EEC 2019

Troska o środowisko naturalne zajmuje coraz ważniejsze miejsce w politykach firm

- Inwestorzy, firmy oraz organy regulacyjne umieszczają kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w planach swoich działań i uwzględniają aspekty ESG (ang. Environmental, Social and Governance) jako nieodłączny element oceny. Fitch wzmacnia swoje kompetencje w tym zakresie - mówi w rozmowie z WNP.PL  Małgorzata Kleniewska-Wodtke, Country Head oddziału Fitch Ratings w Polsce.

  • - Rynki finansowe podejmując decyzje inwestycyjne, coraz częściej zwracają uwagę na kryteria ESG - mówi Małgorzata Kleniewska-Wodtke, Country Head oddziału Fitch Ratings w Polsce. Agencja wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. 
  • Polska gospodarka wchodzi w okres silnego ożywienia. Fitch szacuje tegoroczny wzrost PKB na 5,2 proc. 
  • Polski sektor bankowy jest dobrze dokapitalizowany, a jakość aktywów jest stabilna - tak wynika z oceny agencji Fitch.
Rozmawiamy kilkanaście dni przed rozpoczęciem  Europejskiego Kongresu Gospodarczy w Katowicach, którego jednym z głównych nurtów tematycznych jest „Gospodarka - czas odbudowy”. Jakie są prognozy gospodarcze Fitch Ratings dla Polski?
 
- W bieżącym roku w Polsce obserwujemy silne ożywienie popytu krajowego oraz inwestycji, czego odzwierciedleniem jest wzrost PKB w I kwartale o 1,3 proc., a w II kwartale aż o 1,9 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. Według ostatnich prognoz przygotowanych przez naszych analityków, wzrost PKB w Polsce w bieżącym roku wyniesie 5,2 proc., w 2022 roku 4,5 proc. i w 2023 roku 3,8 proc.

Nasze prognozy uwzględniają wsparcie z funduszy NextGenerationEU (NGEU), w którego ramach Polska otrzyma łącznie 35,5 mld euro w postaci dotacji i pożyczek.
Małgorzata Kleniewska-Wodtke (fot. PTWP)
Nasi analitycy podkreślają, że zadłużenie zewnętrzne netto Polski spadło do 13,5 proc. PKB w 2020 r., ze szczytowego poziomu 38 proc. w 2013 r., a także prognozują dalszy jego spadek do 8 proc. w 2023 r. Ponadto wskazują, że ubiegły rok zamknął się nadwyżką na rachunku bieżącym na poziomie 3,5 proc. PKB z 2020 roku - największą od 25 lat.

A jak ocenia pani kondycję polskiego sektora bankowego?

- Polski sektor bankowy jest dobrze dokapitalizowany, a jakość aktywów jest stabilna - wskaźnik kredytów z utratą wartości wyniósł 6,5 proc. na koniec czerwca bieżącego roku. Bazowa rentowność stopniowo poprawia się, wolumeny biznesowe rosną, a pandemia koronawirusa miała jak dotąd niewielki wpływ na jakość kredytów. Największym ryzykiem pozostaje jednakże ryzyko prawne związane z ekspozycjami na kredyty hipoteczne w walutach obcych. 

Innym interesującym tematem jest Zielony Ład jako długofalowa strategia rozwoju, a także rola kryteriów ESG w relacjach z interesariuszami i w budowaniu wartości firmy. Czy Fitch Ratings uwzględnia w swoich ocenach aspekty ESG?

- Rynki finansowe podejmując decyzje inwestycyjne, coraz częściej zwracają uwagę na kryteria ESG (ang. Environmental, Social and Governance), czyli środowisko naturalne, kryteria społeczne i ład korporacyjny. Właściciele aktywów, inwestorzy, firmy oraz organy regulacyjne umieszczają kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w planach swoich działań i uwzględniają aspekty ESG jako nieodłączny element oceny.  

Czytaj też: Złoty jest najmocniejszy od blisko dwóch miesięcy

Aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku, Fitch systematycznie wzmacnia swoje kompetencje w zakresie oceny aspektów ESG. Nasi analitycy oceniają m.in., jakie ryzyka ESG są istotne dla różnych sektorów, krajów i regionów, a także jakie konkretne ryzyka ESG są istotne dla profilu kredytowego indywidualnie dla każdego emitenta.

Fitch Ratings jest pierwszą agencją ratingową, która stosuje systematyczne podejście do publikowania opinii na temat istotności aspektów ESG dla ratingów kredytowych poszczególnych podmiotów i transakcji.

- Zgadza się. Rok 2020 był dla nas drugim rokiem monitorowania wpływu czynników ESG na oceny ratingowe z użyciem naszego narzędzia ESG Relevance Scores. ESG Relevance Scores określają istotność poszczególnych elementów ESG oraz wyjaśniają wpływ ESG na indywidualne ratingi kredytowe. Od czasu wprowadzenia w styczniu 2019 r. narzędzia ESG Relevance Score poszerzamy jego zastosowanie.

Obecnie monitorujemy ponad 140 tys. indywidualnych ocen dotyczących aspektów ESG dla ponad 10 tys. podmiotów i transakcji na całym świecie. Warto podkreślić, że trzeci rok z rzędu Fitch został uznany przez właścicieli aktywów „Najbardziej transparentną agencją ratingową” w konkursie Environmental Finance na Sustainable Investment Awards.

Poza ratingami dla podmiotów agencja nadaje ratingi dla obligacji. Jak jest rola obligacji jako źródła finansowania dla podmiotów w CEE?

- Zacznijmy od krótkiego przypomnienia danych dotyczących emisji obligacji HY (ang. high yield) w Europie. Wartość emisji obligacji o ratingu poniżej inwestycyjnego ustanowiła bowiem nowe rekordy kwartalne, półroczne i dwunastomiesięczne.

W drugim kwartale bieżącego roku emisje te osiągnęły poziom 45,8 mld euro, przekraczając dotychczasowy rekord z czwartego kwartału 2019 r. wynoszący 40 mld euro. Wartość emisji obligacji HY w ciągu ostatnich 12 miesięcy - według danych na koniec czerwca 2021 r. - wzrosła o 41,2 proc. rok do roku, osiągając poziom 149 mld euro i przekraczając rekordowe 119 mld euro z 2017 roku.

Czytaj też: Mocny wzrost cen. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat

Ostatnie dwa lata to także okres rekordowych emisji obligacji w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Jako wiodąca agencja ratingowa w regionie, Fitch nadał w ostatnim okresie wiele nowych ratingów zarówno podmiotom, jak i instrumentom z różnych sektorów, np. energetyka i gaz, produkcja przemysłowa, nieruchomości, a także podmiotom z sektora chemicznego, transportowego i bankowego, w tym dla obligacji emitowanych przez banki rozwoju.  
 
Naszą rolą jest wspieranie rynków kapitałowych poprzez pomoc inwestorom w podejmowaniu świadomych i terminowych decyzji.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie