EEC 2019

Debata „Wodór - paliwo przyszłości” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022

Jeszcze w tej dekadzie Orlen chce uruchomić wielkoskalową produkcję zielonego wodoru w oparciu o energię z farm wiatrowych na Bałtyku. Do budowy elektrolizerów o łącznej mocy 100 MW przymierza się także Lotos. Obie spółki deklarują, że wodór to ważny element ich przyszłości.

Orlen planuje zbudowanie w sumie 100 stacji tankowania wodoru w środkowej Europie do roku 2030. Łączny budżet przewidziany na te działania to 7,4 mld zł.

W Polsce ma ich być 57. Pierwsza stanie za kilka tygodni w Krakowie. Jak powiedział w czasie debaty „Wodór - paliwo przyszłości” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN Orlen, pierwsza stacja będzie elementem sprawdzenia całego łańcucha wartości i dostaw od produkcji do wykorzystania wodoru przez komunikację miejską.

Według Grzegorza Jóźwiaka należy się koncentrować się na wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru. - Z punktu widzenia potencjału produkcji wodoru istotnym tematem jest synergia produkcji tego gazu z morskimi farmami wiatrowymi. Zrealizowaliśmy pierwsze analizy, mające na celu zmniejszenie kosztów produkcji zielonego wodoru. Pierwsze wielkoskalowe projekty wykorzystujące synergię produkcji energii elektrycznej na Bałtyku i zeroemisyjnego wodoru powinny się pojawić pod koniec tej dekady - powiedział Grzegorz Jóźwiak.

Czytaj także: Enea Operator szykuje budowę większych magazynów energii

Lotos, który wpisał wodór w swoją strategię już w 2018 roku, jako jeden z kluczowych czynników dywersyfikacji działalności, buduje pierwsze stacje tankowania wodoru w Gdańsku i Warszawie. Spółka widzi duży potencjał w zielonym wodorze. -  Nasz kluczowy program GreenH2 to budowa wielkoskalowej produkcji wodoru, wykorzystywanego do projektów rafineryjnych. Mówimy o budowie elektrolizerów o mocy 100 MW - powiedziała Sylwia Pawlak, dyrektor ds. innowacji Grupy Lotos. Powstała już spółka celowa dla realizacji projektu pilotażowego. Lotos buduje jednak także cały łańcuch oczyszczania szarego wodoru.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie