EEC 2019

Sztuczna inteligencja to klasyczne w biznesie połączenie szans i korzyści z zagrożeniami i wyzwaniami.

Najbardziej ekspansywna technologia znalazła się w centrum zainteresowania firm. Przynosi więcej korzyści niż zagrożeń – oceniono w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • 70 proc. firm w Polsce przeznacza 10 proc. środków na transformację cyfrową - wynika z raportu EY Consulting. A ta głęboko zmienia biznes.
  • Wartość wdrożenia rozwiązań opartych o AI zależy wprost od jakości danych, jakimi „karmimy” sztuczną inteligencję. 
  • Firmy widzą korzyści ze stosowania AI już na wstępnym etapie.  Muszą też dostrzec wagę cyberbezpieczeństwa oraz przygotowania i edukacji pracowników, podkreślali uczestnicy debaty „Sztuczna inteligencja. Biznes i rozwój” zorganizowanej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W debacie pod hasłem „Sztuczna inteligencja. Biznes i rozwój” zorganizowanej w ramach trwającego w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięli udział przedstawiciele firm korzystających z rozwiązań AI oraz eksperci z dziedziny technologii i jej biznesowego wykorzystania. W tym gronie weryfikowano obiegowe opinie i formułowano rekomendacje dla firm.

Jesteśmy jako gospodarka na wstępnym etapie stosowania inteligentnych rozwiązań cyfrowych. Przed nami nowe możliwości i korzyści z jej wykorzystania, ale także zadania, wyzwania i praca, by nowych narzędzi używać w sposób bezpieczny, świadomy, odpowiedzialny i niewyrządzający szkód.

Kazimierz Klonecki, partner zarządzający w EY Consulting. Fot. PTWP

- 70 proc. firm przeznacza 10 proc. środków na transformację - poinformował Kazimierz Klonecki, partner zarządzający w EY Consulting. - One istotnie zmieniają przedsiębiorstwa, a te bardzo poważnie traktują zachodzące zmiany.

Potrzebna jest edukacja, by ze sztucznej inteligencji korzystać świadomie i bezpiecznie

Codziennie powstać 1000 nowych aplikacji wykorzystujących AI. Czy pracownicy umieją dobrać narzędzie do swoich potrzeb? Nie - diagnozowała Jowita Michalska, prezeska Digital University, Singularity Group Warsaw. - Kto zasila technologię swoimi danymi? Niewielu. Jesteśmy na etapie prostych chatbotów, ludzie boją się sztucznej inteligencji.

Jowita Michalska, prezeska Digital University, Singularity Group Warsaw. Fot. PTWP

Zdaniem Michalskiej firmy nie czują odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem AI i kształtowaniem świadomości swoich pracowników. Tak potrzebna edukacja załóg pozwalająca bez obaw i efektywnie korzystać z technologii nie jest traktowana jak część pracy. 

Dlatego żywe są obawy o utratę miejsc pracy, brakuje świadomości, że wsparcie  AI pomaga w prostych zadaniach i umożliwia poświęcenie się ciekawszym, bardziej kreatywnym aktywnościom zawodowym.

Michał Kołodziej, Senior Director DS&M Innovation GSK R&D. Fot. PTWP

Bez edukacji, świadomości, co pracownik zyska na wprowadzeniu do firmy nowych narzędzi, nie ma szans na osiągnięcie celu wdrożenia AI. Co tego zgadzali się wszyscy uczestnicy debaty.

Etyka, bezpieczeństwo, regulacje. Bez zaufania użytkowników do technologii nie będzie jej rozwoju

- My nie boimy się AI - zapewniał Michał Kołodziej, Senior Director DS&M Innovation GSK R&D. - Korzystamy z AI, zasilamy ją danymi, ale w naszej branży (sektor farmaceutyczny - dop. red.) kluczowy jest aspekt etyczny. Pacjent musi zgodzić się na to, do czego będą wykorzystywane jego dane. AI to u nas asystent. Decyzje podejmuje człowiek.

- AI zwiększa efektywność naszej pracy - ocenił Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes zarządu, dyrektor sektora ES Comarch. - Zwlekaliśmy z jej wykorzystaniem celowo - ze względu na bezpieczeństwo danych. AI potrzebuje wartościowych, jakościowych danych, a my nie mogliśmy ryzykować ich wycieku. Pewność, zaufanie jest warunkiem używania narzędzi AI. Dlatego tak ważny jest aspekt regulacyjny i etyczny w wykorzystaniu danych zasilających sztuczną inteligencję.

- AI zwiększa efektywność naszej pracy - ocenił Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes zarządu, dyrektor sektora ES Comarch. fot. PTWP.

Wśród debatujących przeważała opinia, że przeznaczeniem AI jest rola asystenta, suflera. Jej rozwój generuje potencjalnie więcej korzyści niż zagrożeń - rekomendowali dyskutanci. Stawiając na pierwsze, trzeba mieć świadomość tych drugich.

- Testujemy kilka nowych rozwiązań, ale jestem przekonany, że nadal warto uczyć się programowania - rekomendował Rymarczyk. - Nie jest tak, że analityk danych razem z AI napiszą kod. Nie rezygnujmy ze szkolenia kierowców nawet w sytuacji upowszechniania się samochodów autonomicznych.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie