EEC 2019

Największy od dziesięcioleci kryzys migracyjny w naszej części Europy rodzi całkiem nowe problemy także na rynku pracy. Będziemy o nich rozmawiać w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

O polskim rynku pracy w kontekście największej fali migracji w Europie, o jego potrzebach i najważniejszych zjawiskach, które go kształtują, rozmawiać będą:

- Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej
- Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego
- Tomasz Misiak, przedsiębiorca, inwestor, prezes i założyciel Mizyak Investment Fund
- Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawcy RP
- Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service
- Przemysław Mikus, wiceprezes Software Development Association Poland (SoDA)
- Maciej Duszczyk, członek Komitetu Polityki Naukowej, członek Rady Naukowej, Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski
- Rafał Rogala, ekspert do spraw migracji w People Advisory Services EY
- Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika 
- Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Fot:mat.pras./PTWP

Splot problemów – przedmiot ważnej debaty

Fala uchodźców z Ukrainy, a właściwie uchodźczyń, bo to w zdecydowane większości kobiety z dziećmi, to problem humanitarny i społeczny, który po czasie wstępnej adaptacji zaczyna dotyczyć także rynku pracy. Nowi mieszkańcy kraju to także konsumenci - nie można zapominać, że stanowią znaczący impuls popytowy dla polskiej gospodarki i sektora usług.

Ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy (dane z końca marca) uciekło już przed wojną i przekroczyło polską granicę. Większość z nich deklaruje, że chce jak najszybciej podjąć pracę. Gdzie będą mogły ją znaleźć? Pracodawcy będą musieli się zmierzyć z wieloma wyzwaniami.

Polski handel to segment gospodarki wciąż odczuwający brak rąk do pracy. Czy przebywające w Polsce Ukrainki chcące się usamodzielnić zdecydują się na podejmowanie pracy w tym sektorze? W sporej części to osoby nieźle wykształcone i energiczne. Jak wykorzystać ich potencjał? Czy w swojej trudnej i niestabilnej sytuacji życiowej będą gotowe podjąć wyzwania zawodowe?

W firmach budowlanych w Polsce średnio aż 60 proc. wszystkich pracowników to Ukraińcy. Choć są i takie, które zatrudniają wyłącznie fachowców z Ukrainy. Według rożnych 40 proc. ukraińskich pracowników z branży m.in. transportowej czy budownictwa zdecydowało się wrócić na Ukrainę. Jak wypełnić tę lukę? Czy i w jakim zakresie panie będą mogły uzupełnić braki kadrowe po Ukraińcach, którzy postanowili wrócić do kraju?

Wejście Ukraińców na polski rynek pracy ma ułatwić tzw. specustawa, której przepisy, jak zapewniają ich twórcy, maksymalnie uproszczają biurokrację dotyczącą pobytu i pracy ukraińskich imigrantów w Polsce. Czy nowe narzędzia zadziałają? Czy polski rynek pracy z jego potrzebami wygeneruje ofertę dla tak dużej grupy społecznej?

Splot zasygnalizowanych wyżej problemów gospodarczych, społecznych i humanitarnych stanowi ciekawy materiał do debaty w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
-------
Tekst ten powstał w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022. Rejestrację na naszą konferencję w dniach 25-27 kwietnia znajdziecie tutaj.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie