EEC 2019

Przed firmami z branży IT szansa na sukces na amerykańskim rynku.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego "Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza" na XV Europejskiego Kongresie Gospodarczym w Katowicach wymieniali branże, w których działające polskie firmy mają największe szanse na podbicie rynku amerykańskiego.

- Polska do Stanów Zjednoczonych eksportuje głównie maszyny, urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz urządzenia medyczne, optyczne i techniczne – wyliczał Jarosław Kroc, prezes Accenture Polska. – Te trzy grupy, które są wysokomarżowe, mają szanse przebijać się na jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków na świecie – dodał.

Jego zdaniem szansa stoi także przed branżą IT w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, ale i cyberbezpieczeństwa.

- Cały czas polegałbym na polskim kapitale ludzkim. Jesteśmy jeszcze krajem na dorobku. Nie mamy przedsiębiorców, którzy mają wielki kapitał i mogą inwestować, budować fabryki czy centra usługowe – zaznaczył Kroc.

Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, do trzech głównych kategorii eksportowych wymienionych przez prezesa Accenture Polska dodał także branżę gamingową.

- Polskie gry są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Drugi ciekawy sektor to usługi informatyczne, ale bardzo specjalistyczne, virtual reality (rzeczywistość wirtualna – przyp. red.), animacje itd. To ogromna szansa nie tylko dla wielkich firm, ale i małych oraz średnich start-upów – wyliczał Housh.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce wymienił także sektor produkcji sensorów.

- Polscy naukowcy i małe firmy budują sensory, których coraz więcej sprzedawanych jest w Stanach – zauważył. – Jest tu duży potencjał – podsumował.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza" w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie