EEC 2019

W Polsce rośnie liczba farm fotowoltaicznych

Spółka Green CEnergy stworzyła system OptyMator PV, służący do automatycznej identyfikacji problemów na instalacjach fotowoltaicznych. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć produkcję energii z instalacji. Spółka jest jednym z finalistów konkursu EEC Startup Challenge 2023.

  • Klientów korzystających z rozwiązania OptyMator PV spółki Green CEnergy można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to głównie firmy zajmujące się utrzymaniem farm fotowoltaicznych.
  • Druga grupa klientów to właściciele instalacji fotowoltaicznych. Spółka rozważa udostępnienia narzędzia klientom indywidualnym.
  • Green CEnergy jest jednym z finalistów konkursu EEC Startup Challenge 2023, konkursu, który łączy kreatorów innowacyjnych pomysłów z tymi, którzy poszukują nowych możliwości inwestowania.
  • Trwa przyjmowanie zgłoszeń do EEC Startup Challenge 2024, konkurs dla startupów organizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 roku. Warto się pospieszyć, bowiem termin przyjmowania zgłoszeń upływa 28 lutego.

Spółka Green CEnergy, która jednym z finalistów konkursu EEC Startup Challenge 2023, stworzyła system OptyMator PV służący do automatycznej identyfikacji problemów na instalacjach fotowoltaicznych.

- OptyMator PV to system służący automatycznej i szczegółowej identyfikacji problemów na instalacjach fotowoltaicznych. Jego głównym celem jest wykrywanie subtelnych awarii, które mogą prowadzić do kilkuprocentowego spadku produkcji energii. Te problemy, często pomijane przez inne narzędzia, mogą generować znaczne straty dla inwestora - mówi WNP.PL Kamil Dąbrowski, prezes spółki Green CEnergy, odpowiedzialnej za rozwój OptyMator PV.

Narzędzie raportowo-analityczne zwiększające produkcję energii

Oprócz tego OptyMator PV pełni funkcje analityczne i raportowe, umożliwiając oszacowanie ilości energii, która nie została wyprodukowana z powodu czynników takich jak zacienienie przez roślinność, obniżona efektywność modułów czy też zaśnieżenie.

- Coraz większe zapotrzebowanie pojawia się również w zakresie zarządzania energią na farmach fotowoltaicznych. Otrzymujemy zapytania dotyczące integracji z magazynami energii, cable poolingiem oraz dynamicznymi cenami energii. Te elementy zwiększają potencjał rynkowy naszego rozwiązania. Warto także zauważyć, że rynek stale ewoluuje. Na przykład niedawno dodaliśmy funkcjonalność całkowitego wyłączenia produkcji z instalacji fotowoltaicznej, aby dostosować się do prognozowanych ujemnych cen energii na Towarowej Giełdzie Energii - podkreśla Kamil Dąbrowski.

Klientów korzystających z rozwiązania można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to głównie firmy zajmujące się utrzymaniem farm fotowoltaicznych.

Dla nich zaawansowane narzędzie to oszczędność czasu pracowników oraz możliwość optymalizacji działań.

Green CEnergy integruje sprzęt różnych producentów oraz przetwarza i prezentuje dane z wielu farm w zunifikowany sposób. Przekłada się to na oszczędności finansowe i budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez poprawę efektywności utrzymania farm.

Nie są wymagane żadne inwestycje, żeby móc skorzystać z OptyMatora PV

Druga grupa klientów to właściciele instalacji fotowoltaicznych. OptyMator PV pełni w ich przypadku rolę audytu pracy firmy utrzymaniowej lub pozwala na samodzielny nadzór instalacji. Dzięki zaawansowanym, a jednocześnie czytelnym raportom, właściciel może ocenić, czy opieka nad jego inwestycją jest właściwie wykonywana.

- Rozważamy również udostępnienie systemu OptyMator PV klientom indywidualnym. Obecnie ten sektor rynku praktycznie nie otrzymuje wsparcia. Chociaż trudno jeszcze określić szczegóły takiej współpracy i modelu biznesowego, może to przyczynić się do popularyzacji narzędzia. Wiele domowych instalacji fotowoltaicznych boryka się z problemami, takimi jak wyłączanie instalacji z powodu wzrostu napięcia w sieci, co prowadzi do utraty potencjalnych zysków - zauważa Kamil Dąbrowski.

Aby skorzystać ze wsparcia, jakie daje OptyMator PV, nie są wymagane żadne inwestycje. Model SaaS (Software as a Service), który oferuje firma, umożliwia objęcie systemem dowolnej instalacji w ciągu 24 godzin. Opłata abonamentowa eliminuje potrzebę ponoszenia kosztów inwestycyjnych, co ułatwia klientom podjęcie decyzji o skorzystaniu z usługi.

Pierwsze wdrożenia systemu. Szansa na kolejne projekty

- Obecnie, oprócz wielu działań w mniejszej skali, prowadzimy dwa pilotażowe pełnoskalowe wdrożenia systemu OptyMator PV. Pierwsze z nich dotyczy jednej z największych grup energetycznych w Polsce. Mimo że jest to pilotaż obejmujący kilka falowników DC/AC, już teraz widzimy zadowolenie klienta, co daje nam nadzieję na rozszerzenie tej współpracy. Drugie wdrożenie obejmuje instalacje o mocy ponad 20 MW i jest realizowane na rzecz firmy zajmującej się utrzymaniem farm PV. W perspektywie tej współpracy mamy kolejne projekty o łącznej mocy ponad 100 MW  - informuje Kamil Dąbrowski.

Ponadto firma Green CEnergy realizuje wdrożenia dedykowanych rozwiązań, takich jak wymiarowanie optymalnej pojemności i mocy magazynu energii współpracującego z farmą fotowoltaiczną.

To prowadzi do opracowania kolejnego rozwiązania, systemu iEMS, który odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane zarządzanie magazynami energii.

- Na zakończenie chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz, która mam nadzieję trafi do naszych kolegów. Przy rozwijaniu OptyMatora PV poświęciliśmy wiele czasu na doskonaleniu rozwiązania. Teraz, z perspektywy czasu, zachęcam Was do udziału w EEC Startup Challenge 2024. To doświadczenie pozwoli Wam skonfrontować swoje rozwiązania z ekspertami branży, a kolejne etapy konkursu stanowią doskonałe ćwiczenie przed prezentacją inwestorską - podsumowuje Kamil Dąbrowski.

Przyjmowanie zgłoszeń do EEC Startup Challenge 2024 potrwa do końca 28 lutego.

Prezentacja oryginalnego, własnego pomysłu na biznes lub przedstawienie informacji o działającej firmie na wstępnym etapie rozwoju podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7-9 maja 2024 r.) daje możliwość skupienia na sobie uwagi potencjalnych inwestorów.

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie