EEC 2019

Cyberbezpieczeństwo to temat, którego dziś nie da się pominąć mówiąc o gospodarce czy polityce

Rosnący poziom cyberagresji i cyberprzestępczości, przyczyny i skala tych zjawisk oraz jak się przed nimi efektywnie zabezpieczyć. To tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w dniach 24-26 kwietnia w Katowicach.

  • Cyberataków na firmy przybywa lawinowo. Przestępcy obrali za cel także rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej.
  • Błąd ludzki to jeden z powód największych strat, które ponoszą firmy na skutek cyberataku.
  • Doświadczenia pandemii i wybuch wojny w Ukrainie zmieniły podejście do cyberbezpieczeństwa.
  • Tematyce tej poświęcona będzie debata "Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo", która 24 kwietnia zaplanowano na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Polska oraz kraje bałtyckie stały się jednym z głównych celów ataków cyberprzestępców

W dobie postępującego rozwoju technologii i cyfryzacji obserwujemy rosnący poziom cyberagresji i cyberprzestępczości. Dotyczy to zarówno użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorstw, a nawet całych państw. Są to nie tylko oszustwa mające na celu wyłudzenie pieniędzy, ale też ataki uderzające w infrastrukturę celem jej uszkodzenia lub kradzieży danych.

Działania takie są szczególnie mocno widoczne od momentu wybuchu wojny na Ukrainie. Od tego czasu, Polska oraz kraje bałtyckie stały się jednym z głównych celów ataków cyberprzestępców. Podatność systemów polskich przedsiębiorstw oraz administracji publicznej to efekt rosnącego uzależnienia ich funkcjonowania od wszechobecnych sieciowych rozwiązań teleinformatycznych.

Na rynku wciąż brakuje dostatecznej liczby specjalistów

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, nie dziwi zatem, że zapotrzebowanie na nowych pracowników w branży IT rośnie.

Zapewnienie bezpieczeństwa środowisk IT jest kluczowe. Jednak rynek wciąż zmaga się ze zbyt małą liczbą kandydatów, którzy posiadaliby potrzebne kompetencje. Jest tak pomimo rosnących wynagrodzeń osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem, co może stanowić wyzwania i szanse dla edukacji.

Wśród debatujących na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 24-26 kwietnia nie zabraknie specjalistów związanych z branżą IT, w tym przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Informatycznego, najstarszej polskiej organizacji zrzeszającej profesjonalistów z branży informatycznej, działającej w 14 oddziałach regionalnych i organizującej szereg konferencji, spotkań i warsztatów tematycznych, mających na celu podnoszenie kompetencji oraz integrację specjalistów IT.

Do udział w sesji "Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo" zaproszeni zostali: Izabela Albrycht, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, Microsoft; Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego; Krzysztof Słotwiński, dyrektor zarządzający Pionu Bezpieczeństwa i Zarządzania Ciągłością Działania, Bank BNP Paribas; Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; Łukasz Wojewoda,  dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Sesję poprowadzi Bohdan Pawłowicz, doradca zastępcy dyrektora NASK ds. nowych technologii dla polityk publicznych, NASK - Państwowy Instytut Badawczy.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie