Rząd, biznes, inwestorzy o energii. Wkrótce debata
Adam Sierak - 18-05-2021
Energetyka odnawialna - gdzie jesteśmy i co nas ogranicza? Co trzeba zrobić, by umożliwić (ułatwić, przyspieszyć?) dalszy rozwój OZE w Polsce? Jak powinien wyglądać krajowy miks energii i co ma tworzyć podstawę naszego systemu elektroenergetycznego? W trakcie jednej z debat EEC Online będziemy szukać odpowiedzi na pytania najważniejsze dla sektora energii i polskiej gospodarki.
Debata "Energetyka odnawialna" odbędzie się 24 maja w ramach EEC Online - dwudniowej konferencji, która jest częścią tegorocznej kampanii przygotowującej wrześniowy Europejski Kongres Gospodarczy.
W dyskusji udział wezmą ministrowie dwóch resortów, prezesi oraz przedstawiciele firm działających w branży OZE w Polsce i w Europie.
Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu mogą rejestrować się na stronie internetowej www.eecpoland.eu w zakładce EEC Online/Rejestracja.
W dniach 24-25 maja Grupa PTWP, wydawca WNP.PL organizuje wydarzenie pod nazwą EEC Online - dwudniową konferencję w sprawdzonej formule zdalnej. To internetowa wersja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku w formule hybrydowej odbędzie się jesienią - w dniach 20-22 września.
Aktualne tematy organizatorzy chcą poddać dyskusji już teraz (niezależnie od trwających przygotowań do wrześniowej edycji) z uwagi na ich wagę dla polskiej gospodarki, dynamiczną sytuację, zmieniający się kontekst międzynarodowy, napięty kalendarz decyzji i zainicjowanych procesów.
W agendzie wydarzenia znajduje się m.in. panel dyskusyjny poświęcony energetyce odnawialnej w Polsce.
To dyskusja niezwykle istotna z punktu widzenia naszej gospodarki - zmiany w polskiej energetyce zyskują na dynamice, pojawiają się nowe regulacje, regulacji, które mają pomóc w rozwoju tego segmentu. Nie brak jednak barier, a szybki rozwój "zielonych mocy" rodzi problemy i obawy.
Do dyskusji zaproszeni zostali Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, oraz Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. To w gabinetach właśnie tych dwóch ministrów powstają zapisy regulujące naszą energetykę odnawialną.
Ważny głos przedsiębiorców
W szerokiej debacie poruszone zostaną takie tematy, jak: inwestycje w system dystrybucji i magazyny energii - gdzie jesteśmy, co nas ogranicza i w co powinniśmy inwestować. Porozmawiamy o inteligentnej energetyce i kierunkach jej rozwoju.
Paneliści będą oceniali dotychczasowe zmiany w polskim sektorze OZE i na rynku energii; powiedzą o swoich oczekiwaniach, będą proszeniu o formułowanie prognoz.
Zaproszenie do debaty przyjęli także: Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej; Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki; Jarosław Rot, dyrektor zarządzający pionu zarządzania aktywami i pasywami w Bank BNP Paribas; Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej.
W co inwestować?
Rozmawiając o energetyce odnawialnej, nie sposób nie zadać sobie pytania, jak ona będzie rozwijać się w kolejnych latach, które rodzaje OZE są najbardziej obiecujące i w jakie technologie warto inwestować. Które z nich i jak mogą zmienić polską energetykę odnawialną.
To wątek w dyskusji, który jest domeną kolejnych prelegentów tej części agendy EEC Online: Olgi Malinkiewicz, która jest założycielką i Chief Technology Officer w Saule Technologies oraz Dawida Zielińskiego, prezesa zarządu Columbus Energy SA.
Prąd z morza
Z rządowego dokumentu "Polityka energetyczna państwa do 2040 roku" jasno wynika, że największe nadzieje związane z wytwarzaniem czystej energii w Polsce wiążą się z morskimi elektrowniami wiatrowymi. Sektor offshore ma stać się polską specjalnością, a rozwój tych żródeł - startując praktycznie od zera - ma być szczególnie dynamiczny.
Temat przyszłych inwestycji w polskiej części Bałtyku podejmiemy w dialogu z Rasmusem Errboe, wiceprezesem odpowiedzialnym za Europę kontynentalną w Ørsted Offshore. Zaznaczmy - Duńczycy z Ørsted są partnerem PGE w projektach Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica - największą inwestycję offshore wind w polskiej części Bałtyku.
Sesja „Energetyka odnawialna” rozpocznie się 24 maja 2021 roku o 13:30 i potrwa do 15:00. Transmisja będzie dostępna w portalu WNP.PL oraz na stronie internetowej Kongresu.
Szanowny Użytkowniku!
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.