Drugiego dnia XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach miało miejsce uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Prestiżowe nagrody przyznane przez Fundację Godła Promocyjnego „Teraz Polska” trafiły do czterech osób.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat organizuje konkurs dla firm „Teraz Polska”, w którym przyznaje nagrody za najlepsze produkty, usługi i innowacje. Od 2017 roku z kolei nagradza i promuje również lokalnie sukcesy Polaków i rodzimą przedsiębiorczość, wręczając statuetki „Promotor Polski”.
W środę 8 maja już po raz ósmy nagrody te przyznano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wyróżniając w ten sposób osoby z województwa śląskiego. Uroczystość poprowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”, a statuetki wręczyli: prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, laureat tytułu Wybitny Polak; Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego, oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
„Promotor Polski” to tytuł przyznawany osobom, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym budują wizerunek marki narodowej. Wyróżnieniem tym są honorowane osoby, które poprzez swoje dokonania zawodowe i zaangażowanie społeczne przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.
- Te dwa słowa – „Teraz Polska” – są powszechnie znane w naszym kraju i zasługują, żeby je znać. Doskonale wiemy, że obowiązuje nas gospodarka rynkowa, jesteśmy otwarci na wszystkich, jednak mamy pewne słabości – jedną z nich jest to, żeby nasz kraj był silny i dobrze się rozwijał i zarówno w Unii Europejskiej, jak również w NATO się liczył – podkreślił premier Jerzy Buzek.
Pierwsze wyróżnienie otrzymał eurodeputowany Jan Olbrycht. - Jak polityk dostaje nagrodę za promocję Polski, to jest to wielki sukces, ponieważ zwykle ludzie zajmujący się polityką promują samych siebie… Jeśli uznali państwo, że był jakiś mój wkład w to, żeby pokazać Polskę w sposób prawdziwy, taki warty zauważenia, to jest to dla mnie wielki zaszczyt i jakieś ukoronowanie pracy w Parlamencie Europejskim – zauważył polityk.
Kolejnym nagrodzonym tytułem „Promotor Polski” został muzyk Miłosz Borycki, znany pod pseudonimem artystycznym "Miuosh". Jego muzyka łączy różne pokolenia oraz style, a także gatunki muzyczne. Osiem jego albumów otrzymało status złotej płyty, a dwa platynowej. Jego koncerty z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia odbiły się dużym echem na świecie. W swojej twórczości łączy elementy etniczne z miejską muzyką współczesną.
Miłosz Borycki podczas swojej przemowy zauważył, że symbol „Teraz Polska” towarzyszył mu od lat dziecięcych i wiązał się zawsze ze wspomnieniami, bo doceniał rzeczy dobre, polskie; wskazywał na to, co było lokalne w latach 90. na naszym rynku. - Cieszę się, że ja ten symbol mogę po części dzierżyć – podkreślił muzyk.
Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, został trzecim laureatem nagrody „Promotor Polski” za stworzenie instytucji, która jest atrakcją turystyczną, posiada walory edukacyjne, a jednocześnie nadal jest zakładem górniczym. Celem Bartłomieja Szewczyka była promocja turystyki górniczej w Europie i zarazem promocja regionu. Muzeum cieszy się zainteresowaniem zarówno turystów, jak i branży eventowej.
- Mam nadzieję, że naszą codzienną pracą dokładamy ziarenko do utrwalenia historii, kultury i dziedzictwa Górnego Śląska – zaznaczył Bartłomiej Szewczyk, odbierając nagrodę.
Czwartym laureatem nagrody „Promotor Polski” został kardiochirurg Andrzej Bochenek, który współtworzy dzieło prof. Zbigniewa Religi – klinikę kardiochirurgii w Zabrzu, a wraz z prof. Marianem Zembalą wykonywał pierwsze udane operacje transplantacji serca i uczestniczył w pierwszym zastosowaniu mechanicznego wspomagania serca.
- Stworzenie kliniki kardiochirurgii w Zabrzu na pewno jest zasługą pana prof. Religi, ale jego otwartość sprawiła, że nie trzymał całej wiedzy dla siebie, lecz pozwalał rozwijać się ludziom: Marianowi Zembali, mnie... Muszę powiedzieć, że wszystko dobre, co się u mnie zdarzyło, nastąpiło w momencie, kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Dzięki temu powstała druga noga polskiej medycyny w postaci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, która mogła się rozwijać. Razem dbamy o to, żeby chorzy mogli dostać najlepszą pomoc medyczną. Jest mi bardzo miło, że nagrodę mogłem odebrać z rąk pana prof. Jerzego Buzka, który był wielkim promotorem kardiologii i kardiochirurgii – podkreślał Andrzej Bochenek.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie