EEC 2019

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, i Łukasz Wojewoda, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji

Polska w cyfrowym świecie będzie robić to, co chce. Nie będzie robić niczego, co ktokolwiek chciałby, żeby robiła - zapowiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Krzysztof Gawkowski otworzył panel pt. „Bezpieczeństwo łańcucha dostaw” (i nie tylko) w świetle Dyrektywy NIS2”, na Europejskim Kongresie Gospodarczym, uświetniający 5-lecie Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie, w skrócie PWCyber.

PWCyber został uruchomiony w 2019 r. To przedsięwzięcie niekomercyjne o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego, realizowane na rzecz Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Ze względu na konieczność budowania zaufanych relacji z partnerami technologicznymi jest otwarty dla firm z państw UE, NATO i państw partnerskich Sojuszu. Grupuje kilkadziesiąt firm operujących na rynku cyfrowym, których z każdym rokiem przybywa coraz więcej. W 2024 r. do programu przystąpiło już siedem kolejnych, w tym pierwszy telekom - Orange.

Cyberbezpieczeńtwo wspólną sprawą sektora publicznego i prywatnego

 - Chciałbym wam podziękować. Wspólnie udało się nam stworzyć platformę, która cyfrowo zabezpiecza Polskę, która daje poczucie, że nasz kraj jest dziś bezpieczny. W skali Europy, ale i świata jesteśmy jednym z liderów w sferze cyberbezpieczeństwa - powiedział wicepremier, dodając, że nowe kierownictwo Ministerstwa Cyfryzacji kontynuuje program zapoczątkowany przez swoich poprzedników, ponieważ zabezpieczenie przed cyberatakami kraju to swojego rodzaju sztafeta.

Jak przypomniał, Polska jest na cybernetycznej wojnie. Widać to w statystykach. W roku 2022 odnotowano 40 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa, w 2023 r. już 80 tys., a w pierwszym kwartale 2024 r. nastąpił skokowy wzrost.

- Dziś naprawdę trzeba mieć poczucie odpowiedzialności. Nie tylko, żeby nie było małej wpadki czy dużego "fakapu". Ponosimy odpowiedzialność za obronę Polski, nie tylko jako administracja, ale wspólnota interesu publicznego i prywatnego - dodał Krzysztof Gawkowski.

Jak wskazał, przyjęta we wtorek w Katowicach podczas wyjazdowego posiedzenia rządu ustawa Prawo komunikacji elektronicznej nada rynkowi cyfrowemu nowe oblicze, a przepisy wprowadzające zmienią ponad 60 wcześniejszych ustaw.

- Krajowy System Cyberbezpieczeństwa, który zwodowaliśmy, jak to się mówi w środowisku, dojedzie do mety w 2024 r. 17 nowelizacji ustawy przez ostatnie pięć lat pójdzie w zapomnienie. Każdy polski obywatel, każda instytucja będzie się czuć bezpiecznie i dobrze w cyfrowym świecie. Na tym polega dziś cyfrowa suwerenność kraju. Polska w cyfrowym świecie będzie robić to, co chce. Nie będzie robić niczego, co ktokolwiek chciałby, żeby robiła. Z tym przyszliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji i na pewno dotrzymamy słowa - zapewnił wicepremier.

Co to jest NIS2 i jaką drogą wejdzie do polskiego prawa?

NIS2 (Network and Information Security) to unijna dyrektywa przewidująca nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa. Weszła w życie 16 stycznia 2023 r. Powinna być stosowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 18 października 2024 r. W Polsce transponowana zostanie za pomocą ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Rada Ministrów ma ją przyjąć w III kwartale 2024 r.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie