EEC 2019

Naftoport w Gdańsku przeładował 18 milionów ton ropy naftowej i paliw.

Nerwowe zachowania na stacjach benzynowych wywołane inwazją  na Ukrainę doprowadziły do limitowania zakupów benzyny i oleju napędowego. Kolejne uspokajające komunikaty tylko podgrzewały atmosferę. Kluczem do bezpieczeństwa dostaw ropy jest logistyka i dywersyfikacja. Czy mamy powody do niepokoju?

  • Ewentualne sankcje na dostawy ropy z Rosji oznaczałyby powtórzenie sytuacji z roku 2019, gdy przez 41 dni rurociągiem Przyjaźń do Polski nie docierało paliwo. 
  • Inwestycje w magazyny ropy naftowej i paliw, poczynione przez PERN, gwarantują bezpieczne dostawy do rafinerii i stacji benzynowych.
  • Do Naftoportu w Gdańsku będzie mógł przypływać każdego dnia tankowiec ze 100 tysiącami ton ropy naftowej. Mamy wystarczające zaplecze magazynowe.
  • O sytuacji na rynku surowców energetycznych będziemy też dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
W 2021 roku polskie rafinerie przerobiły około 26 milionów ton ropy naftowej. Do rafinerii w Płocku dostarczono 16 milionów ton, a do rafinerii gdańskiej 10 milionów ton.

Plan przejęcia aktywów Lotosu przez PKN Orlen zakłada wprowadzenie wspólnego systemu zakupu paliw. Jednym z najważniejszych partnerów będzie wówczas Saudi Aramco. Będzie ono niedługo dostarczać do Polski drogą morską nawet 20 milionów ton saudyjskiej ropy w ciągu roku.

- Myślę, że nie mamy powodów, aby się obawiać o zaopatrzenie Polski w ropę naftową. Ropa dociera do nas z różnych kierunków ropociągami, ale przede wszystkim drogą morską. Gdyby pojawiły się sankcje na dostawy rosyjskie, wówczas mielibyśmy do czynienia z sytuacją podobną do tej z 2019 roku, gdy przez 41 dni rurociągiem Przyjaźń nie płynęła do Polski ropa naftowa i dostawy były realizowane tylko tankowcami - powiedział WNP.PL prezes PERN Igor Wasilewski.

W 2021 roku Naftoport w Gdańsku przeładował prawie 18 milionów ton ropy naftowej i paliw. Odbiorcami były polskie, ale także niemieckie rafinerie oraz firmy hurtowo handlujące benzyną i olejem napędowym.

Czytaj także:  PKN Orlen, Lotos, PERN. Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

W okresie czterech ostatnich lat oddano do eksploatacji 13 nowych zbiorników na paliwo o pojemności 350 tysięcy metrów sześciennych oraz 7 zbiorników na ropę o pojemności blisko 600 tysięcy metrów sześciennych. Możliwości magazynowania paliw przez PERN pozwalają stabilizować sytuację, gdy pojawia się gwałtowne zapotrzebowanie na stacjach benzynowych – tak jak to ma miejsce obecnie. Z drugiej strony realizacja dostaw drogą morską pozwala uniezależnić się od dostaw rosyjskiego surowca.

Chcąc wzmocnić bezpieczeństwo zaopatrzenia, PERN w 2022 roku przeznaczy na inwestycje około 1 miliarda złotych.

Grupa PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki surowcowo-paliwowej. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych. Posiada około 4,1 miliona metrów sześciennych pojemności magazynowej na ropę naftową oraz zbiorniki na paliwa płynne o pojemności około 2,2 miliona metrów sześciennych. Zarządza również Naftoportem w Gdańsku.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie