Kazachstan jest bramą do Azji. Jednocześnie uważamy Polskę za bramę do Europy. Jest bardzo ważne dla obu państw, aby rozwijały współpracę, dywersyfikując korytarze transportowe - mówił ambasador Republiki Kazachstanu Alim Kirabayev na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Ze względu na swoje położenie geograficzne i poziom rozwoju gospodarczego Kazachstan aspiruje do roli lidera Azji Centralnej. Jest aktywnym członkiem Światowej Organizacji Handlu, utrzymując relacje gospodarcze z około dwustoma państwami świata.
Lokalizację Kazachstanu stara się wykorzystywać polski biznes, który od lat obecny jest w tym państwie. Liderami polskich inwestorów są Selena oraz Polpharma. Rozwój stosunków gospodarczych ułatwia bezpośrednie połączenie Warszawa-Astana, oferowane przez LOT. Wedle ambasadora Republiki Kazachstanu Alima Kirabayeva już ponad 120 polskich firm działa na rynku kazachstańskim.
Jednak zawirowania gospodarcze wywołane wojną w Ukrainie odcisnęły swoje piętno na kondycji gospodarczej państwa i polsko-kazachstańskich stosunkach gospodarczych. Jak twierdzi ambasador Kirabayev, zawirowania geopolityczne powodują wolniejszy rozwój gospodarczy, wyższy poziom inflacji, a także zakłócenia w łańcuchach dostaw. Zamknięcie granicy pomiędzy Polską i Białorusią spowodowało z kolei spadek obrotów w handlu Polska-Kazachstan o ok. 10 proc. w roku 2023 r. wobec roku poprzedniego.
Władze Kazachstanu reagują na kryzys próbami reform politycznych i gospodarczych. W 2022 r. odbyło się referendum, w którym większość głosujących zaaprobowała zmiany w konstytucji. Wedle ambasadora Kirabayeva, zmieniono jedną trzecią zapisów ustawy zasadniczej. Celem było wprowadzenie niezależnego systemu sądowniczego oraz równowagi pomiędzy władzą prezydenta i parlamentu.
W gospodarce celem jest ograniczenie szarej strefy, odejście od monopoli i dywersyfikacja, by stworzyć podstawy pod stabilny wzrost na poziomie 6-7 proc. PKB. W 2023 r. kazachska gospodarka rozwijała się wedle danych Banku Światowego w tempie 5,1 proc.
Zdaniem ambasadora Kirabayeva najlepsze perspektywy współpracy otwierają się w kolejnictwie, farmaceutyce, branży budowlanej i górniczej. Kazachstan, jako państwo, w którym jest ponad 2 mln hektarów gruntów rolnych, pozostaje także zainteresowany polskimi doświadczeniami w transformacji sektora rolniczego i szeroko pojętym przetwórstwie spożywczym, w szczególności warzyw i mięsa.
Jednocześnie uwzględniając położenie geograficzne, przez Polskę prowadzi jedna z dróg do Europy Zachodniej, a Kazachstan może stać się dla polskich przedsiębiorców mostem do Chin. Z powodu częściowego zablokowania tzw. korytarza północnego, należy poszukiwać alternatywnych tras dla potoku towarów między ChRL a Europą.
Jedną z nich może być Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy (TITR), tzw. korytarz środkowy, który przebiega przez Chiny, Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Morze Czarne. Zdaniem ambasadora Kirabayeva dzięki odpowiednim inwestycjom, do których zaproszone są polskie firmy, korytarz może do 2030 r. potroić swoją przepustowość, a czas podróży z Chin do Europy można skrócić z 23 do 14 dni.
Na konferencji inwestycyjnej w Brukseli zimą tego roku europejscy inwestorzy zaproponowali alokację ponad 10 mld euro na rzecz wsparcia tego projektu.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie