Metale ziem rzadkich - w związku z rozwojem technologicznym i cyfryzacją - są kluczowe dla krajów Unii. Polityczne zobowiązania powodują, że zwłaszcza część państw wpadnie w pułapkę kolejnego uzależnienia.
Skokowy rozwój źródeł odnawialnych czy elektryfikacja transportu wymagają ogromnych ilości surowców.
W czasie panelu dyskusyjnego „Surowce krytyczne”, odbywającego się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, prezes Polskiej Grupy Górniczej alarmował, że - uniezależniając się od ropy i węgla z Rosji - Polska, wraz z pozostałymi krajami Wspólnoty, wpada w uzależnienie od dostaw surowców z krajów azjatyckich i Afryki.
- Z punktu widzenia całego sektora wydobywczego ważne jest to, żeby źródła wytwórcze z OZE najpierw powstały, by dostarczać energię; dopiero potem powinniśmy zamykać dostęp do własnych źródeł i złóż. Nasze węglowodory są zabezpieczaniem przed powtórką z 2022 roku, gdy zostaliśmy odcięci od dostaw paliw z Rosji. Konsekwencją tego były historycznie wysokie ceny energii i jej nośników – przekonywał Tomasz Rogala, prezes PGG, a jednocześnie prezydent Euracoalu.
Polska dysponuje śladowymi złożami surowców rzadkich.
- Musimy mieć zapewnione dostawy surowców krytycznych. Teraz bierzemy je głównie z Chin. Przypominam, że miesiąc temu przywódca Chin z Putinem wznosili wspólnie toasty... Europejska transformacja energetyki też ma taką złą twarz – dodawał Rogala.
Biorąca udział w debacie prof. Magdalena Wdowin z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podkreślała, że jeśli kraje Unii Europejskiej chciałyby poszukiwać złóż pierwiastków ziem rzadkich na swoim terenie, to takie pewnie udałoby się znaleźć. Ostatnio odkrycia dokonali Szwedzi i Estończycy.
- Niestety, ich eksploatacja wiąże się z bardzo niekorzystnym wpływem na środowisko. Jest to dewastacja krajobrazu - taka jak w przypadku eksploatacji odkrywkowej. Trzeba dodać, że pierwiastki ziem rzadkich nie występują jako surowce metaliczne, a jako złoża rud i ekstrakcja tych pierwiastków wymaga odpowiednich odczynników. W tym wypadku są to kwasy azotowe i siarkowe – mówiła prof. Wdowin.
Niedawno Komisja Europejska przygotowała aktualizację listy surowców krytycznych dla Wspólnoty. Trafił na nią m.in. „nasz” węgiel koksowy. Ale istotniejsza jest lista surowców strategicznych, która powstała równolegle – to krótki wykaz tych pierwiastków, które są niezbędne w transformacji ekologicznej i cyfrowej, w środku której właśnie się znajdujemy w Unii Europejskiej.
- Rozporządzenie unijne z 16 marca tego roku dotyczące zapewnienia dostaw surowców krytycznych dla krajów Unii zawiera m.in. zapis, że po wejściu w życie tego projektowanego zapisu każdy kraj członkowski będzie zobligowany w ciągu 3 lat do wykonania szczegółowej inwentaryzacji odpadów, w tym również odpadów wydobywczych, z opisem m.in. potencjalnej zawartości surowców krytycznych. Państwowy Instytut Geologiczny pewne prace już wykonał. My, jako instytut, podobne badania też prowadzimy – podkreślał prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa.
Służba geologiczna, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozpoczęła prace, które mają zweryfikować obecność metali ziem rzadkich w hałdach pogórniczych.
- Bardzo mocny nacisk chcemy położyć na intensyfikację poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin prowadzoną przez Państwową Służbę Geologiczną. Nie chcemy biernie przyglądać się temu, czy przemysł zajmie się poszukiwaniem. Zamierzamy wykorzystać w tym celu potencjał państwowych instytucji. Przygotowując Politykę Surowcową Państwa, opracowaliśmy równolegle jedno zadanie – pięcioletni plan dokumentowania złóż w Polsce. Jesteśmy w trakcie jego realizowania – zapewniał Tomasz Ryba, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Zinwentaryzowanych zostało już 1300 takich obiektów. Do ich eksploatowania niezbędne będą zmiany legislacyjne.
W przyszłym roku resort rusza z projektem na 10 wytypowanych hałdach pogórniczych, które szczegółowo zostaną przebadane. Określona ma zostać metodologia dokumentowania takich zasobów.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie