- Musimy pozyskać niezależność w produkcji amunicji – powiedział w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marcin Idzik, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W ocenie Marcina Idzika, członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który wziął udział w sesji „Sektor i potencjał obronny”, jaka miała miejsce w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, najbardziej newralgiczną potrzebą jest dzisiaj pozyskanie amunicji. Powód? Potrzebujemy jej o wiele więcej niż przed wojną.
Dlatego – jak podkreśla Marcin Idzik – Polska musi pozyskać niezależność w produkcji amunicji. - Możemy do tego dojść samodzielnie lub w joint venture. Dzisiaj wydaje się, że droga z zagranicznym partnerem może być szybsza – uważa członek zarządu PGZ.
Doradca społeczny ministra obrony, zastępca dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013 Mieczysław Bieniek zauważa, że w ciągu tygodnia Ukraińcy zużywają więcej amunicji, niż my możemy wyprodukować w ciągu roku.
- Produkujemy 10 tys. ton trotylu w Nitro-Chemie, to dlaczego nie możemy produkować amunicji? Rheinmetal potrafił od zera wbudować linię amunicyjną w Rumunii i na Litwie, dlaczego więc my nie możemy zrobić tak samo? – zastanawia się gen. Mieczysław Bieniek.
Tekst powstał na bazie sesji „Sektor i potencjał obronny”, który odbył się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie