Polski rynek medialny zmienia się w ekspresowym tempie, odbiorcy oczekują coraz więcej treści. Media powszechne zaczynają gonić za sensacją; tym większe znaczenie mają portale specjalistyczne, takie jak te, które są w ofercie Grupy PTWP.
O przyszłości mediów rozmawiano na panelu "Media i ich przyszłość" podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Dla gazet codziennych coraz większe znaczenie mają przychody z internetu i od subskrybentów. Skupianie się na newsie, na analizach, na fachowych ocenach to są dziś przewagi konkurencyjne, które zaczynają mieć coraz większe znaczenie.
- Rośniemy rok do roku. Internet i część subskrypcyjna zaczynają być coraz ważniejsze. W naszej strategii skupiamy się na treściach analitycznych. Mamy zespół kompetentnych dziennikarzy i to jest wartość, którą wykorzystujemy w internecie. Nie ma takiego planu, aby "Rzeczpospolita" była wydawana wyłącznie on-line. Ze swej strony ubolewam nad tym, że w Polsce nie ma wsparcia dystrybucji prasy- powiedział prezes Gremi Media Maciej Maciejowski.
Do sprawy odniósł się także zastępca red. naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. W jego ocenie papierowe wydania gazet nie znikną ze sprzedaży. Obecnie gazeta ma zarejestrowanych 303 tys. osób, które wykupiły subskrybcję.
Z reklam w internecie i wpływów od czytelników finansowane jest w znacznej części wydanie papierowe. "Gazeta Wyborcza", redakcja pozostawiła dział reportażu i dział śledczy. Wynika to z założenia, że media muszą pozostać niezależne.
W przypadku Wydawnictwa Polska Press najważniejszym zadaniem w najbliższych miesiącach będzie walka o odzyskanie rynku czytelniczego i wiarygodności.
- Musimy działać wielotorowo, chcemy odzyskać należną pozycję rynkową prasy regionalnej. Skupiamy się także na odbudowie wiarygodności u naszych czytelników. Patrzymy także na digital i dostrzegamy tam duży potencjał rozwoju - powiedział w trakcie panelu prezes Polska Press Zenon Nowak.
Grupa Warner Bros. Discovery przygotowuje do powszechnego udostępnienia nową platformę streamingową. Oznacza to zwiększenie konkurencji na polskim rynku.
- Oceniam, że będzie to najważniejsze wydarzenie w dziedzinie mediów w Polsce w tym roku. Nowa platforma streamingowa to połączenie produkcji kinowych Warner Bros., filmów dokumentalnych z zasobów Discovery i filmów TVN - powiedziała członkini zarządu TVN, Senior Vice President Warner Bros. Discovery w Polsce Dorota Żurkowska.
Zupełnie inne problemy ma TikTok, który (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) jest obecnie na cenzurowanym, chociaż w naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością.
Platforma społecznościowa jest skuteczna ze względu na to, że opiera się na tym, co najbardziej interesuje uczestników bez względu na ich wiek.
- Mogę zdamentowac pogłoski o tym, że uczestnicy są obiektem chińskiej inwigilacji. W dyskusji o bezpieczeństwie danych użytkowników mogę powiedzieć, że czynimy wszystko, aby spełniać wymogi nakładane na nas przez regulatorów - dodał Communications Manager na Centralną i Wschodnią Europę TikToka Piotr Żaczko.
Inny wątek został podjęty przez dyr. wydawniczego Grupy PTWP Piotra Mieśnika.
- Media specjalistyczne w internecie mają obecnie bardzo duże znaczenie. Docieramy do dedykowanych odbiorców, którzy dostają od nas kompetentne i fachowo przygotowane informacje - powiedział Mieśnik.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie