EEC 2019

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oszacowała, że w wariancie optymistycznym sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda może w 2023 r. wynieść w Polsce 40-50 proc. w stosunku do 2022 r.

W Europie sprzedaż pomp ciepła szybko rośnie, ale Unia Europejska szykuje zakaz stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych stosowanych w pompach, co budzi obawy i emocje.

  • Według analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) zwiększone wsparcie polityczne i zachęty dla stosowania pomp ciepła to główne powody wysokiego popytu na pompy ciepła w 2022 roku.
  • W Europie sprzedaż tych urządzeń bije rekordy – w roku 2022 wzrosła o blisko 40 proc. Na świecie z tej technologii korzysta 100 mln gospodarstw domowych.
  • W UE emocje budzi planowana nowelizacja rozporządzenia ws. fluorowanych gazów cieplarnianych stosowanych w pompach.
  • Przejście na naturalne czynniki chłodnicze jest wyzwaniem technicznym dla producentów gruntowych pomp ciepła, również polskich.
  • O stosowaniu m.in. pomp ciepła będziemy rozmawiać podczas debaty "Miasta i metropolie w nurcie zielonej transformacji" na Europejskim Kongresie Gospodarczym, 24-26 kwietnia 2023 w Katowicach

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency – IEA) przedstawiła analizę globalnego rynku pomp ciepła, którą napisali  Yannick Monschauer, analityk ds. energii, Chiara Delmastro, analityk ds. energii budynków i Rafael Martinez-Gordon, zajmujący się modelowaniem  czystych technologii w  budynkach. 

W komentarzu podano, że w 2022 roku globalna sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 11 proc. Oznaczało to drugi rok globalnego dwucyfrowego wzrostu. W 2021 r. wzrost ten wyniósł 13 proc. 

Na całym świecie pompy ciepła, używane jako główne urządzenie grzewcze, pokrywają obecnie około 10 proc. zapotrzebowania na ciepło w budynkach. 

W 2022 r. globalnie sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda urosła o 24 proc, czyli tak jak rok wcześniej, a sprzedaż pomp typu powietrze-powietrze wzrosła o 5 proc. wobec 8 proc. w 2021 r. 

Unia Europejska ze wzrostem sprzedaży pomp ciepła o prawie 40 proc., ale szykuje już nowy zakaz

Autorzy komentarza  podali, że w Europie w 2022 roku sprzedano prawie 3 mln pomp ciepła, co oznacza wzrost o prawie 40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a pomp typu powietrze-woda o blisko 50 proc. 

W 2022 r. rynkowi pomp ciepła w Europie pomogła inwazja Rosji na Ukrainę. W jej efekcie ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej znacznie wzrosły, zachęcając konsumentów do przejścia na pompy ciepła, które - jak wskazano - są bardziej wydajne niż konwencjonalne technologie grzewcze.

W Europie sprzedaż pomp ciepła jest wspierana politycznie. Analitycy podali m.in., że w całej Europie siedemnaście krajów wprowadziło lub ogłosiło zakazy instalacji kotłów zasilanych wyłącznie paliwem kopalnym.

Zdaniem analityków niektóre rynki pomp ciepła, takie jak Polska i Czechy, podwoiły swoją wielkość w ubiegłym roku, chociaż - jak zaznaczyli - Włochy, Francja i Niemcy odpowiadały za prawie 50 proc. całej sprzedaży pomp ciepła w Europie.

W Unii Europejskiej emocje budzi przygotowywana nowelizacja rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. rozporządzenie f-gazowe) stosowanych też w pompach ciepła. Z części urządzeń mogą one zniknąć już za kilka lat. F-gazy to sztuczne substancje chemiczne, które są silnymi gazami cieplarnianymi.

Przejście na naturalne czynniki chłodnicze jest wyzwaniem dla producentów gruntowych pomp ciepła

Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), wskazuje, że zmiany w unijnym rozporządzeniu f-gazowym nie wpłyną na serwis pomp ciepła sprzedawanych obecnie czy w najbliższych latach.

W 2022 r. w stosunku do 2021 r. sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła ogólnie o 120 proc. - podał PORT PC (Fot. mat. pras. archiwum)

PORT PC podaje, że wszystkie zakazy serwisowania planowane w ramach nowelizacji rozporządzenia f-gazowego dotyczą innych grup urządzeń chłodniczych lub czynników chłodniczych, które nie są stosowane w pompach ciepła w Polsce.

Paweł Lachman wskazuje również, że zmiany przepisów rozporządzenia nie powinny wpłynąć na już zaplanowane budowy nowych fabryk pomp ciepła, bo większość europejskich producentów tych urządzeń, budujących w Europie fabryki, w tym dwie w Polsce, jest przygotowana na wprowadzenie naturalnych czynników chłodniczych, które zastąpią gazy fluorowane.

Do zmian, jak podaje PORT PC, są też przygotowani polscy producenci pomp ciepła typu powietrze-woda, a większość z nich już stosuje w swoich urządzeniach naturalny czynnik chłodniczy R-290 (propan), który nie jest f-gazem.

Organizacja wskazuje, że przejście na naturalne czynniki chłodnicze pozostaje jednak wyzwaniem technicznym dla producentów gruntowych pomp ciepła (również polskich) i w związku z tym PORT PC opowiada się za przesunięciem o kilka lat terminów, w których ‒ zgodnie z propozycją nowelizacji rozporządzenia f-gazowego – zaczęłyby obowiązywać zakazy stosowania w nowych urządzeniach niektórych f-gazowych czynników chłodniczych.

W USA sprzedaż pomp ciepła wyprzedziła sprzedaż pieców gazowych

Analitycy wskazali ponadto, że Ameryka Północna ma największą moc zainstalowanych pomp ciepła używanych obecnie do ogrzewania budynków. Wskazali też, że w 2022 roku w USA sprzedaż pomp ciepła wyprzedziła sprzedaż pieców gazowych, po latach prawie równego wzrostu.

Chociaż w USA większość pomp ciepła jest nadal instalowana w domach jednorodzinnych, to liczba mieszkań wykorzystujących pompy ciepła jako podstawową technologię ogrzewania wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2015-2020.

W Chinach, jak podano w komentarzu, w 2022 roku sprzedano więcej pomp ciepła niż w jakimkolwiek innym kraju, pomimo spowolnienia wzrostu sprzedaży. W 2022 sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda wzrosła w Chinach o 2 proc., a rok wcześniej o 15 proc. Z kolei sprzedaż w Chinach pomp typu powietrze-powietrze była w minionym roku nieco niższa niż w 2021, w którym wzrosła o 6 proc.

W 2022 r. wzrost sprzedaży pomp ciepła widoczny był w wielu krajach Unii Europejskiej (Fot. Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z komentarzem także, że w Australii i Nowej Zelandii pompy ciepła powietrze-powietrze są już najpopularniejszym źródłem ogrzewania, a penetracja rynku rośnie w regionach o chłodniejszym klimacie dzięki lepszej wydajności.

Natomiast zgodnie z analizą pompy ciepła są nadal w dużej mierze nieobecne na rynkach grzewczych w Azji Środkowej i niektórych częściach Europy Wschodniej, gdzie koszty początkowe pozostają główną barierą, a wiele domów jest podłączonych do sieci ciepłowniczych.

Sprzedaż pomp ciepła wspierana jest w kilkudziesięciu krajach 

Analitycy stwierdzili , że to zachęty finansowe są głównym motorem wzrostu wykorzystania pomp ciepła. Podali, że obecnie zachęty finansowe do zakupu pomp ciepła są stosowane w ponad 30 krajach na całym świecie, które łącznie odpowiadają za ponad 70 proc. światowego zapotrzebowania na ogrzewanie budynków.

Wiele z tych programów wsparcia zostało wprowadzonych lub wzmocnionych w 2022 r. Od początku 2023 roku poziom dotacji został zwiększony w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Irlandii i Austrii, kładąc fundamenty pod trwałe stosowanie pomp ciepła.

W ocenie analityków  dostępne dziś zachęty finansowe sprawiają, że zakup najtańszych modeli pomp ciepła jest porównywalny z zakupem nowego kotła gazowego dla konsumentów na większości głównych rynków.

Jednak, jak wskazano, w niektórych krajach konstrukcja taryf energii elektrycznej i opodatkowania energii nadal stawia pompy ciepła w niekorzystnej sytuacji w stosunku do kotłów na paliwa kopalne.

W omówiony komentarz, jak zaznaczono w publikacji swój wkład wnieśli też: Conor Gask, Hyeji Kim, Toru Muta, Arthur Rogé, Ryota Taniguchi, Talya Vatman, Daniel Wetzel i Biqing Yang. Z kolei Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, Chińskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, Assoclima i Assotermica dostarczyły szereg danych.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie