EEC 2019

Unia Europejska chce m.in. dopilnować, aby systemy sztucznej inteligencji stosowane w UE były bezpieczne

W branży cyfrowej zwrot "sztuczna inteligencja" odmienia się dziś na wszystkie sposoby. Nie bez powodu - AI zmienia nie tylko sektor wysokich technologii, ale oznacza też ogromne możliwości biznesowe. Dlatego jest jednym z kluczowych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

To dziś jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych - cyfryzacja i związana z nią sztuczna inteligencja w bezprecedensowy sposób wpływają na rozwój społeczny i gospodarczy. Dzięki dynamicznemu rozwojowi - zdaniem ekspertów, którzy opracowali raport "Accenture Technology Vision 2024" - stoimy u progu potężnego przełomu technologicznego wraz z przesunięciem granic wydajności i kreatywności.

Tym samym AI wpłynie na biznes w szerokim zakresie. Generatywna AI może przyczynić się do wygenerowania globalnych przychodów na poziomie 6-8 bilionów dolarów, optymalizując niemal połowę czasu pracy (44 proc.) w przedsiębiorstwach i instytucjach, zwiększając przy tym wydajność w 900 zawodach.

Sztuczna Inteligencja - gorący temat do dyskusji podczas EEC 2024

Właśnie dlatego między innymi o zastosowaniach AI w gospodarce będą rozmawiać eksperci podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podczas kilku debat, m.in. "Sztuczna inteligencja - biznes i rozwój". O transformacji biznesu poprzez AI będzie mówił m.in. Amit Joshi, profesor IMD, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej.

Równocześnie podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci poruszą ważne kwestie dotyczące trudnego tematu, jakim są przepisy ograniczające rozwój AI podczas debaty „Sztuczna inteligencja - regulacje”.

Wciąż można się rejestrować na wydarzenie, warto jednak się pospieszyć - rejestracja kończy się 6 maja.

Tzw. konstytucja internetu i strategia transformacji cyfrowej mają pozwolić na uregulowanie sztucznej inteligencji w sposób zapewniający lepsze warunki do rozwoju i wykorzystania tej innowacyjnej technologii.

Korzyści ze sztucznej inteligencji według Unii Europejskiej

AI może bowiem przynieść wiele korzyści - np. lepszą opiekę zdrowotną, bezpieczniejszy i czystszy transport, bardziej wydajną produkcję oraz tańszą i bardziej zrównoważoną energię. Dlatego nowy unijny akt będzie pokazywał, jakie są zasady funkcjonowania konsumentów i graczy cyfrowych, wprowadzi również regulacje, które zdefiniują niezdefiniowane dotąd trendy i obszary zagrożeń, w szczególności te dotyczące AI.

Unia Europejska chce m.in. dopilnować, aby systemy sztucznej inteligencji stosowane w UE były bezpieczne, przejrzyste, identyfikowalne, niedyskryminujące i przyjazne dla środowiska. Systemy sztucznej inteligencji powinny być nadzorowane przez ludzi, aby zapobiegać szkodliwym skutkom działania AI.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie