowych technologii. Natomiast w Polsce istotne będzie wzmacnianie konkurencyjności rodzimej gospodarki oraz przyciąganie inwestorów.

Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca i członkini niezależna rady nadzorczej BNP Paribas (fot. PTWP)

- Jeżeli chodzi o konkurencyjność UE, to jest tu dużo wyzwań, są kwestie dostępu do surowców, do technologii - wskazywała Lucyna Stańczak-Wuczyńska. - W Europie kwestie bezpieczeństwa są także istotne - zaznaczała. Przy tym zwróciła uwagę na to, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostają "odpalone", zatem czas przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce.

- Nie wyobrażam sobie, by zwolniła transformacja energetyczna - mówiła Stańczak-Wuczyńska. - Potrzebna jest mobilizacja. Połączenie środków prywatnych i publicznych też będzie istotne.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska wskazywał, że dobrze, aby Europa zwarła szyki, żeby stanąć do konkurencji globalnej. Żyjemy bowiem w czasach, w których odpowiedzialna polityka klimatyczna i zrównoważona gospodarka stanowią nieodłączne elementy nowoczesnego państwa. A synergia między nimi będzie się jedynie zacieśniać.

- Niezależność to również bezpieczeństwo spożywcze oraz energetyczne, tutaj jest wiele do zrobienia - wskazywał Ryszard Hordyński. - Inwestycje w energetykę będą kluczowe - zaznaczył.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska (fot. PTWP)

Europa przechodzi obecnie przez trudną transformację w obliczu konkurencji ze strony Chin czy USA

Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego SA zwrócił uwagę na to, że Europa przechodzi obecnie przez trudną transformację w obliczu konkurencji ze strony Chin czy USA.

- Bezpieczeństwo geopolityczne, militarne, przedsiębiorczość czy tożsamość kulturowa Europy są ważne - wskazywał Michał H. Mrożek. Zaznaczył również, że Polska ma szanse na przyciąganie kolejnych inwestycji.

Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego SA (fot. PTWP)

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił, że wzrasta świadomość wyzwań, jakie stają przed Europą. Tutaj chodzi między innymi o kwestie dotyczące obronności.

- Już nie tylko wskazuje się, że będzie bardziej zielono i zdrowo - zaznaczał Bartłomiej Pawlak. Warto tu przypomnieć, że w strategii PFR Green Hub Polski Fundusz Rozwoju działa aktywnie w kilku obszarach: inwestycji bezpośrednich, funduszy venture capital, wsparcia zielonych innowacji oraz inwestycji ekologicznych w firmach oraz samorządach. Ma to wspomóc polską gospodarkę, aby mogła sprawnie przejść przez transformację energetyczną.

- Staramy się co roku aktualizować naszą strategię, bowiem ciągle jesteśmy w zmianie - wskazywał Bartłomiej Pawlak. Przypomniał również - w kontekście wyzwań w zakresie obronności - o inwestycji PFR-u w firmę WB Electronics sprzed kilku lat. - Obecnie WB Electronics to jedna z najszybciej rozwijających się w Polsce firm technologicznych - podkreślił.

Bartłomiej Pawlak (w środku) - wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (fot. PTWP)

Motorem w procesie transformacji energetycznej może być innowacyjność oraz poszukiwanie nowych rozwiązań

Gustaw Szarek, partner, lider Praktyki Energii Elektrycznej i Gazu w Europie Środkowo-Wschodniej w McKinsey & Company zwrócił uwagę na to, że niełatwo będzie w UE jednocześnie udźwignąć koszty transformacji energetycznej oraz zbrojeń. Wśród priorytetów w UE, obok kwestii dotyczących klimatu i środowiska, jest bowiem również obronność. Wskazał także na protesty społeczne wobec kosztów dekarbonizacji. Nie wszyscy bowiem są gotowi na zmiany, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna. Natomiast dekarbonizacja może także przynieść korzyści - chodzi między innymi o wzrost niezależności energetycznej, czy rozwój nowoczesnych sektorów gospodarki.

Gustaw Szarek, partner, lider Praktyki Energii Elektrycznej i Gazu w Europie Środkowo-Wschodniej w McKinsey & Company (fot. PTWP)

- Zawrócenie transformacji energetycznej nie wydaje się możliwe - wskazywał Gustaw Szarek. - Motorem może być innowacyjność oraz poszukiwanie nowych rozwiązań - zaznaczył.

Weronika Achramowicz, Managing Partner w Baker McKenzie zwróciła uwagę, że finansowanie bankowe jest dobre dla dużych, stabilnych organizacji. Ale często nie dla małych podmiotów. Fundusze venture capital angażują się w obiecujące start-upy.

- Ale większy problem dotyczy inwestycji w skalowanie i umasowienie produkcji - wskazywała Weronika Achramowicz. - Widać też odpływ start-upów z Europy do USA - zaznaczyła.

Weronika Achramowicz, Managing Partner w Baker McKenzie (fot. PTWP)

Moderatorem sesji był Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie