EEC 2019

Prezes PTWP Wojciech Kuśpik oraz Michał Mrożek wiceprezes ING podczas prezentacji raportu

W ramach współpracy ING Banku Śląskiego i Europejskiego Kongresu Gospodarczego powstał raport podsumowujący główne wyzwania biznesu w czasie kryzysu energetycznego. Jak wynika z publikacji, wszystkie polskie firmy odczuły jego konsekwencje.

  • Europejski Kongres Gospodarczy i ING Bank Śląski, przy współudziale dziennikarzy WNP.PL i innych portali PTWP, postanowili sprawdzić m.in., jak kryzys energetyczny - zapoczątkowany ubiegłorocznym szokiem - wpływa na biznes i zmienia podejście firm do inwestycji.
  • Badanie polegało na przeprowadzeniu wywiadów z przedstawicielami 19 firm działających w Polsce oraz 2 izb handlowych w Polsce (skandynawskiej i włoskiej). Wywiady przeprowadzili na początku 2023 r. dziennikarze portali Grupy PTWP.
  • Na podstawie tych rozmów powstał raport "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny. Perspektywy dla inwestycji energetycznych".

Prezes PTWP Wojciech Kuśpik podczas prezentacji raportu zwrócił uwagę na główne wyzwania dla polskich firm. Jednym z nich był niewątpliwie wybuch wojny na Ukrainie.

- Banki powinny być - poza wymiarem finansowym - ważnym nośnikiem informacji  - stwierdził Michał Mrożek wiceprezes ING Banku Śląskiego. Tak narodziła się idea stworzenia raportu dotyczącego wyzwań energetycznych.

Wszystkie polskie firmy odczuły konsekwencje kryzysu energetycznego

Leszek Kąsek, starszy ekonomista z Biura Analiz Ekonomicznych ING Banku Śląskiego podsumował główne wyzwania stojące przed firmami w związku z kryzysem energetycznym. Podkreślił różnorodność podstawowych wyzwań energetycznych dla poszczególnych przedsiębiorstw. Podstawowym czynnikiem, który różnicował kwestie związane z podejściem do kwestii energetycznych, była wielkość firmy.

Jak wynika z raportu, to większe firmy były bardziej skłonne do działań mających na celu przyjmowanie rozwiązań ESG niż małe. Ważnym czynnikiem, na który zwrócił uwagę, była kwestia konkurencji polskich firm na arenie Unii Europejskiej, gdzie wsparcie państwa np. w Niemczech było znacznie bardziej rozszerzone niż w Polsce.

Elastyczność na rynku energetycznym musi iść w parze ze stabilnością cen

Podstawowym wyzwaniem dla polskich firm jest połączenie dwóch sprzecznych tendencji elastyczności biznesu na rynku energetycznym ze stabilnością cen.

Dariusz Bliźniak, wiceprezes ds. operacyjnych Respect Energy stwierdził, że mamy zmienność w popycie i podaży. - Potrzebna jest elastyczna produkcja i przesył energii energetycznych. Skończył się czas planowania długoterminowych miksów energetycznych - podsumował.

- Biznes nie lubi elastyczności, dużym wyzwaniem dla niego jest zabezpieczenie kosztów energii. Prowadząc projekty w perspektywie, nawet ośmioletniej, liczymy na przewidywalność - powiedział Tomasz Prejs, prezes Stadler Polska.

PEŁNY RAPORT "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny. Perspektywy dla inwestycji energetycznych" DO POBRANIA TUTAJ.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie