EEC 2019

Ambasador Republiki Kazachstanu Alim Kirabayev był gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Kazachstan jest bramą do Azji. Jednocześnie uważamy Polskę za bramę do Europy. Jest bardzo ważne dla obu państw, aby rozwijały współpracę, dywersyfikując korytarze transportowe - mówił ambasador Republiki Kazachstanu Alim Kirabayev na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

  • Kazachstan w zeszłym roku rozwijał się w tempie 5,1 proc.
  • Na stosunki polsko-kazachstańskie negatywny wpływ miało zamknięcie granicy polsko-białoruskiej.
  • Kazachstan jest szczególnie zainteresowany współpracą w kolejnictwie, farmaceutyce, branży budowlanej i górniczej oraz w sektorze rolnym i przetwórstwa spożywczego.
  • Państwo to chce odegrać kluczową rolę w nowych połączeniach transportowych między Chinami a Europą Zachodnią.

Ze względu na swoje położenie geograficzne i poziom rozwoju gospodarczego Kazachstan aspiruje do roli lidera Azji Centralnej. Jest aktywnym członkiem Światowej Organizacji Handlu, utrzymując relacje gospodarcze z około dwustoma państwami świata.

Lokalizację Kazachstanu stara się wykorzystywać polski biznes, który od lat obecny jest w tym państwie. Liderami polskich inwestorów są Selena oraz Polpharma. Rozwój stosunków gospodarczych ułatwia bezpośrednie połączenie Warszawa-Astana, oferowane przez LOT. Wedle ambasadora Republiki Kazachstanu Alima Kirabayeva już ponad 120 polskich firm działa na rynku kazachstańskim.

Jednak zawirowania gospodarcze wywołane wojną w Ukrainie odcisnęły swoje piętno na kondycji gospodarczej państwa i polsko-kazachstańskich stosunkach gospodarczych. Jak twierdzi ambasador Kirabayev, zawirowania geopolityczne powodują wolniejszy rozwój gospodarczy, wyższy poziom inflacji, a także zakłócenia w łańcuchach dostaw. Zamknięcie granicy pomiędzy Polską i Białorusią spowodowało z kolei spadek obrotów w handlu Polska-Kazachstan o ok. 10 proc. w roku 2023 r. wobec roku poprzedniego.

Kazachskie reformy odpowiedzią na kryzys. Zmieniono jedną trzecią zapisów ustawy zasadniczej

Władze Kazachstanu reagują na kryzys próbami reform politycznych i gospodarczych. W 2022 r. odbyło się referendum, w którym większość głosujących zaaprobowała zmiany w konstytucji. Wedle ambasadora Kirabayeva, zmieniono jedną trzecią zapisów ustawy zasadniczej. Celem było wprowadzenie niezależnego systemu sądowniczego oraz równowagi pomiędzy władzą prezydenta i parlamentu.

W gospodarce celem jest ograniczenie szarej strefy, odejście od monopoli i dywersyfikacja, by stworzyć podstawy pod stabilny wzrost na poziomie 6-7 proc. PKB. W 2023 r. kazachska gospodarka rozwijała się wedle danych Banku Światowego w tempie 5,1 proc.

Perspektywy współpracy gospodarczej Polska-Kazachstan

Zdaniem ambasadora Kirabayeva najlepsze perspektywy współpracy otwierają się w kolejnictwie, farmaceutyce, branży budowlanej i górniczej. Kazachstan, jako państwo, w którym jest ponad 2 mln hektarów gruntów rolnych, pozostaje także zainteresowany polskimi doświadczeniami w transformacji sektora rolniczego i szeroko pojętym przetwórstwie spożywczym, w szczególności warzyw i mięsa.

Jednocześnie uwzględniając położenie geograficzne, przez Polskę prowadzi jedna z dróg do Europy Zachodniej, a Kazachstan może stać się dla polskich przedsiębiorców mostem do Chin. Z powodu częściowego zablokowania tzw. korytarza północnego, należy poszukiwać alternatywnych tras dla potoku towarów między ChRL a Europą.

Jedną z nich może być Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy (TITR), tzw. korytarz środkowy, który przebiega przez Chiny, Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Morze Czarne. Zdaniem ambasadora Kirabayeva dzięki odpowiednim inwestycjom, do których zaproszone są polskie firmy, korytarz może do 2030 r. potroić swoją przepustowość, a czas podróży z Chin do Europy można skrócić z 23 do 14 dni.

Na konferencji inwestycyjnej w Brukseli zimą tego roku europejscy inwestorzy zaproponowali alokację ponad 10 mld euro na rzecz wsparcia tego projektu.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie