EEC 2019

Firmy z polskiego sektora kosmicznego są gotowe do realizacji coraz większych projektów, mówili uczestnicy panelu „Przemysł kosmiczny”

- Myślę, że pieniądze nie są dzisiaj problemem. Problemem jest mądre ich wydatkowanie. Wskakujemy do pędzącego pociągu - polscy przedsiębiorcy konkurują z bardzo dojrzałymi, zachodnimi firmami – mówił Piotr Zabadała z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Piotr Zabadała na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach reprezentował Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w którym jest zastępcą dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej. Zabadała w panelu „Przemysł kosmiczny” podkreślał, że rolą państwa jest wspieranie i budowanie takich instrumentów, które będą pomagały konkurować polskim firmom z tego sektora z największymi graczami w Europie. 

Piotr Zabadała z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Fot. PTWP

- Polski przemysł kosmiczny może być silny tylko wtedy, gdy firmy będą występowały wspólnie. Tylko tak może stawić czoła wielkim zagranicznym koncernom – przekonywał dyrektor z resortu rozwoju i technologii. 

Nowa ścieżka dla polskich studentów – rusza program stażowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej 

Piotr Zabadała w Katowicach poinformował, że otworzyły się właśnie nowe możliwości przed polskimi studentami.

- Kilka dni temu zaczął się program stażowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Absolwenci wyższych uczelni z Polski mają możliwość zdobycia 2-letnich staży w agencji. To program, który nie jest skierowany tylko do inżynierów, ale także dla ludzi z takim wykształceniem, który jest możliwy do zagospodarowania przez polski sektor kosmiczny – dodał.

Mało pomocy państwa. Firmy czekają na konkrety i wsparcie finansowe

- Nie udało nam się zapewnić stałego, krajowego źródła finansowania inwestycji w sektorze kosmicznym. Ostatnio w ministerstwie zaczęto ponownie o tym myśleć, ale na razie tych pieniędzy nie ma. Te pieniądze są niezbędne. Samym potencjałem ludzkim nie zbudujemy siły tego sektora – wskazywał podczas debaty Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Fot. PTWP

Wierciński podkreślał, że firmy z polskiego sektora kosmicznego są gotowe do realizacji coraz większych projektów. 

- Jeżeli polskie firmy przez ostatnie 10 lat, przy tak niskich nakładach państwa na kosmos, są w stanie już dostarczać jakościowe produkty, to znaczy, że w tym sektorze jest ogromny potencjał, który warto wspierać. Dopiero mniej więcej dwa lata temu zaczęto głośniej mówić o polskim sektorze kosmicznym. To głównie zasługa wytypowania polskiego astronauty – Sławosza Uznańskiego – do misji kosmicznej, którą realizować będzie Europejska Agencja Kosmiczna – zauważył podczas dyskusji na kongresie wiceprezes Wierciński.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie