Prezes i założyciel PTWP Wojciech Kuśpik uroczyście rozpoczął XVI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się ponad 180 sesji poświęconych kluczowym wyzwaniom polskiej gospodarki.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to szerokie, różnorodne, otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.
To także wydarzenie, które niemal od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej towarzyszy przeobrażeniom ostatniego 20-lecia. Mówił o tym w trakcie inauguracji prezes PTWP Wojciech Kuśpik.
- Spotykamy się w wyjątkowym czasie, gdy świętujemy 20. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej - powiedział na otwarcie kongresu.
- Pierwszy kongres odbył się w 2009 roku, niedługo po wejściu Polski do UE. Nie jest przypadkiem jego nazwa i nie jest przypadkiem, że realizujemy misję integracji polskiej gospodarki z UE, a od początku przewodniczącym Rady Programowej Kongresu jest Jerzy Buzek - zaznaczył Wojciech Kuśpik.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że projekt Międzynarodowego Centrum Kultury, w którym odbywa się kongres, został zrealizowany przy znacznym udziale środków unijnych. - Dzisiaj warto sobie zadać pytania, czy byśmy byli w tym samym miejscu, gdyby nie nasza obecność w UE. Myślę, że absolutnie nie i to jest dobry moment, by podziękować, że nasz kraj może się rozwijać i gonić zamożnością kraje Europy Zachodniej - powiedział.
- 74 lata temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Zapewne nieprzypadkowo w 20-lecie naszej obecności w UE spotykamy się w regionie, który budował się na węglu i stali. Europa zjednoczyła się. Oddychamy dwoma płucami. To dowód, że trzeba mieć odważne i daleko idące marzenia, a mamy przed sobą trudny czas - zauważył obecny na inauguracji przewodniczący Rady Programowej EEC i były premier Jerzy Buzek.
Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo też pod wieloma innymi względami: doborowej obsady, zainteresowania uczestników i mediów, skali wydarzenia i rozległości tematyki oraz rozmaitości form składających się na program trzydniowego Kongresu.
W inauguracji biorą udział kandydatka Europejskiej Partii Ludowej do Europarlamentu Ursula von der Leyen i premier oraz były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, którzy w trakcie inauguracji ogłaszają swój plan dla Europy.
Obecność Ursuli von der Leyen oraz Donalda Tuska nadaje tej edycji wyjątkowy prestiż, a sesja inauguracyjna będzie nie tylko okazją do podsumowania 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ale także wyznaczenia ścieżek rozwoju - podkreślił przed rozpoczęciem Wojciech Kuśpik.
Po inauguracji w ciągu trzech dni w ramach EEC 2024 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się ponad 180 sesji poświęconych kluczowym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką, w której weźmie udział ponad 1200 prelegentów. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które jest największym tego obiektem w Polsce, ugości blisko 10 tys. uczestników.
Program Europejskiego Kongresu Gospodarczego co roku uwzględnia też wieczorne aktywności - uroczyste gale, bankiety oraz koncerty stanowiące idealną okazję do kontynuacji biznesowych rozmów za kulisami oraz nawiązywania nowych relacji.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie