EEC 2019

Około 90 proc. prezesów polskich firm chce przejmować firmy ze swojego sektora

Prezesi polskich firm spodziewają się, że 2024 rok będzie udany pod względem transakcji związanych z fuzjami i przejęciami. Liczą na ciekawe oferty ze strony funduszy private equity. Poprawa sytuacji gospodarczej w naszym kraju powinna temu sprzyjać.

  • Prezesi polskich firm oczekują, że w tym roku dojdzie do znaczących transakcji związanych z fuzjami i przejęciami.
  • W naszych warunkach dobrze oceniane jest partnerstwo biznesowe, pozwalające pozyskać nowe technologie i rynki zbytu.
  • Firmy wolą skupiać na bezpiecznych i przewidywalnych rynkach, starają się ograniczać ryzyko.
  • Fuzje i przejęcia będą ważnymi tematami dyskusji podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego - największego tego typu spotkania w Europie Centralnej, które już 7-9 maja odbędzie się w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Prezesi polskich firm oczekują, że obecny rok powinien być szczególnie udany pod względem transakcji związanych z fuzjami i przejęciami. W 2023 r. ten rynek zanotował - w ujęciu finansowym - spadek aż o 45 proc. oraz o 16 proc. - w ujęciu ilościowym. 

Jednak już w pierwszym kwartale tego roku zawarto w Polsce 60 transakcji o wartości ok. 530 mln dolarów. I choć nadal oznacza to spadek w stosunku analogicznego okresu roku minionego, to jednak widać ożywienie w tej dziedzinie.

Miniony rok był słaby na rynku przejęć ze względu na osłabienie koniunktury gospodarczej

Na zlecenie firmy doradczej EY w okresie od grudnia 2023 r. do stycznia 2024 r. specjalistyczny dział badań i marketingu treści Financial Times Group przeprowadził badanie "CEO Outlook Pulse Survey". W gronie respondentów tej ogólnoświatowej, anonimowej ankiety online znalazło się ok. 1200 prezesów dużych firm z 21 krajów, w tym ok. 30 szefów prezesów polskich spółek działających globalnie lub na rynkach międzynarodowych.

Wyniki ankiety oraz wydarzenia pierwszych miesięcy tego roku posłużyły do wyciągnięcia ciekawych wniosków i komentarzy o aktualnych polskich realiach.

- Mała liczba domykanych transakcji w pierwszym kwartale jest pokłosiem słabego 2023 r., w którym rozbieżności pomiędzy wycenami kupujących i sprzedających były zbyt duże - ze względu na słabą koniunkturę gospodarczą. Spodziewam się jednak stopniowego odbicia w liczbie i wartości finalizowanych transakcji w kolejnych kwartałach 2024 r., biorąc pod uwagę projekty, które realizujemy obecnie - dzieli się obserwacjami Michał Płotnicki, partner EY Polska, lider Zespołu Fuzji i Przejęć w dziale Strategii i Transakcji.

- Liczę też na wzmożoną aktywność funduszy private equity, z których wiele ma aktywa gotowe do sprzedaży - dodaje.

Polskie firmy stawiają na partnerstwo strategiczne i przedsięwzięcia typu joint-ventures - tak wynika ze strategii prezesów, niemal 67 proc. badanych ma takie założenia.

Do sprawy odniósł się też partner EY-Parthenon Jacek Byrt, który uważa, że liderzy biznesu w Polsce stawiają na strategiczne partnerstwa, stanowiące ważne narzędzie dla firm pragnących zrównoważyć ryzyko i jednocześnie zyskać dostęp do nowych rynków, technologii czy zasobów.

- Właściwie skonstruowane sojusze strategiczne mogą przynieść duże korzyści - zarówno w krótkim, jak i długim terminie, włączając w to wzrost konkurencyjności, synergie z partnerem oraz skuteczne zarządzanie ryzykiem - podkreśla Jacek Byrt. 

Prezesi polskich firm kupują i sprzedają biznesy w ramach swojej podstawowej działalności

W większości przypadków w polskich realiach liderzy biznesu skupiają się na swej macierzystej działalności i ewentualne przejęcia oraz dezinwestycje dotyczą właśnie ich podstawowego biznesu. 

Z ankiety wynika, że 90 proc. z nich zadeklarowało, iż chce przejmować aktywa z macierzystego sektora. Aż 89 proc. ankietowanych zamierza zarazem dokonać zbycia aktywów w branży, która stanowi główną część prowadzonej działalności.

Wiele polskich firm chce się wycofać z rynków, które stały się w ostatnim czasie zbyt ryzykowne - z uwagi na napięcia polityczne. Bezpieczniejsze lokalizacje są bardzo poszukiwane, co może być przyczyną ostrej rywalizacji o nie w najbliższej przyszłości.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie