W ostatnim półroczu wyceny polskich spółek giełdowych wzrosły o 25 proc. Jacek Byrt, partner EY-Parthenon, przewiduje zwiększone zainteresowanie procesami fuzji i przejęć.
O ponad 25 proc. wzrosły w ciągu ostatniego półrocza wyceny spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – nie odbiegając tempem od wzrostów kursów w USA i przebijając znacząco giełdę w Londynie i Frankfurcie.
Dla właścicieli polskich spółek może to oznaczać, że rynkowe wyceny wracają do poziomów oczekiwanych przez sprzedających. Dla zainteresowanych przejęciami to znak, że czas na bardzo okazyjne zakupy powoli się kończy.
Dla rodzimego rynku fuzji i przejęć, który w ubiegłym roku zanotował 45-procentowy spadek w ujęciu wartościowym i 16-procentowy w ujęciu ilościowym, to sygnał zwiastujący bliskie być może odbicie.
Liderzy biznesu, dochodząc do przekonania, że okres spadku koniunktury dobiega końca, zwiększają apetyty na transakcje. 1/3 CEO w Polsce planuje zrealizować przejęcie albo fuzję w ciągu najbliższych 12 miesięcy – wynika z najnowszej edycji corocznego badania CEO Outlook Survey przeprowadzonego w Polsce przez EY-Parthenon.
Ubiegłoroczne spadki na rynku M&A (z ang. mergers and acquisitions, czyli fuzje i przejęcia) nie odzwierciedlają mniejszego apetytu na przejęcia, który mimo niesprzyjających okoliczności pozostawał w Polsce duży.
Obserwujemy, iż ostatnie trudne dla firm lata nie odstraszyły liderów od podejmowania prób przejęć, ale spowodowały, że prezesi stali się ostrożniejsi w domykaniu transakcji. Dlatego negocjacje trwają dłużej i mniejszy ich odsetek kończy się podpisaniem umowy.
Spodziewam się jednak, że w obliczu pozytywnych sygnałów makroekonomicznych w kolejnych miesiącach będzie przybywało finalizowanych transakcji na polskim rynku.
Projekty, które obecnie realizujemy, wskazują, że w kolejnych kwartałach oczekiwać możemy zarówno wzrostu liczby transakcji, jak i ich wartości.
Spodziewam się także, że na rynek sprzedających w większej skali powrócą fundusze private equity, z których wiele ma aktywa gotowe do sprzedaży, wstrzymując się jednak z wyjściem z powodu niezadowalających wycen i koncentrując się na zwiększaniu wartości posiadanych spółek w portfelu.
Transakcje sprzedaży niekoniecznie muszą oznaczać całkowitą utratę kontroli nad aktywami. Liderzy biznesu w Polsce za najbardziej atrakcyjny sposób przeprowadzenia transformacji swojego portfolio biznesowego uważają sojusze strategiczne i wspólne przedsięwzięcia w formie joint-venture. Aż 2/3 prezesów, którzy wzięli udział w polskiej części badania CEO Outlook Survey, ma w swoich planach transakcje tego typu.
Wspólne przedsięwzięcia warto docenić nie tylko jako model ostrożnej ekspansji realizowanej wraz z doświadczonym partnerem. Szczególnego znaczenia nabierają w okresach utrudnionego dostępu do kapitału.
Nie są jednak pozbawione pułapek. Dlatego warto je układać z dużą rozwagą i wsparciem ekspertów – w zakresie strukturyzacji, wyceny, określenia uprawnień stron i sposobu dalszego zarządzania.
Warto podkreślić, że proces realizacji synergii w każdej transakcji kapitałowej - czy to będzie przejęcie, strategiczny alians czy joint-venture - trwać będzie przez wiele miesięcy, a nawet lat.
Sukces tego procesu zależy nie tylko od warunków zawartych w umowie, ale przede wszystkim od zaplanowania i skuteczności procesu łączenia firm, włączania nowego podmiotu do grupy kapitałowej czy układania współpracy w ramach sojuszu.
Dlatego dla powodzenia transakcji kluczowe jest strategiczne podejście do planowania procesu integracji, realizowane z odpowiednim wyprzedzeniem.
Autor tekstu: Jacek Byrt, partner EY-Parthenon, 8 maja weźmie udział w sesji "Fuzja i przejęcia" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie